Pavel Řežábek: Proč Evropa zezelená?

24. září 2015, 17:48 - Pavel Řežábek
24. září 2015, 17:48

Strategické cíle Evropské unie v energetice mají zcela zásadní význam. Je to vytyčení další cesty a pro jejich dosažení EU vyvine obrovské úsilí. Dokonce umožní i zásah do volného trhu, pokud sám nedodá požadované výsledky. Je to proti obvyklému očekávání, protože už tu nejde o co nejlevnější řešení obecně, ale o co nejlevnější řešení, které splní pevně definovaný cíl.

V loňském roce se 23. října konalo setkání vrcholných zástupců jednotlivých členských států EU. Například za ČR jednal předseda vlády Sobotka, za Německo kancléřka Merkelová a za Británii premiér Cameron.

Dohodli se na přijetí právě takovýchto zásadních strategických cílů pro oblast energetiky a ochrany klimatu. Jeden z nich ukládá zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů na 27 procent koncové spotřeby veškeré energie.

Nejčastěji zmiňovaným zdůvodněním je ochrana klimatu, a tak trochu se zapomíná na jiný důvod; ruku v ruce s tím jde totiž také o snížení závislosti na importovaných palivech. V Česku nás tento problém díky lokálním zásobám hnědého uhlí tak zásadně netrápí, ale většina z půl miliardy evropských spotřebitelů si velkou část energie dováží – ropu, zemní plyn i uhlí.

Ať už se na globální oteplování díváme jakkoli, na snížení importní závislosti se můžeme shodnout mnohem snadněji

A pokud se nic nezmění, bude sice absolutní spotřeba energie mírně klesat, ale relativní závislost ještě poroste kvůli tomu, že se domácí evropské zdroje postupně vyčerpávají a těžba klesá.

Ať už se na globální oteplování díváme jakkoli, na snížení importní závislosti se můžeme shodnout mnohem snadněji. Je stěží představitelné, že by Česko zůstalo spokojeným ostrůvkem v Evropě, která by se potácela v problémech s nedostatkem energie.

Objem českého vývozu dosahuje 84 procent našeho HDP a u dovozu je to 77 procent. Silně regionálně propojená a exportně orientovaná česká ekonomika by na potíže svých sousedů rychle doplatila. Snížení evropské závislosti na importu energií je tedy i naším zájmem.

Autor je hlavní ekonom ČEZ


Čtěte také:

Obnovitelné zdroje překonají do 15 let výrobu elektřiny z uhlí, tvrdí EIA

Německo by mělo opustit uhlí a vsadit na obnovitelné zdroje, vyzývá politik

Němci sázejí na větrné elektárny na moři, ztrojnásobili tempo výstavby

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít