Peníze v bance budou bezpečnější

03. května 2010, 14:18 - Jan Němec
03. května 2010, 14:18

Klienti bank v Česku budou lépe chráněni před krachem finančních ústavů. Parlament schválil novelu zákona o bankách, podle kterého se zvyšují maximální limity pojištění vkladů a zkracuje lhůta pro vyplácení náhrad pojištěných vkladů.

Autor: Jakub Stadler

Jistota klientů českých bank, že v případě problémů způsobených třeba finanční krizí nepřijdou o své úspory, se od příštího roku zvýší. Důvodem je novela zákona o bankách, která zvyšuje maximální limity pro výši pojištěných vkladů a rovněž zkracuje i lhůtu, po jejímž uplynutí musí Fond pojištění vkladů (FPV) zahájit vyplácení náhrad. Podle výkonné ředitelky fondu Renáty Kadlecové zkrácení termínů i zvýšení pojistné částky stabilizuje důvěru vkladatelů v bankovní sektor i v krizi. „V případě potenciálních problémů jedné banky by navíc měl přispět i k omezení vzniku dominového efektu a podpořit udržení klidu na bankovním trhu,“ dodává Kadlecová.

Doposud měli klienti bank jistotu, že v případě krachu banky nepřijdou v přepočtu o 50 tisíc eur na účtu. Od ledna příštího roku se tato částka zdvojnásobuje na 100 tisíc eur, tedy zhruba 2,5 milionu korun. Stejně důležité může být v případě problémů některé z bank zkrácení lhůty pro výplatu peněz. Zatímco dříve musel klient čekat až tři měsíce ode dne, kdy Česká národní banka oznámila platební neschopnost bankovní instituce, nově bude tato lhůta pouze 20 pracovních dní. Kvůli kratším lhůtám výplaty vkladů musí FPV změnit i celý informační systém, díky němuž bude fond schopen v případě potřeby odstartovat výplaty náhrad v nové 20denní lhůtě. Vítězem soutěže se stala česká společnost Software602.

Vyšší poplatky prý nehrozí

Vzhledem k vyšším limitům pojištěných vkladů se mění také příspěvek bank do fondu. Finanční instituce do něj nyní ročně přispívají desetinou procenta z pojištěných vkladů. Nově ho budou platit čtvrtletně ve výši čtyř setin procenta z průměrného objemu pojištěných vkladů za předchozí čtvrtletí. Vyšších bankovních poplatků kvůli vyšším příspěvkům do FPV se však klienti údajně obávat nemusejí. Tvrdí to alespoň ministr financí Eduard Janota.

Vklady budou vyplácet tři banky, jejichž názvy prozatím fond neoznámil. „Vybrané banky disponují bezmála 1300 pobočkami po celém Česku. Bude tedy zaručena dobrá dostupnost pro všechny klienty,“ naznačuje Renáta Kadlecová. V dohledné době by se zvolenými institucemi měla být podepsána smlouva o spolupráci při výplatě náhrad vkladů.

Pojištění se v Česku týká všech vkladů fyzických i právnických osob vedených v pojištěných institucích v české nebo cizí měně včetně úroků. Pojištění se nevztahuje například na vklady bank, finančních institucí, zdravotních pojišťoven a státních fondů. Pojištěnými institucemi jsou banky, družstevní záložny nebo stavební spořitelny. Doposud vyplatil fond klientům zkrachovalých bank zhruba 25 miliard korun, a to převážně klientům Union banky a Moravia banky.

Zejména mezi nefiremními klienty je v současnosti povědomí o pojištění vkladů velmi malé a nic na tom nezměnila ani recese, která potenciálně ohrožovala právě finanční instituce. Podle průzkumu, který si Fond pojištění vkladů nechal udělat v minulém roce, o pojištění vkladů nevěděly více než dvě pětiny dotázaných lidí. Dosavadní limit 50 tisíc eur neznaly dokonce čtyři pětiny respondentů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít