Pavel Řežábek: Jak bude Evropa zelenat?

19. listopadu 2015, 19:09 - Pavel Řežábek
19. listopadu 2015, 19:09

Státy EU se dohodly na zvýšení koncové spotřeby energie z obnovitelných zdrojů energie (OZE) v roce 2030 na 27 procent. Elektřina by k tomu měla přispět zcela zásadně, v roce 2030 jí má pocházet z OZE skoro polovina. Dnes je jí přitom méně než pětina. Nárůst tedy má být dramatický. Jak se toho dosáhne?

Náklady na nové obnovitelné zdroje v posledních letech rychle klesají. Německý výkupní tarif na velké fotovoltaické elektrárny klesl během šesti let na čtvrtinu – z bezmála 400 EUR/MWh na současnou úroveň kolem 90 EUR/MWh. Větrný park na moři se dnes staví při garantované výkupní ceně těsně nad 100 EUR/MWh. Jen před pár lety bylo zapotřebí 170 EUR/MWh.

Na volném trhu s elektřinou však v současnosti není a hned tak nebude dostatečně atraktivní cena, která by lákala k výstavbě jakýchkoli nových zdrojů, ať už obnovitelných nebo klasických. Je to začarovaný kruh: čím více zdrojů vyroste mimo trh (celý masivní nárůst OZE v posledních letech), tím lépe je trh zásoben a tím menší je důvod stavět jakékoli nové zdroje. V materiálech EU je tato situace nazývána trochu nešťastným a zavádějícím označením „selhání trhu“. Je to terminus technicus pro to, že obnovitelných zdrojů nepřibývá, ač by to z hlediska stanovených cílů bylo žádoucí.

A právě v takové situaci evropská pravidla umožňují použít umělé státní zásahy. Evropská komise loni vydala Pokyny pro státní podporu v oblasti životního prostředí a energetiky. Určují přípustný způsob podpory obnovitelných zdrojů. Neříkají konkrétně, jak má vypadat, ale vymezují, co systém podpory splňovat musí, a co naopak dělat nesmí.

Podpora se bude poskytovat pouze do doby, než je elektrárna zcela amortizována podle běžných účetních pravidel. Celková výše podpory smí být nanejvýš taková, aby návratnost byla přiměřená a obvyklá v daném sektoru. To vše vyžaduje kontrolu regulátora, a tak se s rostoucím podílem výroby z obnovitelných zdrojů bude větší a větší část energetiky stávat opět regulovaným odvětvím.

Pokyny dále požadují, aby se o podporu pro nové obnovitelné zdroje soutěžilo tržním způsobem, například dražbou. V Německu již různé možnosti testují v pilotních projektech a výsledky jsou poučné i pro další státy.

Oproti dřívějšku tak jde o velký posun. Stále bychom však přitom měli mít na paměti, že uměle vyvolaná výstavba nového zdroje vytlačuje starý zdroj, který by mohl dodávat elektřinu levněji. Vlastně to znamená zbavovat se věcí, které ještě fungují. Bylo by přitom ekonomicky racionální nahrazovat dožívající klasické zdroje novými, až když ty staré dožijí. Bohaté Německo si může dovolit luxus nejrychlejšího a nejdražšího řešení a zavírat existující dobře fungující elektrárny. Chudší země k tomu budou bezpochyby přistupovat opatrněji.

Autor je hlavní ekonom ČEZ

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít