Perla s drsnou slupkou

04. prosince 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
04. prosince 2006, 00:00

ROKYTNICE V ORLICKÝCH HORÁCHMěsto Rokytnice v Orlických horách se nachází na česko-polské hranici nedaleko Rychnova nad Kněžnou.V jeho centru stojí zámek, který pamatuje šlechtické kratochvíle i povstání poddaných.Dnes je zchátralý a nutně potřebuje rekonstrukci.Rokytnický zámek stojí na západní straně náměstí v nevelkém parčíku.

ROKYTNICE V ORLICKÝCH HORÁCH

Město Rokytnice v Orlických horách se nachází na česko-polské hranici nedaleko Rychnova nad Kněžnou.V jeho centru stojí zámek, který pamatuje šlechtické kratochvíle i povstání poddaných.Dnes je zchátralý a nutně potřebuje rekonstrukci.

Rokytnický zámek stojí na západní straně náměstí v nevelkém parčíku. Je to jednopatrová budova se čtvercovým dvorem. Jedinou výraznější ozdobou fasády je znak hrabat Nosticů, opravdová krása se ale skrývá uvnitř. Bohatě zdobená kaple apoštolů Petra a Pavla je pouhým předstupněm nádherného Anenského sálu s působivým štukovým dekorem. Oválný strop s freskou Bakchova průvodu přidržuje po obvodu tucet satyrů, stěny zdobí výjevy z antické mytologie.

Podívaná je to vskutku úchvatná, vidět ji ale může jen málokdo. Zámek je ve špatném stavu a pro veřejnost je tudíž uzavřený. Jeho majitelem jsou Strojírny Rokytnice, které se pokoušejí objekt prodat. Cena je 8,5 milionu korun.

Podle informací realitního makléře Petra Pecha lze využít splátky. „Polovina hned, zbytek později,“ upřesňuje Pech.

První zmínka o Rokytnici pochází z roku 1318, kdy ji držel kanovník Hroznata. Tvrz zde ale vznikla teprve v průběhu 16. století za Licků z Rýzmburka, kteří kolonizovali zdejší kraj. Kvůli dluhům však museli Rokytnici prodat a novým majitelem tvrze se stal slezský šlechtic Jáchym Maušvic z Armenruh.

Tento sedmasedmdesátiletý stařec neblaze proslul krutým jednáním s poddanými, což se mu velmi brzy vymstilo. V kraji vypukly rolnické nepokoje, které neustaly ani po jeho smrti v roce 1585.

Jáchymův syn Kryštof přebudoval rokytnickou tvrz na pohodlnější zámek. Z otce si však vzal špatný příklad a v útlaku poddaných pokračoval. Krutost se mu ale brzy stala osudnou. Roku 1616 byl běsnícím davem bez milosti zabit.

HROZÍ ZKÁZA

Zámek následně získali Nosticové, kteří budovu v polovině 19. století přestavěli do dnešní podoby. Objekt drželi až do roku 1945, kdy jim byl na základě Benešových dekretů zabaven. Do uvolněných prostor se nastěhovala škola Československých státních drah, která zde zůstala až do konce 80. let.

Po roce 1989 získaly zámek Strojírny Rokytnice, stavu památky ale tato změna příliš neprospěla. V budově se přestalo topit, údržba se omezila na minimum a stavba začala chátrat. Dnes je v dobrém stavu již pouze cenný Anenský sál, i jemu ale hrozí postupná devastace. Na záchranu je proto nejvyšší čas.

POPIS OBJEKTU

název zámek Rokytnice

místo Rokytnice v Orlických horách

kraj Královéhradecký

adresa č. p. 1

typ zámek

stav chátrající

využití žádné

kult. památka od roku 1958

vlastník Strojírny Rokytnice

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít