Peníze z fondu, banky i od anděla

18. listopadu 2003, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
18. listopadu 2003, 00:00

PODPŮRNÉ PROGRAMY, BANKY I SOUKROMÍ INVESTOŘI CHTĚJÍ OD PROJEKTU, NA KTERÝ PENÍZE DÁVAJÍ ČI PŮJČUJÍ, HLAVNĚ JEDNO - REÁLNOU ŠANCI NA ÚSPĚCH.V České republice existuje v současnosti přibližně devadesát systémů fungujících na bázi franchisingu nebo vykazujících jeho některé prvky.

PODPŮRNÉ PROGRAMY, BANKY I SOUKROMÍ INVESTOŘI CHTĚJÍ OD PROJEKTU, NA KTERÝ PENÍZE DÁVAJÍ ČI PŮJČUJÍ, HLAVNĚ JEDNO - REÁLNOU ŠANCI NA ÚSPĚCH.

V České republice existuje v současnosti přibližně devadesát systémů fungujících na bázi franchisingu nebo vykazujících jeho některé prvky. Franchising v České republice nejvíce využívá podle přehledu České asociace franchisingu maloobchod. Tam působí asi dvě třetiny franchisových systémů v tuzemsku. Zbylá třetina připadá na služby. Z toho asi osmnáct procent franchisových systémů je v oblasti gastronomie. Ve výrobě je zatím franchisa výjimkou. Při rozšiřování sítě těchto značek však podnikatelé často narážejí na nedostupnost finančních prostředků. Na franchisingový koncept nelze podle Petra Slabého z Komerční banky aplikovat dosavadní běžné úvěrové produkty. Proto Komerční banka vypracovala koncept, který se zaměřuje výhradně na příjemce franchisy. Existují přirozeně i další zdroje financí. Například získání nevratných zdrojů z dotací je příjemné pro všechny zúčastněné - franchisora, franchisanta, popřípadě pro úvěrující banku. Pokud projekt získá peníze například z některého podpůrného fondu, ať už státního nebo třeba z Evropské unie, znamená to, že už ho někdo ohodnotil jako životaschopný. Peníze z programu Sapard získal například franchisový koncept Švejk restaurant. „Musím potvrdit, že dotace skutečně existují. Cesta k nim však byla velmi složitá,“ uvedl ředitel konceptu Radovan Sochor. Žádost prochází dvoukolovým schvalovacím řízením a musí vyhovovat manuálu, který žadatel dostane. V prvním kole se posuzuje formální žádost, kdy cokoli předepsaného manuálem chybí, znamená to, že projekt bude vyřazen. Úmrtnost už v prvním kole je podle Sochora padesátiprocentní. Návratná finanční pomoc, dotace, finanční příspěvky, záruky či úvěry se sníženou úrokovou sazbou jsou nástroje podpory malých a středních podniků. Finance z jednoho zdroje však nikdy nestačí. Z těch cizích jsou nejvyužívanější bankovní úvěry, existují však i další možnosti. Například rizikový kapitál nebo Business Angel. Posledně jmenovaný však má do anděla či do charity hodně daleko. Jde o bývalé aktivní podnikatele nebo top managery, kteří jsou ochotni sdílet podnikatelská rizika a čekat na zhodnocení investice. A mají také zájem zúčastnit se na rozvoji firmy prostřednictvím předávání zkušeností. Podle ředitelky oddělení malých a středních podniků společnosti CEAG Margarety Křížové začínají pronikat i na tuzemský trh.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít