Pěkný návrh. Kdo jej poslechne?

31. ledna 2005, 00:00 - JAN ŠMÍD
31. ledna 2005, 00:00

Svaz průmyslu a dopravy představil svůj návrh reformy daňového systému. Navrhuje zjednodušit daňové zákony, zvýšit jejich srozumitelnost, odstraněním daňové zátěže snížit cenu pracovní síly a zlepšit postavení plátce vůči správci daně.

Daň z příjmu fyzických osob by měla mít jen dvě sazby - daňový základ do jednoho milionu korun by se danil devíti procenty, vše nad milion potom devatenácti procenty. Devatenáctiprocentní daň by platily i právnické osoby. Dolní sazba DPH by se zvedla z pěti na devět procent, čímž by se prostor pro daňové finty s rozdílem horní a dolní sazby scvrknul na deset procent - to nám doporučuje i Evropská unie. Spotřební daně z minerálních olejů a z paliv by se měly držet poblíž evropského minima. Zákony nebudou obsahovat všelijaké výjimky, které v nich dělají jen zmatek. Není to nádhera?

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl si od návrhu slibuje zjednodušení daňového systému a lepší podmínky pro malé a střední podnikání. Návrh podporují také Svaz obchodu a cestovního ruchu a Svaz podnikatelů ve stavebnictví. V podstatě mu není co vytknout. Všechny návrhy, i ty, které vypadají revolučně, chtějí postupovat prověřenými cestami. Je dobře známo, že jednodušší účetnictví by dalo malým podnikům čas na to, aby se věnovaly tvorbě zisku a menší zdanění pracujících zase sníží nezaměstnanost a přiláká další zahraniční investory.

Vše, co návrh obsahuje, nám ekonomická teorie i praxe dosvědčí jako správné a užitečné. Dokonce i nápad zrušit celou jednu skupinu daní není nijak radikální. Daně dědická, darovací nebo z převodu nemovitostí příliš nevynášejí a hlavně nikdo nikdy rozumně nevysvětlil, jaký mají vůbec smysl. Proč stát někoho trestá dědickou daní za to, že mu zemřel někdo blízký? A proč zdaňuje projevy vzájemné náklonnosti mezi dárcem a obdarovaným? Dovedeno do důsledku: Nezapomněli jste náhodou po štědrých Vánocích podat přiznání k dani darovací? Ježíšek to za vás neudělá! A daň z převodu nemovitostí? Proč ji vůbec platíme? Je snad zásluhou finančního úřadu, že jsme výhodně prodali nemovitost?

Má tedy návrh Svazu průmyslu a dopravy na snížení daní vůbec nějaké nevýhody? Má. Zaprvé je to návrh svazu a za druhé je to návrh na snížení daní. O těchto věcech totiž nerozhodují svazy, ale parlament. V něm se bude těžko hledat konsensus.

Přesto má iniciativa Svazu průmyslu a dopravy smysl. Avizuje novou cestu, jak by mohly návrhy tohoto druhu vypadat. Obvykle jednají se státem relativně malé zájmové skupiny. Autodopravci, zemědělci, stavaři, obchodní řetězce a podobně. Když se objeví informace, že právě jim se zvedne daň, vyrazí na jednání s vládou a vybojují nějakou tu výjimku, osvobození nebo lepší zacházení. Kde kdo má pocit, že alespoň něco vyjednal. Je to ale ústupový boj, a všechny ty výjimky a změny dělají z našeho právního řádu džungli, ve které pak bloudí všichni bez rozdílu. Svaz průmyslu a dopravy takovou taktiku opustil a zkouší vybojovat férovější podmínky pro všechny. Prostě znovu vykolíkovat hřiště a hrát - ne jenom někdo, ale všichni a s lepšími pravidly, než máme dnes.

Nečekejme, že politici ihned poslechnou a sníží daně. Ale podařilo se sjednotit parciální zájmy do návrhu, který obsahuje všeobecně prospěný recept. Už to samo o sobě je úspěch.

autor je politolog

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít