Pavel Řežábek: Trhy s elektřinou 2.0 - co se změní?

29. července 2015, 17:16 - Pavel Řežábek
29. července 2015, 17:16

Státy EU se dohodly – obnovitelné zdroje energie porostou. A hodně. Všechny souhlasily, že v roce 2030 má 27 procent koncové spotřeby energie pocházet z obnovitelných zdrojů. Strategický cíl je tedy stanoven a je jisté, že EU a následně i jednotlivé členské státy vynaloží na jeho dosažení velké úsilí.

Různé oblasti lidské činnosti k tomu přispějí různým dílem. Konkrétně elektroenergetika by se měla podílet zcela zásadně – elektřiny z obnovitelných zdrojů by se mělo v roce 2030 vyrábět 47 procent, přitom v roce 2014 to bylo jen zhruba 18 procent. Znamená to, že každá druhá kilowatthodina v EU v roce 2030 bude zelená. To přináší zásadní otázku: Jak tyto nové zdroje propojit se stávající energetikou?

Evropská komise zahájila v polovině července konzultaci k budoucímu způsobu fungování energetických trhů, neboli k market designu. Předložené materiály ukazují budoucí priority a obsahují i 21 zajímavých otázek pro nejširší spektrum účastníků trhu. Cílem je nejen zahrnout obnovitelné zdroje do trhu, ale zároveň uzpůsobit trh potřebám obnovitelných zdrojů.

Jakkoli obnovitelné zdroje začaly masivně růst jen díky dotacím, dnes se významně podílí na dodávkách energie a jsou čím dál tím konkurenceschopnější. Jako každého dospívajícího je proto namístě je více a více vystavovat skutečnému životu, a zakomponovat je tedy do standardního trhu. Co to konkrétně znamená?


Přečtěte si: Berlín a Brusel chtějí v Evropě vybudovat nadnárodní trh s elektřinou


V první řadě to, že se nové obnovitelné zdroje budou chovat jako každá jiná elektrárna: dopředu oznámí svou plánovanou výrobu (takzvaně nominují) a budou zodpovídat za případnou odchylku od této oznámené výroby. Pokud se jí dopustí, musí ji nějak pokrýt anebo za ni zaplatit. Dokud technologie obnovitelných zdrojů nebyla na dostatečné úrovni, nesli toto břemeno jiní. Dnes už pro to přestává být důvod. Je třeba ukázat opravdové náklady tak, aby vysoké ceny pro tu či onu situaci přilákaly tržní řešení. Například přesnější meteorologické předpovědi pak rázem budou mít zcela konkrétní a vyčíslitelný přínos.

Zároveň se ale změní i nastavení dnešního trhu. Nejdůležitější je zajistit více flexibility, aby bylo možné vyrovnávat kolísající – a během let stále rostoucí – výrobu z fotovoltaických a větrných elektráren. Jednou cestou je obchodovat více elektřiny na krátkodobých trzích tak, aby provozovatelé obnovitelných zdrojů mohli snadno (a díky konkurenci i levně) dokoupit vyrovnání své odchylky i během aktuálního dne. Obchodovat by se mělo až do poslední chvíle před dodáním a pro krátké časové úseky.

Druhou cestou je rozšíření přístupu na tento trh všem novým poskytovatelům flexibility – od nejrůznějších způsobů akumulace až po dobrovolné a finančně výhodné snižování (anebo případně zvyšování) okamžité spotřeby u koncových spotřebitelů.

Vývoj tak jako obvykle běží po spirále. V tomto konkrétním případě od liberalizace energetických trhů přes dotovaný růst obnovitelných zdrojů, jenž liberalizaci takřka zabil. Budoucnost má být průnikem obojího – tržního růstu umírněně podporovaných obnovitelných zdrojů na liberalizovaném trhu.

Rýsuje se tak cesta, jak reálně propojit politické cíle s existujícím energetickým sektorem, jak skloubit přání generovat více elektřiny z obnovitelných zdrojů s jejich přirozenými limity. Zdá se, že Evropská komise v tom má podporu klíčových států, a tak se tyto záměry mohou záhy stát jednou z mála jistot v dnešní energetice.

Autor je hlavní ekonom společnosti ČEZ

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít