Pěstouni dávají dětem naději a druhou šanci

01. února 2012, 09:19 - Profit, TZ
01. února 2012, 09:19

Náhradní rodičovská péče je institutem, který dává šanci na život v rodině dětem, které by jinak skončily v ústavní péči. Doposud se pěstouni rekrutovali z řad příbuzných nebo sociálně smýšlejících lidí, kteří našli ve svých domovech i srdcích místo pro cizí děti.

Foto: Nadace SYNER

Rozhodnutím vlády zrušit do dvou let kojenecké ústavy se u nás nově zavádí tzv. profesionální pěstounství. I to bylo téma, které hojně diskutovali „náhradní rodiče“ z Liberecka, kteří se zúčastnili již desátého setkání pěstounských rodin, jež každoročně organizuje Nadace SYNER. Letos přijelo téměř 200 rodin a více než 250 dětí.

Velký sál i přilehlé prostory libereckého Mezinárodního centra Universium zaplnilo více než dvě stě rodin. „Máme v péči patnáctiletou slečnu a tříletého rošťáka. Obě jsou děti mé sestry, která výchovu finančně i časově nestíhala a nechtěli jsme, aby vyrůstaly v ústavní péči. Jelikož se nám vlastní potomek nepodařil, dokážu si po dosažení zletilosti starší Evy představit vychovávat i úplně cizí dítě,“ říká sympatická pěstounka Jana Hejcmanová z Desné v Jizerských Horách. Odkrývá tím další problém české společnosti. V poslední době totiž častěji nechávají rodiče výchovu svých dětí z finančních důvodů na státu. Děti míří rovnou do ústavů, když mají štěstí, ujme se jich pěstounská rodina.

Odpolednem, které bylo určeno hlavně dětem, provázel sympatický moderátor Martin Dejdar. Malí diváci ocenili potleskem i vystoupení Michala Nesvadby. „Přiznám se, že liberecké setkání pěstounů je jediný tak velký projekt zaměřený na pěstounské rodiny, se kterým jsem se ve své kariéře setkal,“ říká Nesvadba. „Ve svém okolí sice žádnou pěstounskou rodinu neznám, ale je to ohromné hrdinství a štěstí, že takoví lidé existují,“ složil Nesvadba pěstounům poklonu. Program zakončili autogramiádou hokejisté Bílých tygrů. Jan Výtisk, Lukáš Derner a Michal Bulíř předvedli, že to s dětmi umí a podobné akce jim nejsou cizí, protože s Nadací SYNER totiž vyjíždějí pravidelně i na návštěvy dětských domovů.

Každoroční setkání pěstounů stojí podle představitelky Nadace SYNER Evy Syrovátkové kolem 200 000 korun. „Ale jsou to dobře vynaložené peníze,“ je přesvědčena Syrovátková.

Nadace SYNER existuje od roku 2000. V průměru ročně na individuálních příspěvcích handicapovaným, dětem i dospělým poskytne více než tři miliony korun. Kromě setkání s pěstounskými rodinami nadace podporuje také přehlídku dětské tvořivosti Mateřinka, dětské domovy či zařízení pro seniory v Libereckém kraji.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít