Pěkný návrh. Kdo jej poslechne?

31. ledna 2005, 00:00 - JAN ŠMÍD
31. ledna 2005, 00:00

Svaz průmyslu a dopravy představil svůj návrh reformy daňového systému. Navrhuje zjednodušit daňové zákony, zvýšit jejich srozumitelnost, odstraněním daňové zátěže snížit cenu pracovní síly a zlepšit postavení plátce vůči správci daně.

Daň z příjmu fyzických osob by měla mít jen dvě sazby - daňový základ do jednoho milionu korun by se danil devíti procenty, vše nad milion potom devatenácti procenty. Devatenáctiprocentní daň by platily i právnické osoby. Dolní sazba DPH by se zvedla z pěti na devět procent, čímž by se prostor pro daňové finty s rozdílem horní a dolní sazby scvrknul na deset procent - to nám doporučuje i Evropská unie. Spotřební daně z minerálních olejů a z paliv by se měly držet poblíž evropského minima. Zákony nebudou obsahovat všelijaké výjimky, které v nich dělají jen zmatek. Není to nádhera?

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl si od návrhu slibuje zjednodušení daňového systému a lepší podmínky pro malé a střední podnikání. Návrh podporují také Svaz obchodu a cestovního ruchu a Svaz podnikatelů ve stavebnictví. V podstatě mu není co vytknout. Všechny návrhy, i ty, které vypadají revolučně, chtějí postupovat prověřenými cestami. Je dobře známo, že jednodušší účetnictví by dalo malým podnikům čas na to, aby se věnovaly tvorbě zisku a menší zdanění pracujících zase sníží nezaměstnanost a přiláká další zahraniční investory.

Vše, co návrh obsahuje, nám ekonomická teorie i praxe dosvědčí jako správné a užitečné. Dokonce i nápad zrušit celou jednu skupinu daní není nijak radikální. Daně dědická, darovací nebo z převodu nemovitostí příliš nevynášejí a hlavně nikdo nikdy rozumně nevysvětlil, jaký mají vůbec smysl. Proč stát někoho trestá dědickou daní za to, že mu zemřel někdo blízký? A proč zdaňuje projevy vzájemné náklonnosti mezi dárcem a obdarovaným? Dovedeno do důsledku: Nezapomněli jste náhodou po štědrých Vánocích podat přiznání k dani darovací? Ježíšek to za vás neudělá! A daň z převodu nemovitostí? Proč ji vůbec platíme? Je snad zásluhou finančního úřadu, že jsme výhodně prodali nemovitost?

Má tedy návrh Svazu průmyslu a dopravy na snížení daní vůbec nějaké nevýhody? Má. Zaprvé je to návrh svazu a za druhé je to návrh na snížení daní. O těchto věcech totiž nerozhodují svazy, ale parlament. V něm se bude těžko hledat konsensus.

Přesto má iniciativa Svazu průmyslu a dopravy smysl. Avizuje novou cestu, jak by mohly návrhy tohoto druhu vypadat. Obvykle jednají se státem relativně malé zájmové skupiny. Autodopravci, zemědělci, stavaři, obchodní řetězce a podobně. Když se objeví informace, že právě jim se zvedne daň, vyrazí na jednání s vládou a vybojují nějakou tu výjimku, osvobození nebo lepší zacházení. Kde kdo má pocit, že alespoň něco vyjednal. Je to ale ústupový boj, a všechny ty výjimky a změny dělají z našeho právního řádu džungli, ve které pak bloudí všichni bez rozdílu. Svaz průmyslu a dopravy takovou taktiku opustil a zkouší vybojovat férovější podmínky pro všechny. Prostě znovu vykolíkovat hřiště a hrát - ne jenom někdo, ale všichni a s lepšími pravidly, než máme dnes.

Nečekejme, že politici ihned poslechnou a sníží daně. Ale podařilo se sjednotit parciální zájmy do návrhu, který obsahuje všeobecně prospěný recept. Už to samo o sobě je úspěch.

autor je politolog

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Broadcom do mobilů přinese lepší GPS. Navigace se zpřesní až na 30 cm
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít