Peníze na příděl

21. ledna 2009, 17:15 - Lukáš Novotný
21. ledna 2009, 17:15

Potíže peněžních ústavů vyvolávají obavy o platební schopnost Velké Británie

Zamrzlý úvěrový trh přiměl minulý týden britského premiéra Gordona Browna k radikálnímu řešení. Jeho kabinet oznámil další balík státní pomoci, která počítá s vykoupením špatných aktiv z bilance bank v objemu až 100 miliard liber. „Jakákoli intervence je pozitivní. Myslím, že trh odpoví kladně. Ještě ale není po všem,“ hýřil ještě minulé pondělí optimismem bankovní analytik Mark Durling ze společnosti Brewin Dolphin. Hluboce se však mýlil. Následovalo totiž varování Royal Bank of Scotland (RBS), že by kvůli zhoršení úvěrové krize mohla za loňský rok prodělat až 28 miliard liber, což by byla největší dosud vykázaná ztráta společnosti ve Velké Británii. Akcie bank se zhroutily o desítky procent a britská libra propadla vůči dolaru na sedmiapůlleté minimum.
Okamžitě zesílily hlasy volající po znárodnění některých problémových peněžních ústavů. Například vlivný labouristický poslanec John McFall vidí řešení v úplném zestátnění Lloyds Banking Group a RBS, pochopitelně „ve jménu finanční stability“. Nicméně ministr Paul Myners, který má vládě na starosti City, se postavil proti.
Objevily se ale i spekulace, že by ratingové agentury mohly snížit úvěrové hodnocení celé země. To by prudce zvýšilo náklady na vzrůstající vládní dluh této páté největší světové ekonomiky. Mezi 16. a 21. lednem stoupl výnos desetiletých vládních dluhopisů z 3,30 na 3,54 procenta. Stát si tedy bude muset připlatit, aby vůbec získal peníze na své záchranné operace. Pokud má v úmyslu půjčit si 118 miliard liber během letošního a příštího roku, jakože skutečně má, důvěra zahraničních investorů by se mohla otřást. „Je konec. Nerad to říkám, ale na Británii bych už si nevsadil ani dolar,“ řekl agentuře Bloomberg známý americký investor Jim Rogers, jenž zároveň vyzval k prodeji britské měny.
Ocitla se tedy Velká Británie, podobně jako před nedávnem Island, na pokraji bankrotu a je načase přivolat na pomoc Mezinárodní měnový fond? Pravděpodobně ne, alespoň zatím. Spojené království má totiž v ruce jeden měnový nástroj, kterým Island nedisponoval: takzvané kvantitativní uvolňování. Jde zjednodušeně o to, že centrální banka poskytne prostřednictvím nákupu rizikových aktiv peněžním ústavům potřebnou likviditu a bude doufat, že začnou ve větší míře půjčovat. Takovou cestu naznačil minulý týden i guvernér Bank of England Mervyn King, když uvedl, že tyto nákupy začnou spíše behěm týdnů než měsíců.
V tuto chvíli není jisté, jak to všechno dopadne, obzvlášť v situaci, kdy peníze na sanaci bankovního sektoru a povzbuzení ekonomik shánějí i další státy. Jak ale trefně podotkl James Hughes ze společnosti CMC Markets: „Britská vláda riskuje. Vypadá jako obří banka s nějakými legislativními funkcemi jako přílepkem.“

BOX
Špatné načasování RBS přišla v uplynulých dvanácti měsících o 90 procent tržní hodnoty. Na kolena ji srazilo zejména převzetí části nizozemské skupiny ABN Amro. Akvizice aktiv investičního bankovnictví ABN Amro se uskutečnila tři měsíce před vypuknutím úvěrové krize a britský ministr financí Alistair Darling ji označil jako „katastrofální“. Royal Bank of Scotland zaplatila za ABN Amro přibližně 100 miliard dolarů. Dnes by si za stejné peníze pořídila svého britského konkurenta HSBC (81,5 miliardy dolarů) i americkou Citigroup (15,3 miliardy dolarů), případně místo ní německou bankovní jedničku Deutsche Bank (9,2 miliardy dolarů). A ještě by pár drobných miliard zbylo, třeba na poskytování úvěrů…

BOX 2
Vlámská injekce pro KBC S problémy se potýká také belgický finanční ústav KBC, jehož součástí je ČSOB. Pomoc poskytne vlámská vláda, která minulý čtvrtek rozhodla firmu sanovat dvěma miliardami eur. Výměnou dostane účast na kapitálu, avšak bez hlasovacího práva. KBC oznámila, že odepsala úvěry za 1,9 miliardy eur, celkově se tak odpisy za loňský rok vyšplhaly na čtyři miliardy eur. Ztráta skupiny za rok 2008 činí 2,5 miliardy eur. KBC dostala podobně jako další belgické ústavy Fortis a Dexia už na podzim pomoc od belgického státu ve výši 3,5 miliardy eur. Nová finanční injekce by měla umožnit posílení kapitálu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít