Peake se už dnes nedá věřit

30. května 2012, 13:57 - Petr Kolář
30. května 2012, 13:57

Když se před rokem pokoušel rozštěpit Věci veřejné, vysloužil si nálepku "obludný Tluchoř". Dnes na jeho tehdejší scénář dochází

Jak vnímáte nejnovější dění ve Věcech veřejných (VV) a vládní koalici? Nikdo není rád špatným prorokem a já také nemám moc rád větu: „Já jsem to říkal.“ Ale pouze se potvrzuje to, čeho jsem se obával před rokem: že VV-ABL nejsou standardní stranou, ale spíše sektou, a že sázka na vládnutí s Vítem Bártou těžce poškodí vládu, a zejména ODS. Proto jsem se jako předseda poslaneckého klubu snažil udělat maximum pro zachování vlády pod vedením ODS s jasnou podporou ve sněmovně a bez vlivu Víta Bárty a ABL. Pokud by se to nezdařilo, považoval jsem za nejlepší, nejčestnější a pro ODS z dlouhodobého hlediska za nejlepší variantu předčasné volby. Bohužel byly za ten rok v důsledku působení VV ve vládě napáchány hluboké a nevratné škody. Ty škody se týkají jak brzdění a deformace reforem, tak hlavně poklesu politické kultury a důvěry občanů v systém na samé dno.

Když jste se před rokem pokoušel o převrat s Kristýnou Kočí, byl jste v ODS označen za pučistu či „obludného Tluchoře“, premiér Petr Nečas vás odstranil ze všech funkcí. Cítíte zadostiučinění, když dnes Nečas dohaduje to samé s Karolínou Peake či Pavlem Dobešem? Nejde o mě a moje pocity. Tady jde o ODS a o celou zemi. Rozhodně necítím zadostiučinění, ale smutek, že se tehdy záchranná operace vlády nezdařila a že Petr Nečas nakonec couvl a jako lídr prosadil pokračování spolupráce s Vítem Bártou. Obecně tehdy totiž převládl strach ze strašáka předčasných voleb a obava, že razantní postoj ODS by mohl vést k pádu vlády. Svou roli v tom hrál i jistý moralistický postoj: „Nebudeme přece vládnout s přeběhlíky.“ Nyní ovšem stojíme před identickým dilematem znovu a za nesrovnatelně horších podmínek.

V čem je podle Vás největší rozdíl mezi Karolínou Peake a Kristýnou Kočí? Řeknu jen tolik: kdyby to Karolína Peake myslela s očistou vážně, mohla vystoupit už před rokem. Udělala tehdy ale pravý opak a velmi emotivně Víta Bártu bránila. Karolína Peake totiž patřila a patří k tvrdému jádru VV. Dlouhodobě spolupracovala s Vítem Bártou, podílela se na tvorbě „etického kodexu“, který mimo jiné určoval, jak manipulovat veřejné zakázky a financovat z nich VV. Její nynější vystoupení, které přišlo až po řadě dalších skandálů VV, a dokonce až týden po rozsudku nad Vítem Bártou, je tak pro mě hodně málo věrohodné. Důvodem k rozchodu s VV přece měl být už plán Víta Bárty na privatizaci veřejné správy, jehož byla Karolína Peake spoluautorem. Možná to nyní opravdu myslí upřímně, možná se nakonec s Vítem Bártou definitivně rozešla. Chci si to myslet, dnes už se jí to ale těžko věří.

Peakovci musí sehnat deset hlasů. Myslíte, že je nakonec seženou, anebo zemi čekají předčasné volby? Politika bez počtů dělat nejde. Kdo říká něco jiného, je minimálně pokrytec. Nikdy se ale politika nesmí redukovat pouze na aritmetiku. V zásadních okamžicích prostě musíte udělat správnou věc, i kdyby to pro vás nebylo výhodné. Když vám nevycházejí počty, sotva prosadíte svůj program, protože k tomu nemáte moc. Ale když kvůli počtům zapomenete na program, je vám ta moc k ničemu.
Nevím, kolik těch přeběhlíků nakonec bude. Sám za sebe bych se ale nebál ani těsné většiny. Zvlášť když je klub stoprocentně loajální k programu ODS. A to je pro mě zásadní. Pokud se podaří vládě udržet většinu bez VV, měli bychom napravit škody zaviněné vydíráním Víta Bárty. Odstranit milionářskou daň, vrátit se k jednotné sazbě DPH, odmítnout zákon o obecném referendu… Toto vše je v ostrém rozporu s dlouhodobými principy politiky ODS. Stejně tak je potřeba odmítnout recepty Miroslava Kalouska a netrestat živnostníky a pracujících důchodce ztrátou slev na dani. Jde tu přece o naše cílové voličské skupiny. Na zastavení přímé volby prezidenta je už bohužel pozdě. Předčasné volby nejsou dobrým řešením, ale pořád řešením lepším než pokračování vlivu Víta Bárty a ABL na vládu a chod této země. Jsem rád, že Petr Nečas se tímto ztotožnil s mým rok starým názorem.

Pokud by se měly konat předčasné volby, měl by se před nimi konat volební kongres ODS , abyste do případných nových voleb mohli jít s novým vedením? Byl jsem proti tomu, aby se mandát vedení ODS uměle prodlužoval (posunutí kongresu z června na dobu po podzimních krajských volbách – pozn. red.). Jsem přesvědčen, že tím došlo k porušení základního demokratického principu „volby na čas“. Kongres ODS ale rozhodl a já to plně respektuji. Pokud by za této situace měly být předčasné volby, jsem si jist, že minimálně mandát lídra by bylo nutné potvrdit či nově vyslovit. Asi by to mohla udělat i výkonná rada ODS, což se však neosvědčilo. Osobně bych proto určitě preferoval kongres.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti,…
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Technologie
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít