Pěkný návrh. Kdo jej poslechne?

31. ledna 2005, 00:00 - JAN ŠMÍD
31. ledna 2005, 00:00

Svaz průmyslu a dopravy představil svůj návrh reformy daňového systému. Navrhuje zjednodušit daňové zákony, zvýšit jejich srozumitelnost, odstraněním daňové zátěže snížit cenu pracovní síly a zlepšit postavení plátce vůči správci daně.

Daň z příjmu fyzických osob by měla mít jen dvě sazby - daňový základ do jednoho milionu korun by se danil devíti procenty, vše nad milion potom devatenácti procenty. Devatenáctiprocentní daň by platily i právnické osoby. Dolní sazba DPH by se zvedla z pěti na devět procent, čímž by se prostor pro daňové finty s rozdílem horní a dolní sazby scvrknul na deset procent - to nám doporučuje i Evropská unie. Spotřební daně z minerálních olejů a z paliv by se měly držet poblíž evropského minima. Zákony nebudou obsahovat všelijaké výjimky, které v nich dělají jen zmatek. Není to nádhera?

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl si od návrhu slibuje zjednodušení daňového systému a lepší podmínky pro malé a střední podnikání. Návrh podporují také Svaz obchodu a cestovního ruchu a Svaz podnikatelů ve stavebnictví. V podstatě mu není co vytknout. Všechny návrhy, i ty, které vypadají revolučně, chtějí postupovat prověřenými cestami. Je dobře známo, že jednodušší účetnictví by dalo malým podnikům čas na to, aby se věnovaly tvorbě zisku a menší zdanění pracujících zase sníží nezaměstnanost a přiláká další zahraniční investory.

Vše, co návrh obsahuje, nám ekonomická teorie i praxe dosvědčí jako správné a užitečné. Dokonce i nápad zrušit celou jednu skupinu daní není nijak radikální. Daně dědická, darovací nebo z převodu nemovitostí příliš nevynášejí a hlavně nikdo nikdy rozumně nevysvětlil, jaký mají vůbec smysl. Proč stát někoho trestá dědickou daní za to, že mu zemřel někdo blízký? A proč zdaňuje projevy vzájemné náklonnosti mezi dárcem a obdarovaným? Dovedeno do důsledku: Nezapomněli jste náhodou po štědrých Vánocích podat přiznání k dani darovací? Ježíšek to za vás neudělá! A daň z převodu nemovitostí? Proč ji vůbec platíme? Je snad zásluhou finančního úřadu, že jsme výhodně prodali nemovitost?

Má tedy návrh Svazu průmyslu a dopravy na snížení daní vůbec nějaké nevýhody? Má. Zaprvé je to návrh svazu a za druhé je to návrh na snížení daní. O těchto věcech totiž nerozhodují svazy, ale parlament. V něm se bude těžko hledat konsensus.

Přesto má iniciativa Svazu průmyslu a dopravy smysl. Avizuje novou cestu, jak by mohly návrhy tohoto druhu vypadat. Obvykle jednají se státem relativně malé zájmové skupiny. Autodopravci, zemědělci, stavaři, obchodní řetězce a podobně. Když se objeví informace, že právě jim se zvedne daň, vyrazí na jednání s vládou a vybojují nějakou tu výjimku, osvobození nebo lepší zacházení. Kde kdo má pocit, že alespoň něco vyjednal. Je to ale ústupový boj, a všechny ty výjimky a změny dělají z našeho právního řádu džungli, ve které pak bloudí všichni bez rozdílu. Svaz průmyslu a dopravy takovou taktiku opustil a zkouší vybojovat férovější podmínky pro všechny. Prostě znovu vykolíkovat hřiště a hrát - ne jenom někdo, ale všichni a s lepšími pravidly, než máme dnes.

Nečekejme, že politici ihned poslechnou a sníží daně. Ale podařilo se sjednotit parciální zájmy do návrhu, který obsahuje všeobecně prospěný recept. Už to samo o sobě je úspěch.

autor je politolog

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít