Pavel Páral: Setkání mimozemšťanů v Paříži

12. září 2014, 08:41 - Pavel Páral
12. září 2014, 08:41

Tak trochu jako zpravodajství ze setkání mimozemšťanů působí zprávy z návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Paříži, zejména v pasážích, v nichž se pojednávají ekonomické otázky. Třeba vzývaná spolupráce v jaderné energetice byla opravdu zasažena neschopností společnosti Areva vyhovět podmínkám tendru na dostavbu Temelína.

Zemanovy poznámky v tom smyslu, že on osobně byl proti vyloučení francouzské firmy ze soutěže, jsou poněkud irelevantní. Navíc prezident by měl být především proti tomu, aby ČEZ zrovna v tak důležitém případě porušil zákon o zadávání veřejných zakázek a pustil do tendru firmu, která nesplnila v nabídce zadávací podmínky.

To je ale vlastně detail. Podstatnější je, že v současnosti nelze Temelín dostavět, stejně jako nejde v celé Evropě vybudovat žádnou jadernou, ale ani plynovou či moderní uhelnou elektrárnu, protože v nich vyrobená elektřina je tak levná, že z ní nelze zaplatit investiční náklady. Je to důsledek energetické a ekologické politiky Evropské unie, tedy politiky, v níž Česko rozhodně nehraje první, ba ani druhé housle a není v nejmenším schopno ji ovlivnit, natož třeba prosadit její změnu. A tak je sice hezké, že si státníci plácli, že budou v jaderné energetice spolupracovat, ale měli by se spíše bavit o tom, jak dosáhnout hodně rychlé změny v nesmyslné evropské politice.

Podobným případem jsou sny o prodloužení francouzských rychlovlaků do Prahy a dál do Vídně. TGV je sice fajn, ale náklady na vybudování tratí jsou enormní a cestující je svým jízdným nikdy nezaplatí. Zlomek takové investice by přitom dokázal vyřešit větší část problémů s českými dálnicemi, jejichž význam pro dopravní obslužnost země je přece jen mnohonásobně vyšší.

Příznačná je na setkání socialistických eurooptimistů skutečnost, že se odehrává v době, v níž nedaleko, jen za kanálem, probíhá vzrušená debata o dělení nejstaršího nadnárodního státu v Evropě. Velká Británie diskutuje o skotském referendu a v rámci této diskuze i o tom, jaká měna by v samostatném Skotsku platila, protože libra by to asi být nemohla – ve dvou samostatných státech by nefungovala. V zásadě podobným způsobem, jakým nefunguje euro v osmnácti členských zemích eurozóny.

Francie navíc v podstatě na rozloučenou se Zemanem přiznala svou neschopnost naplnit velmi skromné cíle v oblasti snižování rozpočtového deficitu. Nutno dodat, že Zeman se s Hollandem jistě shodnou v tom, že fiskální expanze je tou nejlepší léčbou na opět skomírající evropskou ekonomiku. Jen je škoda, že k tomu ještě nepřidají zmínku o projektu fiskální unie, ke kterému se Česko nyní hodlá jako předposlední země EU připojit. A který má na státní dluhy poněkud odlišný metr, než nyní používá Paříž.


Čtěte také:

Zeman ve Francii: Chceme uspořádat společné ekonomické fórum

Zeman chce nový tendr na Temelín a návrat Arevy. Prý to sníží cenu

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít