Pavel Páral: Vláda natahuje dlaň moc brzy

24. března 2015, 07:18 - Pavel Páral
24. března 2015, 07:18

Premiér Bohuslav Sobotka se přidal ke svému odborářskému souvěrci Středulovi, který chtěl živnostníkům dávat třetinovou sádru, protože platí třetinové zdravotní pojistné.

Ano, nemalá část živnostníků platí nižší daně a pojištění než zaměstnanci, přesněji řečeno než zaměstnavatelé za své zaměstnance. Skutečností totiž je, že dvěma třetinami pojistného není zatížen plat zaměstnance, ale mzdové náklady zaměstnavatele. Že jsou tyto peníze vidět na výplatní pásce v podobě superhrubé mzdy, socialisty štve. Natolik, že to chtějí zrušit, aby lidé neviděli, že jim v peněženkách zůstane jen něco přes čtyřicet procent z toho, kolik stojí firmu.

Živnostník nemá žádného zaměstnavatele, který by za něj tuto částku platil a ještě mu sháněl práci a převzal riziko, že zákazník nezaplatí a on odvede daně z příjmu, který nepřišel. Proto byly OSVČ zvýhodněny a je jistě možné o tomto zvýhodnění diskutovat. Ale argumentovat tím, že spotřebují více zdravotní péče, než kolik zaplatí do systému, je liché. Nejvíce totiž spotřebují důchodci, kteří neplatí vůbec nic. A asi nikdo kvůli tomu nekřičí, aby začali platit pojistné.

Neschopnost socialistů řešit zdravotnictví

Všechno to vyvolávání třídních střetů, v nichž jsou chudáci dělníci oškubáváni zlými kulaky a keťasy, má jediný důvod. A tím je neschopnost socialistů řešit racionálně a bez ideologických předsudků systém financování zdravotnictví. V Česku je asi nejvyšší sazba zdravotního pojištění na světě a nejmenší spoluúčast pacientů na financování péče. Populace stárne, takže roste podíl těch, kteří potřebují více zdravotní péče. Zdravotnictví je tudíž drahé a bude dražší.

Poněkud hloupě se pak chová ten, kdo v této situaci ruší poplatky, snižuje DPH za léky, zvyšuje platy v rezortu a pak se diví, že to nějak nevychází. A že pojišťovny potřebují víc a víc peněz ze státního rozpočtu, který ty peníze, jak už dotyční pochopili, nemá a mít nebude. Pražská primátorka, která pobrala ještě méně politické korektnosti než autor tohoto komentáře, by řekla, že se někdo takový chová „jako debil“.

Reforma zdravotnictví nezbytná

Dlužno podotknout, že současná vláda hodlá nalévat ze státního rozpočtu do zdravotních pojišťoven každoročně nějakých šest až osm miliard navíc. Na to dodatečné odvody od živnostníků prostě stačit nebudou. Ani kdyby je Sobotka se Středulou stáhli z kůže a vázali do nich stranické legitimace ČSSD. Tolik prostě nevyberou.

Peněz ve zdravotnictví je přitom zjevně dost. Dokazuje to eminentní zájem privátních investorů o zdravotnická zařízení. Jen je třeba udělat pořádek v nemocnicích a uvnitř systému správně motivovat pacienty i zdravotní pojišťovny. Říká se tomu reforma zdravotnictví. Teprve po ní je možné říci, že peníze nestačí, a natáhnout dlaň k daňovým poplatníkům. A je jedno, zda k zaměstnancům, zaměstnavatelům či živnostníkům.


Čtěte také:

Sobotka chce živnostníkům zvýšit platby zdravotního pojištění

Do systému odvádíme dost, odmítají živnostníci zvýšení pojištění

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Retro ThinkPad je hotová věc a budete jej milovat, vzkazuje Lenovo
„Počítači, chci rohlík, šunku a mléko.“ Obchod Kolonial.cz testuje hlasové nákupy
Mozilla přinesla svůj bezpečný prohlížeč i na Android. Stáhněte si Firefox Focus
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít