Perníkový Valentýn po Pardubicku

12. února 2007, 00:00 - PETR BAYER
12. února 2007, 00:00

Sotva z plechů pardubických pekařů zmizeli Mikulášové, čerti a pamlsky s vánočními motivy, už se na jejich místo „tlačí“ svatý Valentýn. „Hned na začátku roku naše pracovnice musely nasadit zvýšené tempo pro splnění zakázek. Vyprodané prodejny odběratelů čekají hlavně na srdíčka všech velikostí,“ říká majitelka pardubické rodinné pekárny JAJA Jarmila Janurová.

Sotva z plechů pardubických pekařů zmizeli Mikulášové, čerti a pamlsky s vánočními motivy, už se na jejich místo „tlačí“ svatý Valentýn. „Hned na začátku roku naše pracovnice musely nasadit zvýšené tempo pro splnění zakázek. Vyprodané prodejny odběratelů čekají hlavně na srdíčka všech velikostí,“ říká majitelka pardubické rodinné pekárny JAJA Jarmila Janurová.

Valentýnské zboží bude kromě tradičních perníkových srdíček obohaceno též obrázky zamilovaných s malbou na marcipán nebo malovaných květin. „Zájem o valentýnské perníčky rok od roku mírně stoupá. Vyrábíme asi kolem dvaceti druhů srdíček v dárkovém balení i s nápisy pro zamilované,“ uvádí další zdejší „perníkový“ podnikatel Pavel Janoš.

ZÁJEM ROSTE I V ZAHRANIČÍ

Z pardubického perníku se v posledních letech také stává zajímavý vývozní artikl. „Každá zakázka pro zahraničního klienta je pro nás velmi zajímavá. V současnosti nejvíce vyvážíme do Rakouska,“ říká Janurová. Perníčky loni mířily rovněž na Ukrajinu a do Itálie, kde se hlásí další odběratelé. Nový zahraniční zákazník zase otevřel cestu pro obchod s Ruskem. Do Moskvy putovalo převážně vánoční zboží a letos se má spolupráce na žádost ruského odběratele prohlubovat.

V Německu je největší zájem o perníkové dezerty. Ne vždy však se daří zahraniční zákazníky si udržet. „Vzdálený klient z Texasu v loňském roce po přehodnocení vysokých poplatků za dopravu a clo již zboží neobjednal,“ stěžuje si podnikatelka.

NÁKLADY ROSTOU, ZÁKONY SE ZAMLŽUJÍ

Velkým problémem pro výrobce perníku jsou rostoucí náklady. „Rychlost, s jakou se zvyšují náklady na výrobu, mzdy zaměstnanců, odvody a DPH, nejsme schopni promítnout do cen. Je to ruční práce a vzhledem k množství druhů, tvarů a rozměrů to ani moc zmechanizovat nejde,“ tvrdí Janoš. Jindy zase hází klacky pod nohy nejasná legislativa, třeba při výstavbě nové provozovny. „Požadavky na stavbu a zařízení se lišily při stavbě -a pak v kolaudačním řízení celá řada z nich nebyla již třeba. Stavba se zbytečně prodražila o statisíce korun,“ podivuje se Janurová.

Perníkáři mají potíže rovněž s naplněním pracovních míst, protože například pracovnici na mateřské dovolené nemůže nahradit brigádnice. U této profese je totiž třeba výtvarného cítění a roky praxe. „Zaměstnanců máme stále kolem deseti a nechceme výrobu rozšiřovat, abychom měli pod kontrolou kvalitu a tradiční kreativitu našich výrobků,“ dodává Janoš.

Rozpačité pocity panují rovněž ze vstupu České republiky do Evropské unie před téměř třemi lety. „Pro nás se toho zdánlivě mnoho nezměnilo, snad jen ze začátku nás opravdu obtěžovalo a zdržovalo množství nových předpisů a mnohdy jejich nejasné výklady,“ stěžuje si Janoš. Předpisy se podle něj často měnily ještě před uvedením do praxe, nebo těsně po tom. Firmy se kvůli požadovaným finančně náročným úpravám v hygienické oblasti musely zadlužit, přitom se nakonec ukázalo, že ty nebyly nutné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít