Pestré léto pod Alpami

24. května 2012, 13:37 - Pavel Hanslíček
24. května 2012, 13:37

Rakousko v letních měsících nabízí množství originálních zážitků. Návštěvníci mohou například otestovat elektrokola, zamířit k vodě nebo navštívit unikátní výstavy.

Navzdory hospodářským obtížím posledních dvou let se rakouským hotelům a penzionům daří výborně. Loni tamní ubytovací zařízení ohlásila rekordní výsledky, když napočítala přes 33 milionu hostů, z toho bylo 22 milionů zahraničních turistů. Na tomto čísle se stále větší měrou podílejí i Češi, kteří patří k nejrychleji rostoucí skupině návštěvníků – jen loni strávilo v Rakousku 569 tisíc českých občanů téměř dva miliony nocí. A i když jich zhruba dvě třetiny přijíždějí v zimě, na popularitě získává také letní dovolená v Rakousku. I proto se jižní soused České republiky na léto pečlivě chystá a připravuje pro své návštěvníky řadu novinek.

Elektrický doping

Čeští turisté směřující do Rakouska se často rekrutují hlavně z řad sportovních nadšenců. Ti sem v létě míří především za vysokohorskou turistikou nebo si užívají rozsáhlé sítě cyklostezek. O jejich kvalitě asi není třeba nikoho přesvědčovat, nyní však Rakušané připravili pro své návštěvníky zajímavou inovaci – v zemi vzniká síť stanic, kde si je možné vypůjčit elektrokola usnadňující putování za místními přírodními krásami i pamětihodnostmi. Prvních pět půjčoven vzniklo již vloni v dunajském údolí Wachau, které je mimochodem kulturní památkou zapsanou na seznam UNESCO. Letos se k nim přidalo třináct nových stanic v okolí Dunaje v Horním Rakousku a další vznikly kolem veletoku i na východ od Vídně. Výstavba sítě půjčoven elektrokol právě podél Dunajské cyklostezky je logická – ročně jí totiž projede více než 437 tisíc cyklistů, což z ní dělá suverénně nejpopulárnější cyklostezku Rakouska.

Na hladině i pod ní

Po cyklistice a horské turistice přitahují turisty v Rakousku zejména tamní vodní plochy. Nejvíce jezer je v Horním Rakousku, Korutanech a Salcbursku. Naopak nejzápadnější a nejvýchodnější rakouské provincie Vorarlbersko a Burgenland se mohou pochlubit přístupem k největším rakouským vodním plochám – Bodamskému a Neziderskému jezeru. Podniky činné v cestovním ruchu v jezerních oblastí se letos rozhodly zaměřit se více na mladší návštěvníky. Například klub Seekids nabízí sportovní kempy pro děti v okolí korutanského jezera Wörthersee. Zde se děti od šesti let mohou naučit mimo jachtingu, tenisu, plavání a plážového volejbalu i jízdě na vodních lyžích či na wakeboardu. Rakouské vodní plochy se nehodí jen ke koupání a windsurfingu. Naopak řada z nich je již léta vyhledávaným cílem potápěčů. K nejoblíbenějším patří hluboká salcburská a hornorakouská jezera, jako je Zeller See, Wolfgangsee a Traunsee (s hloubkou 191 metrů nejhlubší jezero Rakouska), nebo jezera ve Štýrsku, která se díky křišťálově čisté vodě mohou pochlubit viditelností desítky metrů. Kromě jezer se lze potápět i v rakouských řekách. Nejlépe se k tomu hodí řeky Enns, Steyr a především Traun, pro které jsou typické silné proudy, jeskyně, vodopády, příjemná teplota vody a hojnost ryb.

Hudba i obrazy

Léto v Rakousku ovšem není jen sport, ale také hodně kultury. Spolková země Burgenland si právě letos připomíná dvousté výročí od narození klavírního virtuosa a hudebního skladatele Ference Liszta. V rámci oslav jubilea je přichystáno mnoho koncertů a speciálních hudebních produkcí. Bohatou kulturní nabídku si na nejteplejší část roku připravila i Vídeň. V Uměleckohistorickém muzeu se uskuteční výstava věnovaná německému portrétnímu umění z období kolem roku 1500 představující mimořádně cenná díla Albrechta Dürera, Lucase Cranacha staršího a Hanse Holbeina mladšího. Pro návštěvníky rakouské metropole je připraven také program s názvem Léto v Muzejní čtvrti. V jeho rámci budou moci turisté obdivovat řadu uměleckých děl pod širým nebem a také navštívit hudební a taneční produkce.

Římané na Dunaji

Speciální nabídku si pro své návštěvníky nachystala spolková země Dolní Rakousko. Zde je možné navštívit zemskou výstavu s názvem Získat – Objevit – Zažít v zemi Římanů Carnuntum, konající se od 16. dubna do 15. listopadu 2011. Výstava je pořádána hned na třech místech. V archeologickém parku Petronell-Carnuntum lze obdivovat celou obytnou římskou čtvrť a nově postavené lázně ze 4. století, v muzeu Carnuntinum v Bad Deutsch-Altenburgu na návštěvníky čekají přes tři tisíce exponátů z období starého Říma a ve městě Hainburg zase najdeme v prostorách někdejší tabákové továrny výstavu ze světa dobyvatelů a objevitelů, kteří touto oblastí na východ od Vídně prošli –kromě Římanů to byli Hunové, Avaři, Maďaři, Frankové, Bavoři a Turci. Výstavu navíc doplňuje bohatý doprovodný program obsahující například leteckou show, venkovní filmová promítání, gladiátorská klání a vzdělávací programy pro děti.

Mohlo by vás zajímat

Praha  Milíčovský rybník

Sedm milionů za ochranu obojživelníků. Praha koupila Milíčovský rybník

Bývalý výkonný ředitel Central Group Aleš Novotný u soudu

Soud snížil tresty za daňové úniky v kauze Central Group

Výlov největšího českého rybníka Rožmberk

Zelená nafta i pro rybníkáře. Novela zákona o spotřebních daních míří do Senátu

 Karlovarská korunní

Krúpova Arca kupuje Korunní. Stává se dvojkou trhu

 Právník Martin Aschenbrenner (PRK Partners).

Finance do firmy, to je jako transfuze krve

Sídlo společnosti British American Tobacco (divize pro Západní Evropu) v bavorském Bayreuthu

Rodí se tabákový gigant. BAT za zbytek Reynoldse nabízí přes bilion korun

  • Anastázie Harris: Anglii zbývá už jen královna

  • Vratislav Strašil: Auta sice milujeme a žijeme z nich,…

  • Vladimír Beneš: Jediný neurochirurg, po kterém…

  • Jan Vančura: krejčí miliardářů

  • Lenka Vejválková: Jak funguje zákulisí fashion byznysu

  • Euro Business Express

  • Josef Bernard: Stát Škodovce hodně pomohl

  • James Cusumano: Pochybuji, že Elvis žije

  • Vlastimil Harapes: Nemám rád cyklostezky a nejraději bych…

Hry pro příležitostné hráče