Peníze z fondu, banky i od anděla

18. listopadu 2003, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
18. listopadu 2003, 00:00

PODPŮRNÉ PROGRAMY, BANKY I SOUKROMÍ INVESTOŘI CHTĚJÍ OD PROJEKTU, NA KTERÝ PENÍZE DÁVAJÍ ČI PŮJČUJÍ, HLAVNĚ JEDNO - REÁLNOU ŠANCI NA ÚSPĚCH.V České republice existuje v současnosti přibližně devadesát systémů fungujících na bázi franchisingu nebo vykazujících jeho některé prvky.

PODPŮRNÉ PROGRAMY, BANKY I SOUKROMÍ INVESTOŘI CHTĚJÍ OD PROJEKTU, NA KTERÝ PENÍZE DÁVAJÍ ČI PŮJČUJÍ, HLAVNĚ JEDNO - REÁLNOU ŠANCI NA ÚSPĚCH.

V České republice existuje v současnosti přibližně devadesát systémů fungujících na bázi franchisingu nebo vykazujících jeho některé prvky. Franchising v České republice nejvíce využívá podle přehledu České asociace franchisingu maloobchod. Tam působí asi dvě třetiny franchisových systémů v tuzemsku. Zbylá třetina připadá na služby. Z toho asi osmnáct procent franchisových systémů je v oblasti gastronomie. Ve výrobě je zatím franchisa výjimkou. Při rozšiřování sítě těchto značek však podnikatelé často narážejí na nedostupnost finančních prostředků. Na franchisingový koncept nelze podle Petra Slabého z Komerční banky aplikovat dosavadní běžné úvěrové produkty. Proto Komerční banka vypracovala koncept, který se zaměřuje výhradně na příjemce franchisy. Existují přirozeně i další zdroje financí. Například získání nevratných zdrojů z dotací je příjemné pro všechny zúčastněné - franchisora, franchisanta, popřípadě pro úvěrující banku. Pokud projekt získá peníze například z některého podpůrného fondu, ať už státního nebo třeba z Evropské unie, znamená to, že už ho někdo ohodnotil jako životaschopný. Peníze z programu Sapard získal například franchisový koncept Švejk restaurant. „Musím potvrdit, že dotace skutečně existují. Cesta k nim však byla velmi složitá,“ uvedl ředitel konceptu Radovan Sochor. Žádost prochází dvoukolovým schvalovacím řízením a musí vyhovovat manuálu, který žadatel dostane. V prvním kole se posuzuje formální žádost, kdy cokoli předepsaného manuálem chybí, znamená to, že projekt bude vyřazen. Úmrtnost už v prvním kole je podle Sochora padesátiprocentní. Návratná finanční pomoc, dotace, finanční příspěvky, záruky či úvěry se sníženou úrokovou sazbou jsou nástroje podpory malých a středních podniků. Finance z jednoho zdroje však nikdy nestačí. Z těch cizích jsou nejvyužívanější bankovní úvěry, existují však i další možnosti. Například rizikový kapitál nebo Business Angel. Posledně jmenovaný však má do anděla či do charity hodně daleko. Jde o bývalé aktivní podnikatele nebo top managery, kteří jsou ochotni sdílet podnikatelská rizika a čekat na zhodnocení investice. A mají také zájem zúčastnit se na rozvoji firmy prostřednictvím předávání zkušeností. Podle ředitelky oddělení malých a středních podniků společnosti CEAG Margarety Křížové začínají pronikat i na tuzemský trh.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít