Pavel Páral: Zajímavá zkouška na komunální volby

27. května 2014, 08:32 - Pavel Páral
27. května 2014, 08:32

Ačkoli některá média hodnotila české výsledky víkendových eurovoleb jako porážku euroskeptiků, ve skutečnosti jde o jejich jasné vítězství. Nevíra v pozitivní úlohu Evropského parlamentu nebyla tak silná, aby překonala deštivé počasí a dotlačila voliče k urnám. Na druhé straně více než Češi kašlou na Evropskou unii podle volební neúčasti už jenom Slováci.

Dělat z výsledků eurovoleb nějaké závěry pro domácí scénu a její další, ještě silnější posun v prointegrační evropské politice by tudíž bylo pro vládní strany chybou. Ta by je nakonec mohla stát hlasy v mnohem důležitějších volbách. Zvláště když díky výsledkům protievropských stran bude z Evropy znít hlasitě i něco jiného než dosavadní nadšenecká propaganda Bruselu.

Anketa

Co je podle vás příčinou slabé účasti Čechů v eurovolbách?

Nedůvěra v zastupitelskou demokracii   10% Nedůvěra v EU   36% Únava z přemíry voleb   3% Nezájem   46% Něco jiného   5%

V anketě hlasovalo 279 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

Nicméně i málo navštívené volby dávají docela jasný obrázek o rozložení sil v tvrdém voličském jádru. A ten obrázek se od nedávné minulosti neliší zdaleka tolik, jak by se mohlo na první pohled zdát. Tedy pokud se na situaci díváme tradičním pravolevým pohledem. Síly pravice, tedy TOP 09, ODS a čerstvě také Strany svobodných občanů, jsou zhruba vyrovnány s levicí, kam dnes vedle ČSSD patří nepochybně i lidovci. Tradiční komunisté jsou stále spíše mimo systém a Babišovo hnutí je založeno na tom, že neví, čí je, ba ani čí by být chtělo.

Zajímavá je tato skutečnost zejména v souvislosti s nadcházejícími komunálními volbami a mezi nimi zejména těmi pražskými. Pokud by hypoteticky dopadly jako volby evropské, jásala by TOP 09 nad jasným vítězství a zřejmě by byla schopna spolu s ODS a Svobodnými postavit městskou radu a určit primátora. A to bez účasti babišovců, což by pro mocí posedlého miliardáře mohla být první politická prohra v kariéře. Jasně, pražské volby budou rozhodovat jiná témata, také účast bude jiná jak na straně kandidujících uskupení, tak skladbou a počtem voličů, kteří dorazí k urnám.

Přesto je zastavení, nebo alespoň pozastavení nástupu nových nepoliticky politických uskupení typu ANO a Úsvit docela zajímavou a zatím opomíjenou informací z víkendových voleb. Dosud se zdálo, že Babišovy stromy porostou až do nebe, a to velmi rychle. Skutečnost, že tomu tak není, bude mít zřejmě pozitivní vliv na pevnost vládní koalice. Fenomén Babiš ztrácí jistotu, že by případné předčasné volby mohly jeho partaji přinést jen a pouze zisk dalších mandátů. Bude samozřejmě záležet na tom, jak svůj nevalný výsledek přijmou sociální demokraté. Ale Sobotkův politický život je podle všeho do komunálek mimo ohrožení.

Zajímavá pro další vývoj na politickém jevišti pak bude nastávající hra o eurokomisaře. Ne že by šlo o post, z něhož by mohla nějaká strana, neřkuli Česká republika, cokoli vytěžit. Ale podpora tomu nebo onomu partajnímu kandidátovi je a bude hodnotným platidlem v nejrůznějších koaličních kšeftech.


Čtěte také:

Česko zná svých 21 tváří pro Evropu

Na zemětřesení nedojde. V europarlamentu zůstává proevropská většina

Petr Just: Volební výsledky nesvědčí o přílišném euroskepticismu v Česku

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Návod: 4 a více kroků, jak založit svůj vlastní stát
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
Auta
Tento Mercedes třídy E nevypadá na to, že by měl víc koní…
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon. Stojí 400 tisíc a ujede 30 km
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Technologie
Asus Lyra: Wi-Fi bez kompromisů (uživatelská recenze)
Cnews FM: S historicky prvním hostem o Firefoxu a Mozille [podcast]
Kompletní parametry Skylake-X s 12 až 18 jádry jsou venku. Takty mají překvapivě vysoko
LibreOffice 5.4 vyšel ke stažení. Generuje menší dokumenty a kvalitnější PDF
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít