Peking chystá tři změny v ekonomice

21. května 2010, 18:00 - Stephen Roach, prezident firmy Morgan Stanley pro Asii
21. května 2010, 18:00

Číně loni brutálně poklesl vývoz. Zvýšila se nezaměstnanost dělníků z venkova hlavně v provincii Guangdong, kde se nachází mnoho závodů orientovaných převážně na export.

Autor: Shutterstock

Vláda se rozhodla pro velmi rychlý zásah, který obnášel mohutné čínské investice do infrastruktury. Ale toto není dlouhodobě udržitelný recept. Celý problém začíná a končí u sociální nestability. Je to právě centrální vláda, která nechce nechat zpomalit růst HDP natolik, aby to obnášelo další zvýšení nezaměstnanosti a rizika sociální nestability.

Čínský export v letech 2001 až 2007 činil 20 až 30 procent čínského HDP. Pak přišel šok z poklesu poptávky a export se například v únoru 2009 propadl o 27 procent.

Velký objem prostředků ze stimulačního balíčku (586 miliard dolarů) bude proinvestován do poloviny roku 2010. Ale podpora ekonomiky ve formě externí poptávky, která je nutná pro oživení exportu, bude zklamáním.

Místo vývozu má pomoci spotřeba samotných Číňanů

Centrální vláda v Pekingu velmi dobře ví, že spotřeba ve světě, která podpírá celou čínskou ekonomiku, již nebude tak robustní jako tomu bylo před krizí. V plánu dvanácté pětiletky, který bude vydán v roce 2011, uvidíme některé velmi obsáhlé návrhy na změnu stávajícího modelu a stimulaci soukromé spotřeby.

Existují tři hlavní oblasti, v nichž budou probíhat v následujících letech změny. První je vytvoření sociální sítě. Sociální pojištění, soukromé důchody, zdravotní pojištění a pojištění v nezaměstnanosti zmenší obavy čínského obyvatelstva ze zdravotních komplikací a plateb za zdravotní péči. Tím by vláda zvýšila „utrácivost“ domácností.

Dále podpora příjmů venkovského obyvatelstva pomocí daňové politiky, reforma vlastnictví pozemků a umožnění užívání IT a připojení k internetu v oblastech centrální a západní Číny.

A návrh plánu na rozvoj odvětví produktů a služeb masové spotřeby. Čínský sektor služeb činí přibližně 40 procent HDP – to je nejméně ze všech světových ekonomik.

Pokud se vládě podaří prosadit změny v těchto třech oblastech, skutečně by se Číně mohlo podařit vytvořit konzumní společnost. Pokud však tato aktivita selže, vzroste riziko pokračující nerovnováhy a nakonec to bude mít pro Čínu velmi bolestné následky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít