Péče o veřejné prostory je v Česku stále opomíjená

14. února 2011, 02:22 - Dalibor Dostál
14. února 2011, 02:22

Nadace Proměny přispívá městům na obnovu parků, včetně přípravy projektů, říká Gabriela Navrátilová, ředitelka Nadace Proměny.

Foto: Nadace Proměny

Proč jste se rozhodli činnost nadace zaměřit právě na parky a městskou přírodu?

V nadaci jsme přesvědčeni o tom, že péče o veřejný městský prostor je v České republice dosud velmi opomíjená oblast. Kvalitní městský park, funkční veřejná prostranství – to je něco, co našim městům bohužel stále chybí. Přitom celosvětově stoupá počet obyvatel žijících ve městech.

Co to pro nás znamená?

Městské prostředí nás obklopuje po velkou část života. Ve městě pracujeme, bydlíme i trávíme volný čas. Obecně vzato nás prostor, ve kterém žijeme, spoluutváří již od narození. Sounáležitost s rodným krajem; pouto, které nás pojí s okolní přírodou a krajinou; vztah k místu, kde trávíme čas se svými blízkými – to vše ovlivňuje a formuje naši identitu. V několika uplynulých desetiletích byly u nás tyto principy silně narušeny a lidé přestali cítit přirozenou odpovědnost za prostor, ve kterém žijí, který sdílejí s ostatními. Právě z těchto důvodů se zakladatelé nadace rozhodli zaměřit na rozvoj městských parků a veřejné zeleně, které se z měst vytrácejí, přestože nepochybně pozitivně ovlivňují náš život.

Byl prvním impulzem ke vzniku nadace nějaký konkrétní zanedbaný prostor, kterému jste chtěli pomoci?

Impulsem byla především nespokojenost se současnou situací v našich městech obecně a snaha zasadit se o změnu v přístupu ke vnímání veřejného prostoru. V naší každodenní práci chceme podporovat konkrétní proměny městských parků, v dlouhodobém horizontu se pak snažíme ovlivňovat pohled veřejnosti a přístup nás všech k prostředí, které nás obklopuje.

Jak nadace přesně pomáhá?

Stěžejní část aktivit nadace se už od jejího založení váže na grantový program „Parky“. V něm poskytujeme příspěvky městům na rozvoj zelených veřejných prostranství. Tři městské parky se již díky nadaci proměnily, obnova dalších dvou je v realizaci. Kromě toho také letos zahajujeme zcela nový program nazvaný „Zahrada hrou“. Zaměří se na rozvoj zahrad při školách, školkách a dalších zařízeních pro děti a mládež.

Ve zmiňovaném programu „Parky“ nabízíte jednotlivé granty do výše až 25 milionů korun, což je na české poměry nezvykle vysoká částka. Zájem měst a obcí musí být obrovský…

Domníváme se, že pokud má být proměna veřejného prostranství skutečně kvalitní a dlouhodobě udržitelná, je třeba investovat již do její přípravy, která značně ovlivňuje konečnou realizaci. Nadace nepřispívá městům pouze na realizaci proměny, tedy na stavbu, ale na celý projekt včetně jeho přípravy, zpracování projektové dokumentace a posléze také na údržbu nového parku. Návrh proměny by měl začínat už zamyšlením se nad jejím koncem, tedy další udržitelností standardu kvality nového parku, jeho využitím, náplní, poptávkou lidí, jejich potřebami a reálnými možnostmi města.

Je vaše pomoc zaměřená jen na finanční stránku projektu?

Součástí nadační podpory není jen finanční příspěvek. Kromě role dárce nadace plní také úlohu stálého supervizora, který dohlíží na řádný průběh jednotlivých etap projektu a podněcuje k soustavné informovanosti a aktivnímu zapojení místní veřejnosti do proměny místa. Nadace tak po celou dobu projektu poskytuje městu konzultační a komunikační oporu, což společně s výší grantu představuje v České republice dosud ojedinělou formu pomoci. Velmi významnou součástí nadační podpory městům je také organizace a financování architektonické soutěže, která do projektu vnáší pohled architektů – odborníků na veřejný prostor a zásadně zvyšuje kvalitu jeho konečného řešení.

Vybrat vítězný projekt musí být těžké…

Zájem měst a obcí je velký, poptávka tak stále přesahuje možnosti nadace. V konečném důsledku to však vnímáme jako důležitý a pozitivní motivační faktor pro města. V rámci jedné grantové výzvy si nadace vybírá jeden projektový záměr, který podpoří. Města tedy musí své projekty dobře připravit a promyslet, aby ve velké konkurenci mezi ostatními uspěly. Jen kvalitně připravený projektový záměr a odpovědný přístup může vyústit ve zdařilou realizaci proměny veřejného prostranství.

Speciál: Finanční nadace

Nadace ČEZ

Nadace ČEZ: Aby na hřištích nehrozily úrazy

Bohdana Horáčková: Téměř každý desátý úraz se dětem stane na hřišti

Nadace OKD

Nadace OKD: Aby děti nezůstaly na ulici

Blanka Novotná: Na Ostravsku je

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít