Pavel Páral: Svátky a šabaty

25. prosince 2014, 09:29 - Pavel Páral,
25. prosince 2014, 09:29

Už starý dobrý profesor Parkinson věděl, že délka projednávání nějakého problému je nepřímo úměrná jeho významu. Takže v energetickém koncernu se obvykle rychleji prodiskutuje stavba nové elektrárny než vybudování přístřešku na bicykly u vrátnice. Ani nás by tedy nemělo překvapit, že minulý týden vyvolal ve sněmovně větší vášně návrh na uzavření supermarketů o svátcích než schvalování státního rozpočtu na příští rok.

Kdo chtěl, mohl být svědkem brojení proti konzumnímu způsobu života a trávení volného času v obchodních centrech, zkazek o chudácích ženách za pultem, jimž je upíráno právo trávit čas s rodinou, a dalších slzotvorných vystoupení k tématu, o němž je zcela zbytečné diskutovat. Alespoň ve společnosti, kde pracovat je normální.

Jistě může někomu připadat lákavý životní styl ortodoxních židů, kteří se o šabatu nedotknou ani vypínače a jdou si do pekárny, kde se jim v peci od včerejška akorát dodělal šoulet. V takové společnosti může světit svátek i topič elektrárenský, protože tamní Dan Beneš prostě v pátek večer vyhodí ten opravdu hlavní jistič a s ostatními se věnuje hrachu, kroupám a rozjímání.

Že v obchodních řetězcích není práce žádný med, a že se tam dokonce dost často porušují předpisy, je na úplně jinou diskusi než na tu o pracovní době.

My však žijeme trochu jinak a o svátcích si nechodíme jenom nakupovat, ale také svítíme, telefonujeme, pouštíme si vodu, televizi či internet. A když jako odborářský poslanec Zavadil brojící za uzavření obchodů nejen o svátcích, ale i o nedělích chceme dělat výlety na kole, tak očekáváme, že nějaký policajt ohlídá, aby nám opilec za volantem nepřejel děti, a že si v průběhu výletu někde dáme párek, který nám někdo ohřeje, a pivo, které nám někdo načepuje. A když nás nic z toho už fakt nebaví, tak si chceme aspoň pustit plyn.

Že v obchodních řetězcích není práce žádný med, a že se tam dokonce dost často porušují pracovněprávní, ale i mnohé jiné zásadnější předpisy, je pak na úplně jinou diskusi než na tu o pracovní době. Například u výše zmíněného státního rozpočtu se mohlo docela zásadně diskutovat, na co potřebuje stát dalších 2,5 tisíce zaměstnanců, když ti současní nemají evidentně co dělat. A proto, aby odůvodnili výši své výplaty, vymýšlejí takové paskvily, jako jsou například právě v tom obchodě nyní nastupující nová pravidla značení potravin a označování alergenů, která jsou dobrá jen a pouze pro šikanování restauratérů.


Čtěte také:

Polemika: Máme dát svátek i obchodům?

Řetězce zabíjejí české ozdoby

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít