Peníze z fondu, banky i od anděla

18. listopadu 2003, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
18. listopadu 2003, 00:00

PODPŮRNÉ PROGRAMY, BANKY I SOUKROMÍ INVESTOŘI CHTĚJÍ OD PROJEKTU, NA KTERÝ PENÍZE DÁVAJÍ ČI PŮJČUJÍ, HLAVNĚ JEDNO - REÁLNOU ŠANCI NA ÚSPĚCH.V České republice existuje v současnosti přibližně devadesát systémů fungujících na bázi franchisingu nebo vykazujících jeho některé prvky.

PODPŮRNÉ PROGRAMY, BANKY I SOUKROMÍ INVESTOŘI CHTĚJÍ OD PROJEKTU, NA KTERÝ PENÍZE DÁVAJÍ ČI PŮJČUJÍ, HLAVNĚ JEDNO - REÁLNOU ŠANCI NA ÚSPĚCH.

V České republice existuje v současnosti přibližně devadesát systémů fungujících na bázi franchisingu nebo vykazujících jeho některé prvky. Franchising v České republice nejvíce využívá podle přehledu České asociace franchisingu maloobchod. Tam působí asi dvě třetiny franchisových systémů v tuzemsku. Zbylá třetina připadá na služby. Z toho asi osmnáct procent franchisových systémů je v oblasti gastronomie. Ve výrobě je zatím franchisa výjimkou. Při rozšiřování sítě těchto značek však podnikatelé často narážejí na nedostupnost finančních prostředků. Na franchisingový koncept nelze podle Petra Slabého z Komerční banky aplikovat dosavadní běžné úvěrové produkty. Proto Komerční banka vypracovala koncept, který se zaměřuje výhradně na příjemce franchisy. Existují přirozeně i další zdroje financí. Například získání nevratných zdrojů z dotací je příjemné pro všechny zúčastněné - franchisora, franchisanta, popřípadě pro úvěrující banku. Pokud projekt získá peníze například z některého podpůrného fondu, ať už státního nebo třeba z Evropské unie, znamená to, že už ho někdo ohodnotil jako životaschopný. Peníze z programu Sapard získal například franchisový koncept Švejk restaurant. „Musím potvrdit, že dotace skutečně existují. Cesta k nim však byla velmi složitá,“ uvedl ředitel konceptu Radovan Sochor. Žádost prochází dvoukolovým schvalovacím řízením a musí vyhovovat manuálu, který žadatel dostane. V prvním kole se posuzuje formální žádost, kdy cokoli předepsaného manuálem chybí, znamená to, že projekt bude vyřazen. Úmrtnost už v prvním kole je podle Sochora padesátiprocentní. Návratná finanční pomoc, dotace, finanční příspěvky, záruky či úvěry se sníženou úrokovou sazbou jsou nástroje podpory malých a středních podniků. Finance z jednoho zdroje však nikdy nestačí. Z těch cizích jsou nejvyužívanější bankovní úvěry, existují však i další možnosti. Například rizikový kapitál nebo Business Angel. Posledně jmenovaný však má do anděla či do charity hodně daleko. Jde o bývalé aktivní podnikatele nebo top managery, kteří jsou ochotni sdílet podnikatelská rizika a čekat na zhodnocení investice. A mají také zájem zúčastnit se na rozvoji firmy prostřednictvím předávání zkušeností. Podle ředitelky oddělení malých a středních podniků společnosti CEAG Margarety Křížové začínají pronikat i na tuzemský trh.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít