Pestrý pozdrav panu předsedovi

29. dubna 2008, 17:37 - Petr Nováček
29. dubna 2008, 17:37

Mirek Topolánek a Jiří Paroubek by se měli dohodnout na národních zájmech

Ten, kdo není jat předpojatostí a jen trochu zná stotřicetiletou historii samostatné české sociální demokracie, musí uznat, že je to strana úctyhodná. Od vzniku Republiky československé to vždycky byla strana státotvorná, což se o leckteré zdejší politické straně říci nedalo. Zatímco strany vzniklé až po listopadu procházejí stále ještě postpubertou, jíž bývají vrtochy, odmlouvavost a sebestřednost vlastní, od věkovité strany sociálně demokratické nutno očekávat jistou zralost projevující se uměřeností, solidností, vstřícností a způsobilostí o věcech jednat a dojednat je. Tyto charakteristické rysy sociální demokracii vždy spolehlivě odlišovaly od radikálních komunistů, spatřujících v první republice „versailleský zmetek“ a podrážejících jí nohy.

Řešení uprostřed

A teď k meritu věci. ČSSD se domnívá, že zahraniční politika Topolánkovy vlády je v rozporu s dlouhodobými zahraničně politickými zájmy České republiky. Naše zahraniční politika je přitom podle Jiřího Paroubka určována dlouhodobými českými národními zájmy, jejichž kořeny sahají ještě do doby první republiky, a aktuální politickou situací. Nesahají ale ještě mnohem dál, například k Palackého dopisu do Frankfurtu, jímž - vyjádřeno lapidárně - plédoval pro obezřetný vztah k reakčnímu Rusku? A co to jsou vlastně ty „české národní zájmy“? Žádný historik je nedokáže všechny vypočítat a vždycky se jejich výčet a priority budou lišit podle analytikova úhlu pohledu a politického přesvědčení. Ten úhel bude jiný u Mirka Topolánka a jiný u Jiřího Paroubka, leč nemůže znamenat, že za vlády prvého z nich se bude republika pohybovat při pravé a za vlády toho druhého při levé krajnici. Musí se dohodnout - proto jsou to politici nadaní mandátem z voleb -, že teď jako v budoucnu to bude plus minus někde uprostřed.

Platí i pro politiky.

Nelítostná kampaň před volbami v červnu 2006, konfliktní rozchod ČSSD a ODS v prosinci téhož roku - do opozice a do vlády - a nevraživost, jež se od té doby mezi oběma politickými tábory rozhostila, je stále natolik silná, že politiku mění v leporelo vzájemných naschválů. Vůle ke kompromisu a k dohodě, vyraší-li přesto občas, vypadá pak jako ústupek a slabost, přestože je v bytostném zájmu České republiky.
„Chápu, že černobílé vidění světa je pro hlupáka snadnější, avšak stále doufám, že mezi českými žurnalisty nejsou jen hlupáci,“ píše týdeníku EURO Jiří Paroubek. Doufám s vámi, vážený pane předsedo a poslanče, a v zájmu této země doufám, že se to týká i politiků.

Polemika

Článek komentátora Českého rozhlasu 1-Radiožurnálu Petra Nováčka Nejsme malé děti na písečku (EURO 17/2008) a názory některých manažerů vyjádřené v rubrice Barometr pod titulem Posun k banánové republice (EURO 17/2008) vyvolaly diskusi o české zahraniční politice. Na ně zareagoval předseda ČSSD Jiří Paroubek článkem Diskontinuita a neprincipiálnost (EURO 18/2008). Dnes mu odpovídá Petr Nováček.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít