Pendleři mají nárok na plnou péči v obou zemích

13. dubna 2004, 00:00 - ANTONÍN DANĚK, JIŘÍ GLET, právníci
13. dubna 2004, 00:00

PRACUJETE-LI JAKO PŘESHRANIČNÍ PRACOVNÍK, NEZAPOMEŇTE SI USPOŘÁDAT VZTAHY SE SVOU ČESKOU ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNOU. POKUD MÁTE NEZAOPATŘENÉ RODINNÉ PŘÍSLUŠNÍKY, MŮŽETE TO ZÁROVEŇ UDĚLAT I PRO NĚ.

Nezaopatřeným rodinným příslušníkům hradí ošetření vČR zahraniční pojišťovna přeshraničního pracovníka

Spolu s neustále se rozšiřující ekonomickou spoluprací mezi jednotlivými členskými zeměmi Evropské unie se rovněž zvyšuje počet přeshraničních pracovníků, takzvaných pendlerů. Jen pro zajímavost, v Rakousku a N ěmecku pracuje například několik stovek českých pendlerů, zatímco na území České republiky je činných kolem 70 tisíc slovenských pracovníků, z nichž mnozí mají charakter pendlerů.

KDO JE ČESKÝ PENDLER

Za českého pendlera je považován pracovník, pojištěný v jiném státě Evropské unie, ve kterém je zaměstnán nebo podniká, přičemž nadále bydlí v České republice, kam se nejméně jednou týdně vrací. Za nezaopatřeného rodinného příslušníka českého přeshraničního pracovníka je považována jeho manželka (manžel) bez vlastních příjmů z výdělečné činnosti, která nepobírá důchod ani dávky v nezaměstnanosti, a nezaopatřené dítě ve smyslu zákona o státní sociální podpoře. Čeští pendleři a jejich nezaopatření rodinní příslušníci budou samozřejmě potřebovat zdravotní péči, a proto chtějí být informováni o svých nárocích na tuto péči, a to v obou členských zemích Evropské unie, v nichž budou pobývat (respektive pendlovat). Na základě N ařízení Rady EHS č. 1408/71 mají čeští pendleři, bydlící v České republice a pracující v jiném členském státě Evropské unie, nárok na plnou zdravotní péči v České republice i v zemi, ve které pracují. Z hlediska povahy rozumíme zdravotní péčí v plném rozsahu takovou péči, na kterou mají nárok místní pojištěnci. Tato péče je pak hrazena zahraniční zdravotní pojišťovnou, u níž jsou pendleři z titulu práce pojištěni. Jejich nezaopatření rodinní příslušníci, bydlící v České republice, mají rovněž nárok na plnou zdravotní péči v Česku, a to na účet zahraniční zdravotní pojišťovny přeshraničního pracovníka. V členské zemi Evropské unie, kde pendler pracuje, mají jeho nezaopatření rodinní příslušníci nárok pouze na nutnou a neodkladnou zdravotní péči, tj. na takovou, kterou je nutno poskytnout, aby nebyl ohrožen život nebo zdraví osoby a kterou nelze odložit až do doby po návratu osoby do země bydliště.

DŮLEŽITÝ FORMULÁŘ E 106

Pokud tedy pracujete v jiném členském státě Evropské unie, ale vracíte se pravidelně alespoň jednou týdně do České republiky, obraťte se na vaši zahraniční zdravotní pojišťovnu, kde jste z titulu práce pojištěni, a požádejte ji o vystavení dvou vyhotovení formuláře E 106. Tento formulář pak pokud možno co nejdříve (třeba i prostřednictvím rodinného příslušníka) doručte české zdravotní pojišťovně, u níž jste byli doposud pojištěni. Jestliže totiž tento formulář předložíte české zdravotní pojišťovně, nebudete povinni hradit pojistné v České republice. Česká zdravotní pojišťovna vám na základě formuláře E 106 vystaví Potvrzení o registraci na dobu vašeho pracovního poměru v zahraničí uvedenou na formuláři E 106, zpravidla však nejdéle na dobu šesti měsíců. Bude-li váš zahraniční pracovní poměr trvat i nadále, bude vám na vaši žádost vystaveno Potvrzení o registraci i na další období. Vaší povinností rovněž je nahlásit do osmi dnů české zdravotní pojišťovně jakoukoliv změnu situace, například ukončení pojištění v jiném členském státě Evropské unie. S P otvrzením o registraci se v případě potřeby obracejte na ošetřujícího lékaře a na jeho základě budete mít v České republice nárok na plnou zdravotní péči, tedy na stejnou zdravotní péči jako čeští pojištěnci. Jestliže máte v České republice nezaopatřené rodinné příslušníky, předložte české zdravotní pojišťovně spolu s formulářem E 106 i oddací list nebo rodný list dítěte. Vaši nezaopatření rodinní příslušníci budou zaregistrováni společně s vámi a bude jim vydáno samostatné Potvrzení o registraci. N a základě Potvrzení o registraci budou mít vaši nezaopatření rodinní příslušníci v České republice nárok na plnou zdravotní péči. Pokud byla vaše manželka vedena u své české zdravotní pojišťovny v kategorii osob bez zdanitelných příjmů a musela si pojistné platit sama, nebude již od doby zaregistrování povinna toto pojistné platit. Poněkud jiná situace nastává v případě, kdy manželka vykonává výdělečnou činnost, pobírá důchod nebo dávky v nezaměstnanosti. Z hlediska „Nařízení“ totiž nelze za tohoto stavu děti považovat za nezaopatřené, což v praxi znamená, že tyto děti budou mít samozřejmě i nadále v České republice nárok na plnou zdravotní péči, ovšem nikoliv na účet zahraniční zdravotní pojišťovny přeshraničního pracovníka, ale na účet své české zdravotní pojišťovny.

POZOR, ZMĚNA

Pokud patříte mezi české pendlery, kteří jsou již zaregistrováni u české zdravotní pojišťovny na základě mezinárodní smlouvy o sociálním zabezpečení s N ěmeckem a máte nezaopatřené rodinné příslušníky, předložte české zdravotní pojišťovně v období duben až květen 2004 patřičné doklady, tj. oddací list a rodné listy vašich dětí. Vaši nezaopatření rodinní příslušníci budou zaregistrováni společně s vámi, a jak již bylo řečeno, bude jim vydáno samostatné Potvrzení o registraci. I v tom případě platí: Jestliže byla vaše manželka doposud zařazena u české zdravotní pojišťovny v kategorii osob bez zdanitelných příjmů a její povinností bylo platit pojistné, od okamžiku registrace nebude muset toto pojistné dále platit. Bude mít v ČR i nadále nárok na plnou zdravotní péči, ovšem na účet zahraniční pojišťovny pendlera.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít