Pavel Páral: Vzpomínání na mladickou nerozvážnost

 Páral 27. dubna 2015, 07:06  -  Pavel Páral
27. dubna 2015, 07:06

Je návrh na obžalobu českého miliardáře Pavla Tykače dalším dílem seriálu mediálních představení české policie, nebo legendu divokých let devadesátých po dlouhých osmnácti letech skutečně dostihly hříchy z mládí? Z toho, co se zatím veřejně objevilo, to vypadá spíše na to první.

Tykač byl pro podezření z vytunelování CS Fondů stíhán již v letech 2006 a 2007, státní žalobce stíhání ukončil, protože prý žádná trestná činnost nebyla prokázána. Až v roce 2012 si jistý František Bušek před soudem projednávajícím úplně jinou záležitost vzpomněl, že s Tykačem CS Fondy vytunelovali společně. Na Tykačových účtech mělo v roce 1997 přistát něco kolem dvaceti milionů marek. Bušek je přitom pozoruhodnou postavou tuzemského tunelářského byznysu. Pod svým původním jménem Chobot byl známým postrachem malých bank, které v Česku vznikaly v první polovině devadesátých let a jedna jako druhá zbankrotovaly po nestandardních transakcích, kdy z nich zmizely miliardy korun. A ty pak v odškodném pro jejich klienty zaplatili čeští daňoví poplatníci.

Tykač tvrdí, že ho Bušek prostřednictvím nějakých dalších osob vydíral nedlouho před zmíněnou výpovědí a jeho stíhání je absurdní a neodůvodnitelné. Každopádně je skutečností, že o obnovení stíhání rozhodl soud pár dní před doběhnutím promlčecí lhůty a věřit Buškovi – Chobotovi, jemuž promlčecí lhůta proběhla dříve, je dost obtížné.

Avšak na druhou stranu tunel v CS Fondech je těžké s Tykačem nespojovat. Jeho Motoinvest fondy kontroloval a před jejich prodejem všechna aktiva prodal a naplnil účty hotovostí, kterou je velmi snadné ukrást. V této podobě je převedl na další firmu a z té bleskem doputovala až do ruské firmy KOS-MOS a její statutární zástupce, nezaměstnaný jednadvacetiletý mladík Franta z Chrastavy, v okamžik, kdy se stal statutárem, tak šel do banky a poslal jediným podpisem jednu a čtvrt miliardy kamsi do světa.

Mladická nerozvážnost není trestná

Tahle transakce nese jednoduchý rukopis Františka Chobota či některého z jeho epigonů. A Pavel Tykač jistě věděl, kdo stojí za firmami, jimž prodává firmu s účty nabitými takovou sumou. A bylo mu jasné, co se může odehrát i nakolik je pravděpodobné, že se to skutečně odehraje. Jenže mladická nerozvážnost není trestná.

K tomu, aby státní zástupce poslal žalobu na Tykače k soudu, ale výpověď jednoho tuneláře nemůže stačit. Policie by musela věrohodně doložit, že skutečně dostal peníze patřící akcionářům fondů, a to vůbec není lehké dokázat ani po kratší době, než je osmnáct let. Nicméně pokud by státní žalobce policejní spis opravdu poslal k soudu, zkomplikuje jednomu z nejbohatších Čechů nejen soukromý život, ale také rozsáhlý byznys na celou řadu let, po něž se bude soudní řízení táhnout.


Čtěte také:

Policie navrhla obžalovat miliardáře Tykače kvůli CS fondům

Finance uspěly s dovoláním. Za vytunelované CS Fondy čekají dvě miliardy

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít