Pavel Páral: Šéf Lesů nesmí podlehnout politice

16. dubna 2014, 10:14 - Pavel Páral
16. dubna 2014, 10:14

Lesy ČR mají nového ředitele. To je dobře. Už jen proto, že ho neměly rok a půl. K Danielu Szórádovi přistupujme s optimismem. Má lesnické zkušenosti a manažerské dovednosti z mezinárodní privátní firmy. On sám ale nejspíše dobře ví, že to jsou jen předpoklady. Jeho rozhodování bude pod silným politickým dohledem a dá se předpokládat, že i tlakem.

Lesy ČR jsou českou veřejností stále považovány za jakousi loupežnickou organizaci, byť to dávno není pravda. V posledních čtyřech letech prošly dramatickou změnou a staly se snad nejprůhlednější státní společností. A na jejich hospodaření je to vidět. Z dříve stamilionových zisků jsou už čtyři roky miliardy, i když ze skříní průběžně vypadávali různí kostlivci v podobě etických kodexů od Iva Rittiga či skandálních IT zakázek.

Zda bude Szórád dobrým generálním ředitelem, se pozná teprve za čas, až uvidíme, jak se staví k tomu dobrému, co se v minulých letech zavedlo. Tedy k tendrům na lesnické práce, jejichž podoba je základní prapodstatou onoho zázračného nárůstu zisku. Lesy ČR totiž přestalo bavit nechat se okrádat svými dodavateli a začaly opravdu soutěžit o cenu. To samozřejmě zabolelo dodavatele lesnických prací, ale nakonec také málo produktivní dřevaře zvyklé na zdroje levného státního dříví.

Na ty dopadl i onen tolikrát kritizovaný prodej dřeva při pni, tedy nastojato. Ten totiž znamená, že strom přestává být majetkem Lesů ČR v okamžiku, kdy je pokácen, a tudíž už v té chvíli musí být zaplacen. Časté krádeže, při nichž do lesa vjede neznámý kamion, naloží kulatinu složenou u cesty a zmizí, jdou nyní k tíži dřevařů, protože to už je jejich dřevo. Utajit černou těžbu je také poměrně obtížné.

Úkolem generálního ředitele je řádně hospodařit se státním majetkem a zhodnocovat ho. Jestli se při jeho jmenování vedly opět řeči o podpoře zaměstnanosti a místního průmyslu, berme to jako politický kolorit vycházející ze skutečnosti, že ministr Jurečka moc nerozumí tomu, oč ve státních lesích jde. A o ekonomice má zřejmě jen matné ponětí. Zvyšovat zaměstnanost, jestliže kácím stejný počet stromů a sázím stejný počet sazeniček, je ekonomický nesmysl. A Lesy ČR rozhodně nijak extenzivně zvyšovat těžbu nebudou. Podporovat malé dřevaře prodejem dříví za nižší než tržní ceny je zase v rozporu s právem Evropské unie. Nehledě na to, že je to prokazatelně trestný čin.

Aby toho nebylo málo, tak již dnes je rozhodujícím hráčem na dřevařském trhu společnost Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Pokud se jí nakonec podaří ovládnout i poslední zbytky zhrouceného impéria dřevařského miliardáře Jana Mičánka, bude dokonce hráčem silně dominantním. A bude se jistě i nadále chtít ucházet o zakázky na lesnické práce. Nový generální ředitel by měl tušit, že to, jak Babiš uspěje, bude pod opravdu hodně pečlivým dohledem veřejnosti.


Čtěte také:

Analýza: Nový šéf Lesů ČR musí vyhovět nesplnitelným přáním ministra

Nový šéf Lesů ČR čelí kritice kvůli CE Wood

Novým šéfem Lesů České republiky je Daniel Szórád

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít