Pavel Sobíšek: MMF vzkazuje - pohněme se z místa

10. října 2012, 08:07 - Pavel Sobíšek
10. října 2012, 08:07

Komentáře provázející podzimní výhled MMF pro globální ekonomiku nesou prvky dramatu. Snížený výhled růstu pro letošní i příští rok, selhávající ekonomické politiky, klíčová rizika ve třech klíčových regionech globální ekonomiky, mnoho dalších nejistot jinde.

Zvěstuje tedy prognóza globální průšvih, o němž jsme dosud neměli ani potuchy? Nezdá se. Od toho ostatně prognózy MMF ani nejsou. Jejich pravidelný půlroční kalendář zveřejňování je předurčuje hrát roli zhodnocení změn, které se v ekonomice odehrály za delší období, spíše než rychlého posla špatných zpráv.

Nepamatuji, že by se někdy celkové vyznění prognózy MMF podstatně odchýlilo od konsenzuálních výhledů pro globální ekonomiku, které v mezidobí vykrystalizovaly. Stejné je to i nyní. Odhadovaná tempa růstu HDP ve světě o 3,3 procenta letos a o 3,6 příští rok jsou nepříjemně nízká a nepostačí na zmírnění problému nezaměstnanosti, číselná překvapení ale nepředstavují. Zhoršení výhledu růstu na rok 2013 o půl procentního bodu proti jarní prognóze je citelné, instituce dodávající odhady v reálném čase si ale podobnou úpravou prošly vesměs již během léta.

Podobně je tomu s klíčovými riziky. Že neuralgickým bodem globální ekonomiky zůstane i v roce 2013 krize eurozóny, tušíme již déle. O tom, že hlavní hrozbou pro USA je „fiskální útes“, se mluví přinejmenším od jara. A že zpomalení ekonomiky trápí Čínu, jíž se nedaří přehodit výhybku z extenzivního, investičně orientovaného růstu směrem k vyšší soukromé spotřebě, je také známo několik měsíců.

Totéž platí pro odhady MMF týkající se české ekonomiky – letošní propad o jedno procento vystřídaný růstem o 0,8 procenta příští rok – to jsou čísla v souladu s odhady tuzemských subjektů. Za povšimnutí jistě stojí velké zhoršení výhledu pro rok 2013, jehož míra řadí Česko do nejhorší skupiny zemí spolu s Portugalskem, Španělskem, Řeckem, Maďarskem a dalšími. Proč se Česku ekonomicky nedaří a zaostává za všemi svými sousedy, se v materiálu nedozvíme.


Čtěte také:

Recese řecké ekonomiky byla hlubší, než se předpokládalo

MMF: Eurozóna je největší obavou světové ekonomiky

MMF snížil odhad růstu globální ekonomiky


Význam Česka pro globální ekonomiku není takový, aby byly tuzemské problémy v textu prognózy nějak akcentovány. Jisté ale je, že zhoršení výhledu oproti jarním předpokladům reflektuje mimo jiné tragické výsledky české ekonomiky za letošní první kvartál. Ano, i ty známe již od května.

V čem tedy vlastně hledat hlavní význam globální prognózy MMF? Jde o poselství tvůrcům ekonomické politiky v hlavních částech světa. Zpráva zní, že bez jejich urychleného přičinění se nepohneme z místa, ba že mohou rizika dokonce dále narůstat. Vzhledem k medializaci prognózy a významu instituce, která za ní stojí, nelze takové poselství ignorovat.

Autor je hlavním ekonomem UniCredit Bank

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít