Pěstouni dávají dětem naději a druhou šanci

01. února 2012, 09:19 - Profit, TZ
01. února 2012, 09:19

Náhradní rodičovská péče je institutem, který dává šanci na život v rodině dětem, které by jinak skončily v ústavní péči. Doposud se pěstouni rekrutovali z řad příbuzných nebo sociálně smýšlejících lidí, kteří našli ve svých domovech i srdcích místo pro cizí děti.

Foto: Nadace SYNER

Rozhodnutím vlády zrušit do dvou let kojenecké ústavy se u nás nově zavádí tzv. profesionální pěstounství. I to bylo téma, které hojně diskutovali „náhradní rodiče“ z Liberecka, kteří se zúčastnili již desátého setkání pěstounských rodin, jež každoročně organizuje Nadace SYNER. Letos přijelo téměř 200 rodin a více než 250 dětí.

Velký sál i přilehlé prostory libereckého Mezinárodního centra Universium zaplnilo více než dvě stě rodin. „Máme v péči patnáctiletou slečnu a tříletého rošťáka. Obě jsou děti mé sestry, která výchovu finančně i časově nestíhala a nechtěli jsme, aby vyrůstaly v ústavní péči. Jelikož se nám vlastní potomek nepodařil, dokážu si po dosažení zletilosti starší Evy představit vychovávat i úplně cizí dítě,“ říká sympatická pěstounka Jana Hejcmanová z Desné v Jizerských Horách. Odkrývá tím další problém české společnosti. V poslední době totiž častěji nechávají rodiče výchovu svých dětí z finančních důvodů na státu. Děti míří rovnou do ústavů, když mají štěstí, ujme se jich pěstounská rodina.

Odpolednem, které bylo určeno hlavně dětem, provázel sympatický moderátor Martin Dejdar. Malí diváci ocenili potleskem i vystoupení Michala Nesvadby. „Přiznám se, že liberecké setkání pěstounů je jediný tak velký projekt zaměřený na pěstounské rodiny, se kterým jsem se ve své kariéře setkal,“ říká Nesvadba. „Ve svém okolí sice žádnou pěstounskou rodinu neznám, ale je to ohromné hrdinství a štěstí, že takoví lidé existují,“ složil Nesvadba pěstounům poklonu. Program zakončili autogramiádou hokejisté Bílých tygrů. Jan Výtisk, Lukáš Derner a Michal Bulíř předvedli, že to s dětmi umí a podobné akce jim nejsou cizí, protože s Nadací SYNER totiž vyjíždějí pravidelně i na návštěvy dětských domovů.

Každoroční setkání pěstounů stojí podle představitelky Nadace SYNER Evy Syrovátkové kolem 200 000 korun. „Ale jsou to dobře vynaložené peníze,“ je přesvědčena Syrovátková.

Nadace SYNER existuje od roku 2000. V průměru ročně na individuálních příspěvcích handicapovaným, dětem i dospělým poskytne více než tři miliony korun. Kromě setkání s pěstounskými rodinami nadace podporuje také přehlídku dětské tvořivosti Mateřinka, dětské domovy či zařízení pro seniory v Libereckém kraji.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít