Pavel Páral: Vzpomínání na mladickou nerozvážnost

 Páral 27. dubna 2015, 07:06  -  Pavel Páral
27. dubna 2015, 07:06

Je návrh na obžalobu českého miliardáře Pavla Tykače dalším dílem seriálu mediálních představení české policie, nebo legendu divokých let devadesátých po dlouhých osmnácti letech skutečně dostihly hříchy z mládí? Z toho, co se zatím veřejně objevilo, to vypadá spíše na to první.

Tykač byl pro podezření z vytunelování CS Fondů stíhán již v letech 2006 a 2007, státní žalobce stíhání ukončil, protože prý žádná trestná činnost nebyla prokázána. Až v roce 2012 si jistý František Bušek před soudem projednávajícím úplně jinou záležitost vzpomněl, že s Tykačem CS Fondy vytunelovali společně. Na Tykačových účtech mělo v roce 1997 přistát něco kolem dvaceti milionů marek. Bušek je přitom pozoruhodnou postavou tuzemského tunelářského byznysu. Pod svým původním jménem Chobot byl známým postrachem malých bank, které v Česku vznikaly v první polovině devadesátých let a jedna jako druhá zbankrotovaly po nestandardních transakcích, kdy z nich zmizely miliardy korun. A ty pak v odškodném pro jejich klienty zaplatili čeští daňoví poplatníci.

Tykač tvrdí, že ho Bušek prostřednictvím nějakých dalších osob vydíral nedlouho před zmíněnou výpovědí a jeho stíhání je absurdní a neodůvodnitelné. Každopádně je skutečností, že o obnovení stíhání rozhodl soud pár dní před doběhnutím promlčecí lhůty a věřit Buškovi – Chobotovi, jemuž promlčecí lhůta proběhla dříve, je dost obtížné.

Avšak na druhou stranu tunel v CS Fondech je těžké s Tykačem nespojovat. Jeho Motoinvest fondy kontroloval a před jejich prodejem všechna aktiva prodal a naplnil účty hotovostí, kterou je velmi snadné ukrást. V této podobě je převedl na další firmu a z té bleskem doputovala až do ruské firmy KOS-MOS a její statutární zástupce, nezaměstnaný jednadvacetiletý mladík Franta z Chrastavy, v okamžik, kdy se stal statutárem, tak šel do banky a poslal jediným podpisem jednu a čtvrt miliardy kamsi do světa.

Mladická nerozvážnost není trestná

Tahle transakce nese jednoduchý rukopis Františka Chobota či některého z jeho epigonů. A Pavel Tykač jistě věděl, kdo stojí za firmami, jimž prodává firmu s účty nabitými takovou sumou. A bylo mu jasné, co se může odehrát i nakolik je pravděpodobné, že se to skutečně odehraje. Jenže mladická nerozvážnost není trestná.

K tomu, aby státní zástupce poslal žalobu na Tykače k soudu, ale výpověď jednoho tuneláře nemůže stačit. Policie by musela věrohodně doložit, že skutečně dostal peníze patřící akcionářům fondů, a to vůbec není lehké dokázat ani po kratší době, než je osmnáct let. Nicméně pokud by státní žalobce policejní spis opravdu poslal k soudu, zkomplikuje jednomu z nejbohatších Čechů nejen soukromý život, ale také rozsáhlý byznys na celou řadu let, po něž se bude soudní řízení táhnout.


Čtěte také:

Policie navrhla obžalovat miliardáře Tykače kvůli CS fondům

Finance uspěly s dovoláním. Za vytunelované CS Fondy čekají dvě miliardy

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít