Pavel Páral: Zajímavá zkouška na komunální volby

27. května 2014, 08:32 - Pavel Páral
27. května 2014, 08:32

Ačkoli některá média hodnotila české výsledky víkendových eurovoleb jako porážku euroskeptiků, ve skutečnosti jde o jejich jasné vítězství. Nevíra v pozitivní úlohu Evropského parlamentu nebyla tak silná, aby překonala deštivé počasí a dotlačila voliče k urnám. Na druhé straně více než Češi kašlou na Evropskou unii podle volební neúčasti už jenom Slováci.

Dělat z výsledků eurovoleb nějaké závěry pro domácí scénu a její další, ještě silnější posun v prointegrační evropské politice by tudíž bylo pro vládní strany chybou. Ta by je nakonec mohla stát hlasy v mnohem důležitějších volbách. Zvláště když díky výsledkům protievropských stran bude z Evropy znít hlasitě i něco jiného než dosavadní nadšenecká propaganda Bruselu.

Anketa

Co je podle vás příčinou slabé účasti Čechů v eurovolbách?

Nedůvěra v zastupitelskou demokracii   10% Nedůvěra v EU   36% Únava z přemíry voleb   3% Nezájem   46% Něco jiného   5%

V anketě hlasovalo 279 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

Nicméně i málo navštívené volby dávají docela jasný obrázek o rozložení sil v tvrdém voličském jádru. A ten obrázek se od nedávné minulosti neliší zdaleka tolik, jak by se mohlo na první pohled zdát. Tedy pokud se na situaci díváme tradičním pravolevým pohledem. Síly pravice, tedy TOP 09, ODS a čerstvě také Strany svobodných občanů, jsou zhruba vyrovnány s levicí, kam dnes vedle ČSSD patří nepochybně i lidovci. Tradiční komunisté jsou stále spíše mimo systém a Babišovo hnutí je založeno na tom, že neví, čí je, ba ani čí by být chtělo.

Zajímavá je tato skutečnost zejména v souvislosti s nadcházejícími komunálními volbami a mezi nimi zejména těmi pražskými. Pokud by hypoteticky dopadly jako volby evropské, jásala by TOP 09 nad jasným vítězství a zřejmě by byla schopna spolu s ODS a Svobodnými postavit městskou radu a určit primátora. A to bez účasti babišovců, což by pro mocí posedlého miliardáře mohla být první politická prohra v kariéře. Jasně, pražské volby budou rozhodovat jiná témata, také účast bude jiná jak na straně kandidujících uskupení, tak skladbou a počtem voličů, kteří dorazí k urnám.

Přesto je zastavení, nebo alespoň pozastavení nástupu nových nepoliticky politických uskupení typu ANO a Úsvit docela zajímavou a zatím opomíjenou informací z víkendových voleb. Dosud se zdálo, že Babišovy stromy porostou až do nebe, a to velmi rychle. Skutečnost, že tomu tak není, bude mít zřejmě pozitivní vliv na pevnost vládní koalice. Fenomén Babiš ztrácí jistotu, že by případné předčasné volby mohly jeho partaji přinést jen a pouze zisk dalších mandátů. Bude samozřejmě záležet na tom, jak svůj nevalný výsledek přijmou sociální demokraté. Ale Sobotkův politický život je podle všeho do komunálek mimo ohrožení.

Zajímavá pro další vývoj na politickém jevišti pak bude nastávající hra o eurokomisaře. Ne že by šlo o post, z něhož by mohla nějaká strana, neřkuli Česká republika, cokoli vytěžit. Ale podpora tomu nebo onomu partajnímu kandidátovi je a bude hodnotným platidlem v nejrůznějších koaličních kšeftech.


Čtěte také:

Česko zná svých 21 tváří pro Evropu

Na zemětřesení nedojde. V europarlamentu zůstává proevropská většina

Petr Just: Volební výsledky nesvědčí o přílišném euroskepticismu v Česku

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže…
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít