Penzionů v Česku mírně ubývá

23. července 2007, 00:00 - (čtk)
23. července 2007, 00:00

UBYTOVACÍ ZAŘÍZENÍ Jeden nový pětihvězdičkový hotel a 22 čtyřhvězdičkových otevřelo loni své brány v České republice. Největší trh pro hoteliéry představuje stále Praha, kam přes loňský úbytek směřuje téměř 60 procent všech zahraničních turistů. V hlavním městě také vznikl zmíněný pětihvězdičkový hotel a 12 čtyřhvězdičkových.

UBYTOVACÍ ZAŘÍZENÍ

Jeden nový pětihvězdičkový hotel a 22 čtyřhvězdičkových otevřelo loni své brány v České republice. Největší trh pro hoteliéry představuje stále Praha, kam přes loňský úbytek směřuje téměř 60 procent všech zahraničních turistů. V hlavním městě také vznikl zmíněný pětihvězdičkový hotel a 12 čtyřhvězdičkových. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

V celé České republice bylo koncem loňského roku celkem 35 nejluxusnějších hotelů, z toho 27 v Praze. Čtyřhvězdičkových ubytovacích zařízení je výrazně více – celkem 274, z toho 101 v Praze. Na druhé straně z trhu mizí penziony. Ty zaznamenaly rekord v roce 2003, kdy jich bylo dva a půl tisíce. Od té doby však jejich počet stále klesá. Loni zaniklo 22 těchto ubytovacích zařízení, ke konci roku jich tak zůstalo 2374. Zanikají také chatové osady a levné turistické ubytovny.

Podle experta na cestovní ruch Tomia Okamury bude úbytek malých hotelů a penzionů pokračovat i nadále. Je jich totiž příliš mnoho a jejich obsazenost kolem 30 procent je pod hranicí rentability.

Každoročně však roste zájem o luxusní ubytování; největší průměrnou vytíženost (přes 52 procent) mají právě pětihvězdičkové hotely.

Celkem se podle Okamury vejde na český trh zhruba 40 pětihvězdičkových hotelů a 550 hotelů čtyřhvězdičkových. „Je však třeba postavit kvalitní luxusní hotely i v ostatních turisticky zajímavých městech,“ řekl Tomi Okamura, podle nějž by určitě neměly o hosty nouzi.

„Kdyby byl pětihvězdičkový nebo minimálně čtyřhvězdičkový hotel mezinárodních standardů například v Litomyšli, tak bude zcela určitě plný,“ tvrdí.

Luxusní hotely v regionech jsou podle odborníků nutné, aby se tam podařilo přilákat solventní klienty například z východní Asie. Do deseti let prý bude čtyřhvězdičkový hotel běžným standardem i pro české občany. V pětihvězdičkových hotelích přespalo loni rekordních 43 513 českých občanů, přitom cena v takovém hotelu začíná na pěti tisících korunách za noc.

V počtu luxusních hotelů jsou na tom po Praze nejlépe západočeské lázně, kde se nachází dohromady pět pětihvězdičkových hotelů a 51 čtyřhvězdičkových. Ostatní regiony mají buď jeden, nebo žádný pětihvězdičkový hotel. Nejhůře je na tom Vysočina, kde pětihvězdičkový hotel chybí a čtyřhvězdičkové jsou pouze čtyři.

V celé České republice je 7616 hromadných ubytovacích zařízení, která nabízejí téměř 442 tisíce postelí. Nejvíce jsou zastoupeny hotely se třemi a méně hvězdičkami a již zmíněné penziony.

Meziročně se zvýšil počet kempů, přibylo jich třináct. Celkem je v republice registrováno 512 kempů, z toho nejvíce v jižních Čechách.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000…
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off-roady
Technologie
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Nové ZenFony 4 pro evropský trh jsou tu. Přinášíme podrobné srovnání
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít