Pestré léto pod Alpami

24. května 2012, 13:37 - Pavel Hanslíček
24. května 2012, 13:37

Rakousko v letních měsících nabízí množství originálních zážitků. Návštěvníci mohou například otestovat elektrokola, zamířit k vodě nebo navštívit unikátní výstavy.

Navzdory hospodářským obtížím posledních dvou let se rakouským hotelům a penzionům daří výborně. Loni tamní ubytovací zařízení ohlásila rekordní výsledky, když napočítala přes 33 milionu hostů, z toho bylo 22 milionů zahraničních turistů. Na tomto čísle se stále větší měrou podílejí i Češi, kteří patří k nejrychleji rostoucí skupině návštěvníků – jen loni strávilo v Rakousku 569 tisíc českých občanů téměř dva miliony nocí. A i když jich zhruba dvě třetiny přijíždějí v zimě, na popularitě získává také letní dovolená v Rakousku. I proto se jižní soused České republiky na léto pečlivě chystá a připravuje pro své návštěvníky řadu novinek.

Elektrický doping

Čeští turisté směřující do Rakouska se často rekrutují hlavně z řad sportovních nadšenců. Ti sem v létě míří především za vysokohorskou turistikou nebo si užívají rozsáhlé sítě cyklostezek. O jejich kvalitě asi není třeba nikoho přesvědčovat, nyní však Rakušané připravili pro své návštěvníky zajímavou inovaci – v zemi vzniká síť stanic, kde si je možné vypůjčit elektrokola usnadňující putování za místními přírodními krásami i pamětihodnostmi. Prvních pět půjčoven vzniklo již vloni v dunajském údolí Wachau, které je mimochodem kulturní památkou zapsanou na seznam UNESCO. Letos se k nim přidalo třináct nových stanic v okolí Dunaje v Horním Rakousku a další vznikly kolem veletoku i na východ od Vídně. Výstavba sítě půjčoven elektrokol právě podél Dunajské cyklostezky je logická – ročně jí totiž projede více než 437 tisíc cyklistů, což z ní dělá suverénně nejpopulárnější cyklostezku Rakouska.

Na hladině i pod ní

Po cyklistice a horské turistice přitahují turisty v Rakousku zejména tamní vodní plochy. Nejvíce jezer je v Horním Rakousku, Korutanech a Salcbursku. Naopak nejzápadnější a nejvýchodnější rakouské provincie Vorarlbersko a Burgenland se mohou pochlubit přístupem k největším rakouským vodním plochám – Bodamskému a Neziderskému jezeru. Podniky činné v cestovním ruchu v jezerních oblastí se letos rozhodly zaměřit se více na mladší návštěvníky. Například klub Seekids nabízí sportovní kempy pro děti v okolí korutanského jezera Wörthersee. Zde se děti od šesti let mohou naučit mimo jachtingu, tenisu, plavání a plážového volejbalu i jízdě na vodních lyžích či na wakeboardu. Rakouské vodní plochy se nehodí jen ke koupání a windsurfingu. Naopak řada z nich je již léta vyhledávaným cílem potápěčů. K nejoblíbenějším patří hluboká salcburská a hornorakouská jezera, jako je Zeller See, Wolfgangsee a Traunsee (s hloubkou 191 metrů nejhlubší jezero Rakouska), nebo jezera ve Štýrsku, která se díky křišťálově čisté vodě mohou pochlubit viditelností desítky metrů. Kromě jezer se lze potápět i v rakouských řekách. Nejlépe se k tomu hodí řeky Enns, Steyr a především Traun, pro které jsou typické silné proudy, jeskyně, vodopády, příjemná teplota vody a hojnost ryb.

Hudba i obrazy

Léto v Rakousku ovšem není jen sport, ale také hodně kultury. Spolková země Burgenland si právě letos připomíná dvousté výročí od narození klavírního virtuosa a hudebního skladatele Ference Liszta. V rámci oslav jubilea je přichystáno mnoho koncertů a speciálních hudebních produkcí. Bohatou kulturní nabídku si na nejteplejší část roku připravila i Vídeň. V Uměleckohistorickém muzeu se uskuteční výstava věnovaná německému portrétnímu umění z období kolem roku 1500 představující mimořádně cenná díla Albrechta Dürera, Lucase Cranacha staršího a Hanse Holbeina mladšího. Pro návštěvníky rakouské metropole je připraven také program s názvem Léto v Muzejní čtvrti. V jeho rámci budou moci turisté obdivovat řadu uměleckých děl pod širým nebem a také navštívit hudební a taneční produkce.

Římané na Dunaji

Speciální nabídku si pro své návštěvníky nachystala spolková země Dolní Rakousko. Zde je možné navštívit zemskou výstavu s názvem Získat – Objevit – Zažít v zemi Římanů Carnuntum, konající se od 16. dubna do 15. listopadu 2011. Výstava je pořádána hned na třech místech. V archeologickém parku Petronell-Carnuntum lze obdivovat celou obytnou římskou čtvrť a nově postavené lázně ze 4. století, v muzeu Carnuntinum v Bad Deutsch-Altenburgu na návštěvníky čekají přes tři tisíce exponátů z období starého Říma a ve městě Hainburg zase najdeme v prostorách někdejší tabákové továrny výstavu ze světa dobyvatelů a objevitelů, kteří touto oblastí na východ od Vídně prošli –kromě Římanů to byli Hunové, Avaři, Maďaři, Frankové, Bavoři a Turci. Výstavu navíc doplňuje bohatý doprovodný program obsahující například leteckou show, venkovní filmová promítání, gladiátorská klání a vzdělávací programy pro děti.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Retro ThinkPad je hotová věc a budete jej milovat, vzkazuje Lenovo
„Počítači, chci rohlík, šunku a mléko.“ Obchod Kolonial.cz testuje hlasové nákupy
Mozilla přinesla svůj bezpečný prohlížeč i na Android. Stáhněte si Firefox Focus
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít