Pavel Páral: Zbytečná a drahá válka proti ČNB

12. března 2015, 09:47 - Pavel Páral
12. března 2015, 09:47

Miloš Zeman je prezidentem dolních deseti milionů, a tak má pochopitelně péči o jejich úspory. Ty prý ztratily osm až deset procent hodnoty kvůli intervenci ČNB. A až bude bankovní rada vypadat podle Zemanových představ, tak tuto nespravedlnost bryskně napraví.

Škoda, že podobnou péči o úspory obyvatel nemají také prezidenti Německa, Francie, Itálie, a dalších zemí eurozóny, jimž ECB znehodnotila během posledních tří měsíců jejich úspory bratru o nějakých třicet procent svou politikou kvantitativního uvolňování. A to propad kurzu eura vůči dolaru ještě zdaleka není u konce.

Bylo by to celé vlastně k pousmání nad jedním měnovým diletantem, kterému dali bůh a přímá volba úřad. Ale vzhledem k tomu, že Zeman bude mít již zanedlouho značný vliv na to, jak bude vypadat česká měnová politika dosud sklízející mezinárodní uznání, je nutné se tím zabývat a o podobných úletech veřejně diskutovat. Nakonec jde o to, co a kolik si za peníze, které nosíme v kapse, nakonec koupíme.

Těžké hledání odborníka

Prezident veřejně prohlašuje, že do jím jmenované bankovní rady se dostanou pouze lidé, kteří podporují co nejrychlejší zavedení eura a jsou proti devizovým intervencím. Problém je trochu v tom, že se v Česku nejspíše nenajde ani jeden skutečný kredibilní ekonom ovládající měnovou abecedu, který by skutečně upřímně doporučoval rychlé nahrazení koruny eurem.

Kromě toho naprostá většina ekonomů, kteří kritizují devizové intervence, je tvořena zapřísáhlými odpůrci eura. Nakonec ani jím jmenovaný Jiří Rusnok nepatří v současné bankovní radě mezi nějaké eurooptimistické a protiintervenční disidenty. Spíše opak je pravdou. A každý, kdo alespoň občas sleduje, co se s eurozónou děje, chápe, že jinak to být nemůže.

Zeman evidentně nebude mít kam sáhnout, pokud se nebude chtít zesměšňovat odborářskými experty vyškolenými ve Státní plánovací komisi před rokem 1990. Proč tedy vede úplně zbytečnou válku se současnou bankovní radou? To je naprostá záhada. Jenže tahle záhada může přijít docela draho, ostatně jako každá jiná válka.

Nákladná obrana kurzu

ČNB v listopadu 2013 velmi rychle přesvědčila investory, že je připravena bránit vyhlášený kurz a nestálo ji to moc. Jestliže nyní výroky prezidenta zneklidňují trhy a vedou k posilování kurzu, děje se to nejméně žádoucí. ČNB bude donucena kurz bránit a nakupovat eura. Doba, kdy bude možné ze současného kurzového režimu vycouvat, se tím bude vzdalovat. A samotný exit, který už bude mít na krku Zemanova bankovní rada, bude znatelně obtížnější a pro českou ekonomiku riskantnější. Nedávná švýcarská zkušenost mluví snad dost jasně.

Navíc za nějaké dva roky, až bude možné nechat kurz volně plavat, bude každé posílení měny znamenat pro ČNB a tím pádem i pro Česko docela slušnou ztrátu v řádech miliard korun na hodnotě vysokých devizových rezerv.


Čtěte také:

Zeman: Singera v čele ČNB nahradí Rusnok

Ihned zastavte intervence, vyzval Zeman ČNB

Zeman opět zkritizoval ČNB. Do rady nejmenuje lidi podporující devalvaci

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít