Peníze tečou hlavně do střední a východní Evropy

23. prosince 2002, 00:00 - Dana Rybáková rybakova@profit.cz, ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV
23. prosince 2002, 00:00

Nejvíc se investovalo do sektoru softwaru a do automobilůStřední Evropa přitahuje hlavně projekty, které jsou výsledkem racionalizačních programů v západní Evropě. Letos se obnovil příliv rizikového kapitálu do Česka. Střední a východní Evropa vykazuje za první pololetí letošního roku 54procentní nárůst počtu nových investic v porovnání se stejným obdobím roku 2001.

Nejvíc se investovalo do sektoru softwaru a do automobilů

Střední Evropa přitahuje hlavně projekty, které jsou výsledkem racionalizačních programů v západní Evropě. Letos se obnovil příliv rizikového kapitálu do Česka.

Střední a východní Evropa vykazuje za první pololetí letošního roku 54procentní nárůst počtu nových investic v porovnání se stejným obdobím roku 2001. Naproti tomu země Evropské unie zaznamenaly pokles počtu investic o 15 procent. Počet investičních projektů v Evropě se meziročně zvýšil z 912 na 928. Vyplývá to z údajů firmy Ernst & Young. Mezi země, které zaznamenaly podstatný nárůst investičních projektů, patří Maďarsko - zvýšení o padesát procent, z 36 projektů na 64. Dále Rusko, které zaznamenalo nárůst o 84 procenta, z 25 projektů na 46. A konečně Rumunsko, kde nárůst investičních projektů činí 142 procenta - ze čtrnácti v prvním pololetí roku 2001 na 34 za prvních šest měsíců roku letošního. Mezi země, v nichž naopak počet nových investičních projektů poklesl, patří Nizozemsko, Irsko a Británie. Počet nových projektů konkrétně v Británii klesl z 201 v první polovině loňského roku na 150 v prvním pololetí 2002. Podíl této země na evropském trhu investic se meziročně snížil z 22 procent na šestnáct. Způsobil to především pokles amerických investic do elektroniky, telekomunikací a obchodních služeb.

Nejvýznamnějšími investory jsou Američané

Z Ameriky do Evropy směřovalo v první polovině tohoto roku 299 nových investičních projektů, což představuje 22procentní pokles oproti 385 projektům z prvních šesti měsíců loňského roku. Americký podíl na trhu se snížil ze 42 procent v prvním pololetí roku 2001 na 32 procenta ve stejném období letos. I přes tento pokles zůstává Amerika nejvýznamnějším investorem v Evropě. V Česku zatím americké firmy nepatří k nejvýznamnějším investorům. Jejich podíl na přílivu přímých zahraničních investic do České republiky od roku 1993 do roku 2001 byl 6,2 procenta. Střední Evropa přitahuje hlavně projekty, z nichž je většina výsledkem racionalizačních programů v západní Evropě. Díky liberalizaci trhu a současně prováděným ekonomickým reformám začíná také východní Evropa výrazně přitahovat investory. Je však třeba počítat s tím, že investoři se budou nepochybně racionálně chovat i v budoucnu. To znamená, že přinejmenším někteří z nich odejdou dál na východ za ještě levnější pracovní silou a výhodnějšími podmínkami pro podnikání.

Nejvíc peněz do softwaru

Podle výzkumu Ernst & Young směřovalo nejvíce investičních projektů (151, tj. 16 procent celkového počtu investic) letošního prvního pololetí do sektoru softwaru. Automobilový sektor byl v tomto období se 122 projekty na druhém místě. Sektor elektroniky, obchodních služeb a telekomunikací v počtu investičních akcí zaznamenal pokles, farmaceutický zůstal stabilní.

Rizikový kapitál do méně rizikových firem

Pokles se týká i přílivu rizikového kapitálu na evropský trh. Je to pokračující trend. Ve třetím čtvrtletí letošního roku bylo v 206 transakcích investováno celkem 781 milion eur, což představuje meziroční pokles o 26 procent v počtu akcí a 33 procenta v objemu. Investoři rizikového kapitálu v celé Evropě jsou podle vedoucí divize podnikových financí Ernst & Young ČR Petry Wendelové velmi opatrní. „Zaznamenali jsme zřetelný přesun od investic směřujících do firem v ranných fázích jejich působení na trhu směrem k větším a promyšlenějším investicím do již etablovaných společností,“ řekla Wendelová. Ve třetím čtvrtletí letošního roku směřovalo přibližně 70 procent investovaných prostředků do společností s určitou historií podnikání. V České republice naopak dochází podle předsedy České asociace rizikového kapitálu Michala Noska k oživení aktivity po ne příliš úspěšném loňském roce. „Vloni jsme zaznamenali čtyřicet investic. Pokles počtu aktivit v oblasti rizikového kapitálu v roce 2001 ovlivnila končící životnost některých fondů a vstup nově ustanovených na tuzemský trh,“ řekl Nosek.

ČR: Příliv přímých investic je letos rekordní

Zato příliv přímých zahraničních investic za první tři čtvrtletí letošního roku dosáhl podle údajů vládní agentury CzechInvest rekordní výše sedmi miliard USD, a překonal tak dosud nejvyšší příliv za rok 1999 (6,3 miliardy dolarů). Více než polovinu tohoto přílivu tvoří privatizační příjmy, významně se na něm však podílí také právě realizované investice firem ve zpracovatelském průmyslu. Právě v tomto sektoru je výrazný nárůst investic oproti stejnému období loňského roku. „Přímé investice do zpracovatelského průmyslu se realizují převážně v horizontu jednoho roku až tří let, a to podle typu projektu. Výsledky přílivu přímých zahraničních investic za první tři čtvrtletí tak odrážejí nejen letos oznámené investiční záměry, ale také například projekty na zelené louce a expanze oznámené v letech 2000 až 2001,“ uvedl generální ředitel CzechInvestu Martin Jahn. Navzdory pokračující recesi v globální ekonomice si Česko udržuje vysoký objem přílivu zahraničních investic. Od roku 1999 se drží na prvním místě v přepočtu přímých zahraničních investic na hlavu v regionu zemí střední a východní Evropy. Nejinak by tomu mělo být i letos.

Foto - V počtu investičních projektů letos v Evropě zcela jasně kraluje odvětví softwaru.

Tab - Investice do zpracovatelského průmyslu v ČR

1.-3. Q 2001 1.-3. Q 2002

USD (v tis.) EUR (v tis.) Kč (v mil.) USD (v tis.) EUR (v tis.) Kč (v mil.)

872 577,6 974 130,4 33 488,7 1 156 010,1 1 251 459,1 38 543,7

Pramen: Česká národní banka

Graf 1 - Příliv přímých zahraničních investic do ČR

Graf 2 - Kumulativní příliv přímých zahraničních investic

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít