Pavel Zima přemýšlí o další expanzi

15. září 2010, 05:54 - Dalibor Dostál
15. září 2010, 05:54

Za deset let bude internet v Česku hlavním médiem, předpovídá výkonný ředitel největšího tuzemského vyhledavače Seznam.cz Pavel Zima.

Autor: seznam.cz

Projevila se ekonomická krize na Seznam.cz také jinak, než že lidé vaším prostřednictvím více vyhledávali volná místa? Pocítili jste sami její dopady?

Máte pravdu v tom, že návštěvnost i doba strávená na našem serveru Sprace.cz skutečně vzrostla, naproti tomu ubylo množství nabídek zaměstnavatelů, a to až o dvacet procent. Krize se projevila i u našich klientů, kteří více než jindy zvažovali, do jakých mediatypů vloží své peníze na reklamu. Jsme rádi, že o Seznamu nepochybovali tolik, jako o jiných médiích.

Když se podíváte na nejvíce vyhledávaná slova posledních měsíců, dá se z nich usoudit, že nejhorší etapa krize již v Česku skončila?

Zda těžká etapa krize opravdu skončila, uvidíme spíš na konci roku, až budeme znát výkon internetové reklamy. Lidé se na internetu dlouhodobě zajímají spíš o zábavu – hry, hudbu, video, sms. V tom směru asi přesnější předpověď nepoznáme…

Loňský rok, kdy hospodářské potíže v Česku vrcholily, jste jako Seznam.cz vyhlásili za rok konsolidace. V čem spočívala?

Věnovali jsme se interním systémům, máme nový účetní systém, nový obchodní systém, které nám teď umožňují další růst.

Představili jste vizi, podle níž má být internet nejsilnějším českým médiem. Tradiční média však mají stále velmi silnou pozici, kdy je podle vás reálné, že je internet předstihne?

Je to z pohledu stáři internetu dlouhodobý výhled, řekněme zhruba deset let.

Česko patří k několika málo zemím světa, kde nekraluje mezi vyhledávači Google. Co bylo rozhodující pro to, že Češi nepřešli jako lidé ve většině jiných zemí od zavedeného vyhledávače k tomuto internetovému gigantu?

PAVEL ZIMA (35)
Pavel Zima se narodil 13. března 1975 v Náchodě. Je výkonným ředitelem Seznam.cz. Se společností byl spojen už v době svých studií na ČVUT, když v roce 1997 nastoupil do rodícího se technického oddělení Seznam.cz. Na pozici technického ředitele zde v letech 2004 až 2006 odpovídal za technický rozvoj i zázemí služeb portálu. V srpnu 2006 byl jmenován výkonným ředitelem Seznam.cz a členem představenstva. Mezi jeho koníčky patří fotbal, turistika a automobiloví veteráni. Je ženatý, má syna Matěje.

Klíčové jsou dva faktory. Za prvé, že Seznam na vyhledávání pracuje a průběžně ho zlepšuje, což právě ve většině ostatních zemích nebylo. Ve většině ostatních států došlo k prodeji lokálního vyhledavače této společnosti, která ho následně použila jako výstavní skříň pro nabídku tarifů a ADSL a na vývoj vlastního produktu už moc úsilí nevěnovala. Druhým důvodem je i konzervativnost Čechů. Pokud něco funguje, není důvod to měnit.

I když většina internetových serverů mívá o prázdninách menší návštěvnost něž v jiných částech roku, vaše stránky Stream.cz zaměřené na video zaznamenaly v srpnu rekordní návštěvnost. Mění se celkový poměr návštěvníků, kteří na internetu „čtou“ a kteří se „dívají“?

Ano, mění, video už je běžnou součástí zpravodajství a zábavy na internetu. Jeho rozvoj je úzce spojen s rozvojem broadbandu v Čechách.

Před dvěma lety jste avizovali, že se chystáte proniknout do printových médií. Pracujete na tom, nebo jste tuto myšlenku opustili? **

Aktuálně na ničem nepracujeme, ale myšlenka expanze do dalších mediatypů nás neopustila. Pokud půjdeme do jiného mediatypu, vždy to bude kvůli podpoře internetu, nechceme si jen dělat čárky, jaké mediatypy máme a jaké ještě ne.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít