Pavel Páral: Zuno byla zrozena k budoucímu prodeji

21. ledna 2015, 08:51 - Pavel Páral
21. ledna 2015, 08:51

Nástup malých internetových bank, jako je právě prodávaná Zuno ze skupiny Raiffeisen, byl před čtyřmi pěti lety součástí velkého IT nadšení a očekávání významných změn na bankovním trhu. Ovládání účtu přes počítač či mobilní telefon bylo hitem a nadějí, že drahé pobočky obložené mramorem s dobře placenými zaměstnanci budou nahrazeny mnohem levnějšími jedničkami a nulami.

Už tenkrát bylo skeptiků nemálo. A nástup mBank ze skupiny německé Commerzbank, první z nadcházející vlny, také nebyl až tak moc přesvědčivý. Nicméně nelze popřít, že malé a pružné banky na bankovním trhu svou roli sehrály. Jejich poplatkově přívětivé služby a propracované moderní technologie sbíraly zaběhaným hráčům zejména mladé klienty a donutily i ty velké líné kapry k mrštnějšímu pohybu. A s jistým odstupem je třeba říci, že je to na těch velkých kamenných bankovních domech a jejich službách docela vidět.

Ve svých genech však malé bankovní start-upy měly a mají zakódovaný problém, a tím je jejich velmi silné zaměření na fyzické osoby. To je fajn, když jde o sběr vkladů, ale je to problém, když je potřeba ty vklady zhodnotit. Zvláště v době, kdy vlivem recese v celé Evropě dochází k oddlužování domácností a poskytování spotřebitelských úvěrů poněkud vázne. Firemní klientela sice v posledních letech také nehýřila velkým zájmem o úvěry, ale tam to bylo možné nahradit alespoň zčásti prodejem jiných produktů. To u domácností, zejména těch s nižšími příjmy, prostě není reálné.

Takže trať běhu k nějakým solidním ziskům se protáhla dost daleko za původní očekávání. To samo o sobě ale není pro vlastníky menších bank žádný velký problém. Raiffeisen Bank je dosti silnou skupinou na to, aby ji dva tři miliony eur nijak zvlášť neohrožovaly. A levné zdroje ze Zuno také nejsou špatné. Jenže po pravdě, v současné situaci je jich všude plno.

A na druhé straně právě tato banka, angažovaná mohutně na Balkáně a ve východní Evropě vůbec, nemá na růžích ustláno. Je tedy celkem logické, že se snaží nějak optimalizovat svou strukturu a zbavit se aktiv, která nejsou klíčová, a přitom za ně lze utržit nějakou slušnou sumičku, která alespoň trochu vylepší výsledovku. A nehledí přitom na nespornou skutečnost, že ekonomika v regionu ožívá a šance získat klienty, kteří budou mít zájem si půjčovat, výrazně roste.

Každopádně bude zajímavé sledovat, kdo o Zuno projeví zájem. Asi nelze čekat, že to bude někdo z české velké pětky či někdo z velkých slovenských hráčů, ač právě na Slovensku má banka dvě třetiny klientů. Více než tržní podíl bude kupce zajímat bankovní licence platná v celé EU. Proto bude většina z nich z Východu. Pro klienty to nepochybně není žádným varováním, spíše naopak. Investor určitě přijde s myšlenkami na expanzi, ale také s plánem, jak si poradit s aktivními obchody malé retailové banky.


Čtěte také:

Raiffeisen prodává ztrátovou banku Zuno

Banky se podbízejí novým klientům, rozdávají odměny

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít