Peníze v bance budou bezpečnější

03. května 2010, 14:18 - Jan Němec
03. května 2010, 14:18

Klienti bank v Česku budou lépe chráněni před krachem finančních ústavů. Parlament schválil novelu zákona o bankách, podle kterého se zvyšují maximální limity pojištění vkladů a zkracuje lhůta pro vyplácení náhrad pojištěných vkladů.

Autor: Jakub Stadler

Jistota klientů českých bank, že v případě problémů způsobených třeba finanční krizí nepřijdou o své úspory, se od příštího roku zvýší. Důvodem je novela zákona o bankách, která zvyšuje maximální limity pro výši pojištěných vkladů a rovněž zkracuje i lhůtu, po jejímž uplynutí musí Fond pojištění vkladů (FPV) zahájit vyplácení náhrad. Podle výkonné ředitelky fondu Renáty Kadlecové zkrácení termínů i zvýšení pojistné částky stabilizuje důvěru vkladatelů v bankovní sektor i v krizi. „V případě potenciálních problémů jedné banky by navíc měl přispět i k omezení vzniku dominového efektu a podpořit udržení klidu na bankovním trhu,“ dodává Kadlecová.

Doposud měli klienti bank jistotu, že v případě krachu banky nepřijdou v přepočtu o 50 tisíc eur na účtu. Od ledna příštího roku se tato částka zdvojnásobuje na 100 tisíc eur, tedy zhruba 2,5 milionu korun. Stejně důležité může být v případě problémů některé z bank zkrácení lhůty pro výplatu peněz. Zatímco dříve musel klient čekat až tři měsíce ode dne, kdy Česká národní banka oznámila platební neschopnost bankovní instituce, nově bude tato lhůta pouze 20 pracovních dní. Kvůli kratším lhůtám výplaty vkladů musí FPV změnit i celý informační systém, díky němuž bude fond schopen v případě potřeby odstartovat výplaty náhrad v nové 20denní lhůtě. Vítězem soutěže se stala česká společnost Software602.

Vyšší poplatky prý nehrozí

Vzhledem k vyšším limitům pojištěných vkladů se mění také příspěvek bank do fondu. Finanční instituce do něj nyní ročně přispívají desetinou procenta z pojištěných vkladů. Nově ho budou platit čtvrtletně ve výši čtyř setin procenta z průměrného objemu pojištěných vkladů za předchozí čtvrtletí. Vyšších bankovních poplatků kvůli vyšším příspěvkům do FPV se však klienti údajně obávat nemusejí. Tvrdí to alespoň ministr financí Eduard Janota.

Vklady budou vyplácet tři banky, jejichž názvy prozatím fond neoznámil. „Vybrané banky disponují bezmála 1300 pobočkami po celém Česku. Bude tedy zaručena dobrá dostupnost pro všechny klienty,“ naznačuje Renáta Kadlecová. V dohledné době by se zvolenými institucemi měla být podepsána smlouva o spolupráci při výplatě náhrad vkladů.

Pojištění se v Česku týká všech vkladů fyzických i právnických osob vedených v pojištěných institucích v české nebo cizí měně včetně úroků. Pojištění se nevztahuje například na vklady bank, finančních institucí, zdravotních pojišťoven a státních fondů. Pojištěnými institucemi jsou banky, družstevní záložny nebo stavební spořitelny. Doposud vyplatil fond klientům zkrachovalých bank zhruba 25 miliard korun, a to převážně klientům Union banky a Moravia banky.

Zejména mezi nefiremními klienty je v současnosti povědomí o pojištění vkladů velmi malé a nic na tom nezměnila ani recese, která potenciálně ohrožovala právě finanční instituce. Podle průzkumu, který si Fond pojištění vkladů nechal udělat v minulém roce, o pojištění vkladů nevěděly více než dvě pětiny dotázaných lidí. Dosavadní limit 50 tisíc eur neznaly dokonce čtyři pětiny respondentů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít