Pegatron popírá propouštění, jeho lidé se ale hlásí na úřad práce

11. března 2011, 15:46 - ČTK
11. března 2011, 15:46

Počítačová firma Pegatron Czech popírá, že by chystala hromadné propuštění a uzavření závodu v Ostravě. Odborářům ředitel oznámil, že se ve společnosti chystají změny, které mají vést ke zvýšení konkurenceschopnosti firmy na trhu. Podle informací ČTK se během února přihlásilo na ostravský úřad práce 32 zaměstnanců této počítačové společnosti. Firma zaměstnává celkem zhruba 1500 lidí.

Foto: Profimedia

Jeden z odborářů firmy minulý měsíc ČTK řekl, že se společnost chystá propustit stovky lidí. Doplnil, že ve firmě proto panuje napjatá atmosféra. Následně svá slova v prohlášení odvolal.

Podle informací z webových stránek jedné ze dvou odborových organizací firmy seznámilo vedení společnosti v čele s generálním ředitelem Arthurem Chenem zástupce zaměstnanců s chystanými změnami. “Na schůzce jsme obdrželi zásadní informace o plánované produkci na tento rok a o vyhlídce na další období. Na základě těchto Pegatron Czech v žádném případě nechce své brány zavřít, ale naopak chce se stát ještě lepším a stabilnějším dodavatelem IT a elektro výrobků na trhu,“ uvedla v prohlášení základní organizace odborového svazu Unios MFT Pegatron Czech. Dodala, že zeštíhlování výroby v krátkodobém výhledu mohlo vyvolat nepochopení nastávajících změn. Firma se má specializovat na dlouhodobější kontrakty.

Ostravskému úřadu práce Pegatron žádné hromadné propuštění neoznámil. “V únoru se na náš úřad práce přihlásilo 32 lidí z této společnosti. Ale pro tak velkou firmu to nemusí nic znamenat,“ konstatovala mluvčí ostravského úřadu práce Martina Kubínová. V případě, že firma propustí více než 30 zaměstnanců během 30 kalendářních dnů, měla by to nahlásit úřadu práce jako hromadné propuštění. Zaměstnanci Pegatronu však v některých případech odešli z firmy formou dohody, v takovém případě zaměstnavatel nemusí hromadné propuštění hlásit.

Ředitel Pegatronu Czech je v současné době na Tchaj-wanu. Pracovnice firmy ČTK řekla, že se k situaci ve společnosti vyjádří po svém návratu do Ostravy. Primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD) uvedl, že zatím nemá žádné informace o možném odchodu a propouštění v Pegatronu.

Tchajwanský Pegatron, dříve Asus Czech, patří mezi hlavní investory průmyslové zóny v Ostravě-Hrabové. Vyrábí tam od roku 2005 a byl první firmou, která v zóně působila. Zabývá se výrobou stolních počítačů, set top boxů a LCD televizorů a službami zákazníkům. Při příchodu do Ostravy zaplatil Asus městu za téměř sedmihektarový pozemek symbolickou korunu. V prvních dvou letech firma do vybudování ostravského závodu investovala přes tři čtvrtě miliardy korun. V roce 2009 měla zisk 11 milionů korun, v roce 2008 to bylo 55 milionů korun.

Pokud by se podle primátora Pegatron rozhodl omezit výrobu, případně odejít, určitě se jeho investice Ostravě vrátila. “Když si vezmeme, že vždy zaměstnával více než 1000 lidí, přitom náklady na jednoho nezaměstnaného jsou 200.000 Kč ročně, tak je to za rok ušetřených 200 milionů korun. Za pět let je to celkem miliarda korun, kterou státu ušetřil,“ podotkl Kajnar. Doplnil, že město a hlavně stát musí hledat cesty, jak přitáhnout nové investory.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít