Penzijní připojištění není bez rizika

05. května 2003, 00:00 - Martina Šrámková, Lidové noviny
05. května 2003, 00:00

Tisíce klientů fondu Garance dodnes čekají na vyrovnáníStátní dozor nad penzijními fondy fungoval v minulosti "pod psa". Z více než čtyřiceti fondů z poloviny 90. let jich po osmi letech zůstalo v České republice jen třináct.

Tisíce klientů fondu Garance dodnes čekají na vyrovnání

Státní dozor nad penzijními fondy fungoval v minulosti „pod psa“. Z více než čtyřiceti fondů z poloviny 90. let jich po osmi letech zůstalo v České republice jen třináct.

Penzijní fondy sice formálně podléhají dozoru Ministerstva financí České republiky a Komise pro cenné papíry, v praxi to však zhruba dvaceti tisícům pojištěnců nebylo v minulosti nic platné. Po pádu několika menších fondů se ukázalo, že neexistuje žádný garanční fond, ze kterého by mohli být klienti vyplaceni, a že jedinou zárukou je silný (nejlépe zahraniční) vlastník.

Kdo si počká, ten se (ne)dočká

Jak je to možné? Vklady nebyly ani ze zákona pojištěny, prý by to bylo neúměrně drahé. Klienti některých zkrachovalých fondů se tak museli spokojit jen s poměrnou částí vrácených peněz a necelé tři tisícovky pojištěnců fondu Garance čekají na jakékoli vyrovnání dodnes. Ze čtyřiačtyřiceti původních penzijních fondů jich po sérii krachů a fúzí zbylo do dnešního dne třináct. Co se stalo s ostatními? V letech 1995-96 byla akcionářská struktura penzijních fondů velmi roztříštěná a kromě zhruba desítky velkých tuzemských finančních ústavů zahrnovala podniky, odborové svazy, ale i fyzické osoby. Mnohým fondům tak scházelo silné finanční zázemí. Navíc se jim nepodařilo oslovit dostatečné množství klientů. Odborníci se přitom shodují, že každý fond ke svému finančnímu zdraví potřebuje alespoň padesát tisíc účastníků.

Co bude dál?

Situace se začala měnit v roce 2000. Stejně jako vstupovala zahraniční finanční konsorcia do českých bank, stávala se i vlastníky penzijních fondů. A v tomto případě žádné nářky nad výprodejem „českého stříbra“ neplatí. Velká švýcarská pojišťovací společnost představuje pro klienta jistě lepší záruku než tuzemský odborový svaz. Žádné další zemětřesení na poli penzijních fondů se (zatím) neočekává. Za malé je možné označit pouze čtyři fondy, a i těm se v loňském roce dařilo poměrně dobře. V současné době je do penzijního připojištění zapojeno v České republice 2,6 milionu účastníků. Penzijní fondy spravují prostředky ve výši 63,4 mld. Kč, přičemž za loňský rok v nich přibylo 12,9 mld. Kč. Co však už moc nepřibývá, je počet klientů. Českomoravskému, ČP Penzijnímu a Zemskému penzijnímu fondu dokonce část pojištěnců odešla. Jediné tři fondy, které se mohou za minulý rok chlubit výrazným nárůstem pojištěnců, jsou Credit Suisse Life & Pensions, PF České pojišťovny a ING Penzijní fond.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít