Penzionů v Česku mírně ubývá

23. července 2007, 00:00 - (čtk)
23. července 2007, 00:00

UBYTOVACÍ ZAŘÍZENÍ Jeden nový pětihvězdičkový hotel a 22 čtyřhvězdičkových otevřelo loni své brány v České republice. Největší trh pro hoteliéry představuje stále Praha, kam přes loňský úbytek směřuje téměř 60 procent všech zahraničních turistů. V hlavním městě také vznikl zmíněný pětihvězdičkový hotel a 12 čtyřhvězdičkových.

UBYTOVACÍ ZAŘÍZENÍ

Jeden nový pětihvězdičkový hotel a 22 čtyřhvězdičkových otevřelo loni své brány v České republice. Největší trh pro hoteliéry představuje stále Praha, kam přes loňský úbytek směřuje téměř 60 procent všech zahraničních turistů. V hlavním městě také vznikl zmíněný pětihvězdičkový hotel a 12 čtyřhvězdičkových. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

V celé České republice bylo koncem loňského roku celkem 35 nejluxusnějších hotelů, z toho 27 v Praze. Čtyřhvězdičkových ubytovacích zařízení je výrazně více – celkem 274, z toho 101 v Praze. Na druhé straně z trhu mizí penziony. Ty zaznamenaly rekord v roce 2003, kdy jich bylo dva a půl tisíce. Od té doby však jejich počet stále klesá. Loni zaniklo 22 těchto ubytovacích zařízení, ke konci roku jich tak zůstalo 2374. Zanikají také chatové osady a levné turistické ubytovny.

Podle experta na cestovní ruch Tomia Okamury bude úbytek malých hotelů a penzionů pokračovat i nadále. Je jich totiž příliš mnoho a jejich obsazenost kolem 30 procent je pod hranicí rentability.

Každoročně však roste zájem o luxusní ubytování; největší průměrnou vytíženost (přes 52 procent) mají právě pětihvězdičkové hotely.

Celkem se podle Okamury vejde na český trh zhruba 40 pětihvězdičkových hotelů a 550 hotelů čtyřhvězdičkových. „Je však třeba postavit kvalitní luxusní hotely i v ostatních turisticky zajímavých městech,“ řekl Tomi Okamura, podle nějž by určitě neměly o hosty nouzi.

„Kdyby byl pětihvězdičkový nebo minimálně čtyřhvězdičkový hotel mezinárodních standardů například v Litomyšli, tak bude zcela určitě plný,“ tvrdí.

Luxusní hotely v regionech jsou podle odborníků nutné, aby se tam podařilo přilákat solventní klienty například z východní Asie. Do deseti let prý bude čtyřhvězdičkový hotel běžným standardem i pro české občany. V pětihvězdičkových hotelích přespalo loni rekordních 43 513 českých občanů, přitom cena v takovém hotelu začíná na pěti tisících korunách za noc.

V počtu luxusních hotelů jsou na tom po Praze nejlépe západočeské lázně, kde se nachází dohromady pět pětihvězdičkových hotelů a 51 čtyřhvězdičkových. Ostatní regiony mají buď jeden, nebo žádný pětihvězdičkový hotel. Nejhůře je na tom Vysočina, kde pětihvězdičkový hotel chybí a čtyřhvězdičkové jsou pouze čtyři.

V celé České republice je 7616 hromadných ubytovacích zařízení, která nabízejí téměř 442 tisíce postelí. Nejvíce jsou zastoupeny hotely se třemi a méně hvězdičkami a již zmíněné penziony.

Meziročně se zvýšil počet kempů, přibylo jich třináct. Celkem je v republice registrováno 512 kempů, z toho nejvíce v jižních Čechách.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít