Article, show

Pavel Páral: Vláda natahuje dlaň moc brzy

24. března 2015, 07:18 - Pavel Páral
24. března 2015, 07:18

Premiér Bohuslav Sobotka se přidal ke svému odborářskému souvěrci Středulovi, který chtěl živnostníkům dávat třetinovou sádru, protože platí třetinové zdravotní pojistné.

Ano, nemalá část živnostníků platí nižší daně a pojištění než zaměstnanci, přesněji řečeno než zaměstnavatelé za své zaměstnance. Skutečností totiž je, že dvěma třetinami pojistného není zatížen plat zaměstnance, ale mzdové náklady zaměstnavatele. Že jsou tyto peníze vidět na výplatní pásce v podobě superhrubé mzdy, socialisty štve. Natolik, že to chtějí zrušit, aby lidé neviděli, že jim v peněženkách zůstane jen něco přes čtyřicet procent z toho, kolik stojí firmu.

Živnostník nemá žádného zaměstnavatele, který by za něj tuto částku platil a ještě mu sháněl práci a převzal riziko, že zákazník nezaplatí a on odvede daně z příjmu, který nepřišel. Proto byly OSVČ zvýhodněny a je jistě možné o tomto zvýhodnění diskutovat. Ale argumentovat tím, že spotřebují více zdravotní péče, než kolik zaplatí do systému, je liché. Nejvíce totiž spotřebují důchodci, kteří neplatí vůbec nic. A asi nikdo kvůli tomu nekřičí, aby začali platit pojistné.

Neschopnost socialistů řešit zdravotnictví

Všechno to vyvolávání třídních střetů, v nichž jsou chudáci dělníci oškubáváni zlými kulaky a keťasy, má jediný důvod. A tím je neschopnost socialistů řešit racionálně a bez ideologických předsudků systém financování zdravotnictví. V Česku je asi nejvyšší sazba zdravotního pojištění na světě a nejmenší spoluúčast pacientů na financování péče. Populace stárne, takže roste podíl těch, kteří potřebují více zdravotní péče. Zdravotnictví je tudíž drahé a bude dražší.

Poněkud hloupě se pak chová ten, kdo v této situaci ruší poplatky, snižuje DPH za léky, zvyšuje platy v rezortu a pak se diví, že to nějak nevychází. A že pojišťovny potřebují víc a víc peněz ze státního rozpočtu, který ty peníze, jak už dotyční pochopili, nemá a mít nebude. Pražská primátorka, která pobrala ještě méně politické korektnosti než autor tohoto komentáře, by řekla, že se někdo takový chová „jako debil“.

Reforma zdravotnictví nezbytná

Dlužno podotknout, že současná vláda hodlá nalévat ze státního rozpočtu do zdravotních pojišťoven každoročně nějakých šest až osm miliard navíc. Na to dodatečné odvody od živnostníků prostě stačit nebudou. Ani kdyby je Sobotka se Středulou stáhli z kůže a vázali do nich stranické legitimace ČSSD. Tolik prostě nevyberou.

Peněz ve zdravotnictví je přitom zjevně dost. Dokazuje to eminentní zájem privátních investorů o zdravotnická zařízení. Jen je třeba udělat pořádek v nemocnicích a uvnitř systému správně motivovat pacienty i zdravotní pojišťovny. Říká se tomu reforma zdravotnictví. Teprve po ní je možné říci, že peníze nestačí, a natáhnout dlaň k daňovým poplatníkům. A je jedno, zda k zaměstnancům, zaměstnavatelům či živnostníkům.


Čtěte také:

Sobotka chce živnostníkům zvýšit platby zdravotního pojištění

Do systému odvádíme dost, odmítají živnostníci zvýšení pojištění

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Barem na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít