Penzionů v Česku mírně ubývá

23. července 2007, 00:00 - (čtk)
23. července 2007, 00:00

UBYTOVACÍ ZAŘÍZENÍ Jeden nový pětihvězdičkový hotel a 22 čtyřhvězdičkových otevřelo loni své brány v České republice. Největší trh pro hoteliéry představuje stále Praha, kam přes loňský úbytek směřuje téměř 60 procent všech zahraničních turistů. V hlavním městě také vznikl zmíněný pětihvězdičkový hotel a 12 čtyřhvězdičkových.

UBYTOVACÍ ZAŘÍZENÍ

Jeden nový pětihvězdičkový hotel a 22 čtyřhvězdičkových otevřelo loni své brány v České republice. Největší trh pro hoteliéry představuje stále Praha, kam přes loňský úbytek směřuje téměř 60 procent všech zahraničních turistů. V hlavním městě také vznikl zmíněný pětihvězdičkový hotel a 12 čtyřhvězdičkových. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

V celé České republice bylo koncem loňského roku celkem 35 nejluxusnějších hotelů, z toho 27 v Praze. Čtyřhvězdičkových ubytovacích zařízení je výrazně více – celkem 274, z toho 101 v Praze. Na druhé straně z trhu mizí penziony. Ty zaznamenaly rekord v roce 2003, kdy jich bylo dva a půl tisíce. Od té doby však jejich počet stále klesá. Loni zaniklo 22 těchto ubytovacích zařízení, ke konci roku jich tak zůstalo 2374. Zanikají také chatové osady a levné turistické ubytovny.

Podle experta na cestovní ruch Tomia Okamury bude úbytek malých hotelů a penzionů pokračovat i nadále. Je jich totiž příliš mnoho a jejich obsazenost kolem 30 procent je pod hranicí rentability.

Každoročně však roste zájem o luxusní ubytování; největší průměrnou vytíženost (přes 52 procent) mají právě pětihvězdičkové hotely.

Celkem se podle Okamury vejde na český trh zhruba 40 pětihvězdičkových hotelů a 550 hotelů čtyřhvězdičkových. „Je však třeba postavit kvalitní luxusní hotely i v ostatních turisticky zajímavých městech,“ řekl Tomi Okamura, podle nějž by určitě neměly o hosty nouzi.

„Kdyby byl pětihvězdičkový nebo minimálně čtyřhvězdičkový hotel mezinárodních standardů například v Litomyšli, tak bude zcela určitě plný,“ tvrdí.

Luxusní hotely v regionech jsou podle odborníků nutné, aby se tam podařilo přilákat solventní klienty například z východní Asie. Do deseti let prý bude čtyřhvězdičkový hotel běžným standardem i pro české občany. V pětihvězdičkových hotelích přespalo loni rekordních 43 513 českých občanů, přitom cena v takovém hotelu začíná na pěti tisících korunách za noc.

V počtu luxusních hotelů jsou na tom po Praze nejlépe západočeské lázně, kde se nachází dohromady pět pětihvězdičkových hotelů a 51 čtyřhvězdičkových. Ostatní regiony mají buď jeden, nebo žádný pětihvězdičkový hotel. Nejhůře je na tom Vysočina, kde pětihvězdičkový hotel chybí a čtyřhvězdičkové jsou pouze čtyři.

V celé České republice je 7616 hromadných ubytovacích zařízení, která nabízejí téměř 442 tisíce postelí. Nejvíce jsou zastoupeny hotely se třemi a méně hvězdičkami a již zmíněné penziony.

Meziročně se zvýšil počet kempů, přibylo jich třináct. Celkem je v republice registrováno 512 kempů, z toho nejvíce v jižních Čechách.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít