Peníze pro obce za přátelství s rodinou

07. července 2009, 00:00 - Jiří Němeček
07. července 2009, 00:00

Soutěžení je zdravé a někdy také výnosné. Může to potvrdit pětice obcí, které letos investují svou výhru z prvního ročníku soutěže

Autor: Jakub Stadler

Obec přátelská rodině. Šance získat od státu peníze za starost o rodinné projekty je i letos. Ještě měsíc se městaa obce mohou hlásit do letošního klání. Stát navícpřidal milion korun.

Celkem šest milionů korun si loni rozdělilo pět obcí, které uspěly v soutěži Obec přátelská rodině. Mezi největšími městy připadlo prvenství Brnu, v případě menších měst a obcí první ceny převzali představitelé Jablonce nad Nisou, Dobříše, Darkovic na Opavsku a Dubu u Prachatic.

Prvního ročníku se zúčastnily přes dvě stovky měst a obcí. Uchazeči o vítězství v druhém ročníku se mohou hlásit do 31. července. Letos navíc přibude několik změn a novinek. Počet soutěžních kategorií byl rozšířen na šest, celková suma dotací pro vítěze se vyšplhá na sedm milionů korun a nově budou odměňovány také obce, které se umístí na druhém a třetím místě. „Cítili jsme, že je potřeba ocenit i ty přihlášené, kteří sice nedosáhli na první příčku, ale jejichž podpora prorodinných aktivit si zaslouží opravdové uznání,“ vysvětluje změnu náměstek ministra práce Marián Hošek.

V době, kdy se menší obce cítí být znevýhodněné v systému přerozdělování veřejných prostředků, může odměna získaná v této soutěži citelně pomoci. Počítá se totiž každá neinvestiční dotace na realizaci některých projektů, na něž se nedostává vlastních financí. Většina z obcí, které zvítězily v prvním ročníku, už svého nároku na neinvestiční dotaci využila.

Family Point není jen kojírna

Největší z oceněných měst – Brno – představilo už v polovině května svůj první Family Point. Jde o místo, kde budou moci obyvatelé města získat potřebné informace týkající se problematiky rodin a jejich potřeb. „Tyto drobné projekty mají velký význam zejména pro brněnské rodiny a matky s dětmi. Tady mohou totiž obdržet potřebné informace pro kvalitnější rodinný život. Nedílnou součástí je také prostor pro přebalení a nakojení dětí,“ vysvětluje primátor města Roman Onderka.

Na místě je k dispozici školený pracovník, který zájemcům poskytne základní informace. Na dotazy odpoví i telefonem a elektronicky na webu www.familypoint.cz. „Budou se zde řešit každodenní starosti, například výchova dyslektika, hledání vhodné školky pro dítě nebo péče o seniora, který se už o sebe sám nepostará,“ přibližuje náměstek primátora Daniel Rychnovský.

Spíš než kancelář by však centrum mělo podle tvůrců projektu připomínat útulnou domácnost. Vedle informací a podpory tady rodiče a děti získají prostor pro vzájemné setkávání. Nemůže chybět dětský koutek. „Maminky s malými dětmi určitě ocení, že si tady při pochůzkách městem mohou odpočinout a občerstvit se,“ vyzdvihuje koordinátora projektu Drahomíra Krejčová. Také připomíná, že centrum v Josefské ulici nezůstane v moravské metropoli jediné. Magistrát navíc ještě připravuje informační brožuru o alternativních formách zaměstnávání a flexibilních pracovních úvazcích nebo vydání informační kartičky, z níž se každý dozví praktické poučky o tom, jak se zachovat v případě úrazu dítěte.

OBEC PŘÁTELSKÁ RODINĚ

Soutěže se může zúčastnit každá obec, v rámci statutárních měst územně členěných na městské části či obvody také dotyčná městská část či obvod. Starostové a starostky, primátorové a primátorky mohou vyplněné formuláře, které jsou k dispozici na stránkách www.obecpratelskarodine.cz, zasílat na adresu ministerstva práce a sociálních věcí až do 31. července.

Školky i o prázdninách

Jablonec nad Nisou díky odměně v soutěži pro změnu spustil projekt zlevněné rodinné víkendové jízdenky městskou autobusovou dopravou. Vznikl také kvalitní internetový portál, na němž se dá najít mnoho informací a rad k rodinné problematice (www.jabloneckarodina.cz). „Dotace bude ale využita i na další propagaci prorodinných opatření a zařízení, která nabízejí služby rodinám,“ dodává starosta Petr Tulpa. Jednou z takových aktuálních nabídek je hlídání předškoláků v době prázdnin. Všechny městské školky se totiž na šest týdnů zamknou. Radnice ale přispěje rodičům stokorunou na dítě a den v pěti soukromých zařízeních, která splnila podmínky města.

Dotaci získá i zdravé vaření pro děti

Antonín Řádek, starosta nejmenší vítězné obce, městyse Dub u Prachatic, má v tom, kde peníze mohou pomoci, jasno: „Chtěli bychom je rozdělit mezi větší množství aktivit. Ať už půjde o kurzy zdravého vaření pro rodiče, podporu místního pěveckého sboru, dětské tábory nebo modernizaci sportoviště. Další část bude směřovat do vybavení mateřského centra. Těch projektů je opravdu mnoho.“

Ambiciózní plány pro využití získané dotace má také Dobříš. Jedná se například o podporu společenských akcí, jako jsou Májové a Svatováclavské slavnosti, slavnostní otevření dětského hřiště či oslavy 14. výročí knihovny. Peníze půjdou také do nejrůznějších kampaní: Táta dneska frčí, Den Země, Den rodin, Den bez úrazu nebo Evropský týden mobility. „Chtěli bychom také věnovat pozornost bezpečné a ekologické dopravě po městě, vypracování cyklogenerelu, opravíme dětská hřiště, a to zdaleka není všechno,“ vysvětluje Lenka Mazochová, projektová manažerka Městského úřadu v Dobříši. „Vedle nového impulzu do dalších akcí nám účast v soutěži poskytla také inspiraci a získali jsme i nové partnery pro spolupráci,“ dodává.

V malé obci nemusí být nuda

Starosta Darkovic Daniel Kocián využití odměny za vítězství v kategorii obcí od pěti set do tří tisíc obyvatel už také vyřešil. „Jestli jsme se báli, kam dotaci nasměrujeme, protože se jedná o neinvestiční finanční prostředky, tak jsme zdaleka neuspokojili žádosti spolků a sdružení o finanční výpomoc při rozšiřování aktivit,“ říká. Vítězství v soutěži mělo pro Darkovice, vedle nezanedbatelného finančního ohodnocení, i další přínos. Spolky, sdružení občanů a výbor pro rodinu, kulturu a sociální záležitosti při obecním úřadě to podnítilo k ještě větší aktivitě a vymýšlení nových nabídek pro občany, zejména pak rodiny. Vesnice s tisícovkou obyvatel na moravsko-polském pomezí totiž vede živější společenský život než řada mnohem větších sídel. Sportovní víkend, Štěrkovna Open Music, diskotéka na přírodním koupališti nebo ohlášené taneční pro manželské páry jsou aktivity jen z posledního měsíce.

Soutěž Obec přátelská rodině je podle organizátorů výjimečnou možností pro občany i zastupitele a přináší prostřednictvím neinvestičních dotací možnost realizovat nové projekty.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít