Peníze, sex a lži

20. dubna 2011, 14:38 - Mgr. Dáša Hyklová
20. dubna 2011, 14:38

Odkaz někdejší nejbohatší ženy Asie Niny Wangové je zcela jiný, než o kterém snila

Na území Hongkongu zvaném Nová teritoria stojí těsně vedle sebe dvě moderní výškové budovy. Uvnitř se nachází hotel, obchody a kanceláře. Na první pohled podnikatelský projekt, jakých lze najít ve městě tisíce. Nicméně od ostatních se přece jenom v něčem liší – barvitým příběhem bohatých majitelů, jehož detaily vycházejí najevo až po jejich smrti. Větší, osmdesátipatrová věž dostala jméno Teddy. Ta druhá, která má 42 pater, se jmenuje Nina. Původní ambiciózní plán Niny Wangové, svého času nejbohatší ženy Asie, počítal pouze s jednou věží. S výškou 518 metrů se měla stát nejvyšší budovou světa. Vzhledem k blízkosti hongkongského letiště však úřady povolily výstavbu do maximální výše 319,8 metru. A tak se Nina rozhodla pro plán B. Díky němu vyrostly mezi lety 2000 až 2007 budovy dvě, které měly symbolizovat nekonečnou lásku manželů Wangových.

Mistr to s Ninou uměl

Dnešní pohled na mrakodrapy vyvolává u kolemjdoucích spíše pobavení než obdiv nad svazkem, který – jak vyšlo časem najevo – nebyl ani bezchybný, ani pevný. Nina podlehla v roce 2007 rakovině a pár dnů po její smrti se Hongkong dověděl o její poslední romanci. Šlo o příběh vychytralého mistra tradičního čínského umění feng-šuej a bizardní miliardářky, která až do svých 69 let nosila dva copy, minisukně a ze všeho nejraději jedla hamburgery. Ninu podstatně mladší Tony Čchan Čchun-čchu-en natolik okouzlil, že mu kupovala nákladné dary, později i domy a postupně mu věnovala kolem 2,1 miliardy dolarů. Vůbec jí nevadilo, že je ženatý.
Počátkem dubna hongkongský nejvyšší soud zamítl nárok Tonyho Čchana, který tvrdil, že mu jeho bývalá milenka Nina Wangová odkázala v poslední vůli veškerý majetek. Tedy jmění, jehož cena je dnes odhadována na dvanáct miliard dolarů. „Přece jen existuje spravedlnost,“ komentoval rozhodnutí soudu Kung Yan-sum, bratr Niny a šéf její nadace. Příbuzní nazvali Čchana eunuchem, který byl pro Ninu pouhou hračkou. Soud označil závěť předloženou Čchanem za podvrh, nicméně tým jeho právníků se hodlá obrátit k nejvyššímu odvolacímu soudu. Paradoxem na celé situaci je, že za seznámením páru, který prožil patnáctiletý vztah, stál manžel Teddy, respektive jeho zmizení. Nina si služby mistra Čchana objednala v roce 1992, když chtěla pomocí čínských věšteckých – geomantických – praktik získat informace o manželovi, který byl v dubnu roku 1990 unesen. Právě kvůli jeho „hledání“ mistr Nině poradil například i hloubení děr na různých místech Hongkongu, které po nocích dělníci plnili dolarovými bankovkami a poté zalévali betonem.

Lákavá vůně peněz

Nina a Teddy se seznámili ještě jako děti v čínské Šanghaji, po přestěhování do Hongkongu se v roce 1955 vzali. Wang Din-shin, otec Teddyho zde založil firmu Chinachem Group, z níž se později stala jedna z nejsilnějších korporací bývalé britské kolonie. Dařilo se jim také ve farmaceutickém průmyslu, obchodovali i s nemovitostmi. Mladý pár žil navenek spokojeně, manželé však zůstali bezdětní. V dubnu roku 1983 byl však Teddy unesen a vězněn osm dní, než Nina zaplatila výkupné ve výši 33 milionů dolarů. Za svůj postup dostala od manžela vynadáno, nicméně Teddy se z této události nepoučil. Nenajal si ochranku, nezměnil každodenní rituály a dokonce ani mercedes, v němž jej poprvé unesli. V dubnu roku 1990 byl při cestě z domu znovu a v tom samém autě přepaden, tentokrát se však po něm slehla zem. Jeho tělo se nikdy nenašlo a v roce 1999 byl prohlášen za mrtvého. Jako nejpravděpodobnější se jeví varianta, že jej únosci hodili svázaného přes palubu, když jejich člun začala na moři pronásledovat policejní hlídka. Následovaly roky právních bitev mezi Ninou a jejím tchánem, v jejichž průběhu se pralo špinavé rodinné prádlo. Hongkongská veřejnost se tak dověděla, že když Teddy zjistil, že jej Nina podvádí se svým tehdejším milencem, odkázal veškerý majetek otci. Nina však soudu předložila jinou poslední vůli z března 1990 (napsanou měsíc před zmizením manžela) obsahující romantickou větu: „Jeden život, jedna láska.“ Podle tohoto dokumentu měly všechny miliardy připadnout jí. Ani Teddyho pověst nezůstala bez poskvrny, v jeho trezoru se našly fotky neznámých slečen. Probíralo se, že také starý pán měl milenky, s nimiž dokonce kouřil opium. V prosinci roku 2005 soud definitivně přiklepl společnost Chinachem Nině Wangové, kterou časopis Forbes za jejího života vyhodnotil jako 35 nejbohatšího člověka planety. Miliardářka po sobě zanechala zvláštní odkaz. Ani dvě vysoké věže z ní však vzor úspěšné podnikatelky a milující manželky neudělaly.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít