Pěsti za miliony

18. prosince 2010, 03:04 - Tomáš Nohejl
18. prosince 2010, 03:04

Praha viděla po 75 letech boxerský zápas o titul profesionálního mistra Evropy. Řež o pás světového šampiona česká půda ještě nezažila. Dostane hladový český ring tohle sousto?

Foto: getphoto.cz – Pavel Rakušan

Historie jako by se s vánoční výzdobou probudila. Možnost spatřit v některém z fiakrů v křivolakých uličkách starého císaře či Okolo provazů u stolků se šampaňským sedí muži se zlatými řetězy, jihoslovanským přízvukem a silikonovými bárbínami pod paží. O kus dál za hrazením na tribunách pak obyčejní chlápci žmoulají čepice v rukou. A všichni spolu se vezou na vlně euforie. Lu-káš, Lu-káš! Český boxer Lukáš Konečný obhájil pás šampiona proti Hamletu Petrosjanovi. Vysokého arménského reka zasypal smrští zvedáků, levých háků i oboustranných direktů. Ale za 12 tříminutových kol ho udolal byť jasně, tak „jen“ na body. Domácí atmosféra mu pomohla uhájit evropský trůn superwelterové váhy do 69,8 kilogeamu.

Vysadí ho i na světový? Vždyť v prvním pokusu proti Ukrajinci Dzindzirukovi přede dvěma lety mu scházel možná jen tenhle schůdek…

Evropa versus svět 3,5 : 10

Režie evropského večera vyšla na sumu okolo 3,5 milionu korun. Částku na boxery asi tři miliony, okolo půl milionu pro vítěze evropského souboje a stejnou sumu pro poraženého pokryl německý promotér SES. Kulisy zápasu mu pak zajistily levněji čeští organizátoři. „V případě podílu SES (Konečný patří této profistáji Uliho Steinfotha, pozn. redakce) jsme ochotni na jaře udělat i zápas o světový titul,“ říká Jan Domínec, který pořádal pražský večer. Reálně odhaduje, že na světovou gloriolu pořídí tři miliony korun. Dalších možná šest až sedm potřebuje na odměny boxerům. Ale nabízí lákavé menu. Už teď kromě evropské bitvy svatého Lukáše přinesl program dalších pět zápasů. Profi debut bývalého olympionika Plachetky po devíti letech ve vězení. Srážku Albánce Qata s Nyilawitou z Tanzanie o mistra světa menší organizace WBF. A pak taky velmi slušnou těžkou váhu Němce Solmaze s českou nadějí Ondřejem Pálou, který se zrovna vrátil z tréninkového kempu u „železného kladiva“ Klička.

Staromilce napadne: Proč chyběl historický kolorit Lucerny na Václavském náměstí? „Je mnohem dražší, veškerou techniku taháte rukama tři patra pod zem, má šílené šatny, jedinou sprchu,“ vypočítává Miroslav Pek, druhý z promotérů.

Sparťanská hala na Podvinném Mlýně nabídla moderní prostředí a hlavně dvě strmé tribuny po obou stranách ringu. A přijala asi tisíc lidí s průměrnou cenou lístku okolo 250 korun. „První den se prodalo okolo 50 lístků, pak to jde vždycky stejným tempem a my neměli víc času,“ vysvětluje Domínec, proč nevyprodal. „V Německu přijde třikrát tolik lidí za desetinásobnou cenu vstupenky,“ dodává Miroslav Pek. Jednoduché počty. A soudy. Za tři tisíce za místo by asi zůstalo v hale prázdno. Zbytek nákladů tedy doplatili donátoři, většinou boxerští fanoušci. Pravidla dovolují, aby Konečný boxoval s reklamou namalovanou henou na zádech. Majitel firmy Štěpánek auto sám boxuje… Česká televize zápasy ráda odvysílá. Ale nezaplatí. To je unikátní „česká“ situace na mediálním trhu. Evropský šlágr byl součástí dodávky německých promotérů pro německý sportovní kanál Sport1, bývalý DSF. „My ho do světa lépe prodat neumíme,“ přiznává Domínec.

Čeští boxeři o mistra světa

• 1935 v Paříži Vilda Jakš podlehl Francouzi Thilovi ve 14. kole ručníkem hozeným do ringu

• 2008 v Drážďanech (WBO) Lukáš Konečný podlehl Ukrajinci Dzinzirukovi na body

• 2008 v Miláně (WBC) Rudolf Kraj podlehl Italu Fragomenimu po osmi kolech technickým rozhodnutím

  • *Hierarchie šampionů • tituly mistrů světa v 17 váhových kategoriích „nabízí“ několik boxerských federací • nejvýznamnější jsou čtyři: WBO, WBF, WBC a WBA • nejcennější tituly vlastní Vladimir Kličko (2), Vitalij Kličko a David Haye Konečný versus Tyson**

Souboje v rukavicích i bez nich umějí naplnit české arény, ale nevydělají jako zlaté doly v Las Vegas. „Lidi tu boxu rozumějí a stojí o něj. Každá dobrá akce je i pro nás reklamou,“ tvrdí Domínec. Stejně jako návštěva hvězdy.V boxerských kruzích se povídalo, že za 20 tisíc dolarů (asi 400 tisíc korun) měl před časem Mike Tyson dělat rozhodčího zápasů K1 v Sazka areně. Přitom i Nova, deník Sport nebo MF Dnes se nechaly při jeho nedávné očekávané návštěvě unést a uvedly, že by jeho pobyt měl stát (zcela nesmyslných) 100 milionů korun… Po jejím zrušení pak zreálnily odhady asi na desetinu. A bývalý boxer Ladislav Kutil, který prý má s jeho manažerem podepsanou smlouvu na jarní návštěvu, mluvil naposledy o částce okolo pěti milionů…

O titul mistra světa boxoval (marně) v roce 1935 později legendární válečný pilot Vilda Jakš, hrdina filmu Pěsti ve tmě. Pak se i českými kiny valili Rocky, Zuřící býk, Boxer nebo Million dollar baby, než přišly další (prohrané) světové bitvy Rudolfa Kraje a Lukáše Konečného. První český titul křtěný Vltavou by se pak mohl proměnit ve filmový scénář. Jak se kluk z paneláku v Ústí nad Labem a táta tří holčiček stal obyčejným šampionem. Bez toho, aby někomu ukousl ucho, sežral jeho děti nebo vybil partičku drogových dealerů v Chánově.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít