Pavel Páral: Rozpočet – naposledy s cizím peřím

24. září 2014, 07:39 - Pavel Páral
24. září 2014, 07:39

Schodek státního rozpočtu na příští rok plánovaný na rovných sto miliard korun je rozhodně lepší než původních 112 miliard. A skutečnost, že přes takto vysoký deficit neporoste celkový státní dluh, je jistě taky fajn. Že by se tím ale měli chlubit zrovna Andrej Babiš s Bohuslavem Sobotkou? To je poněkud nevkusné.

Kdyby to byli féroví chlapi, tak jdou, poplácají po ramenou Miroslava Kalouska, pěkně mu poděkují a věnují mu metrák kosteleckých uzenin. Sklízejí, co neseli.

Snižování deficitu umožnilo jen a pouze nastartování růstu domácí ekonomiky. A to má své kořeny v dlouhotrvajícím útlumu a oddlužování firemní sféry, která je nyní mnohem zdravější, než byla před pár lety. Ruku k dílu přiložila i ČNB svými intervencemi, za něž ji současný premiér poněkud negramotně sepsul.

Druhým důvodem je ono nepopulární navýšení DPH, která nyní do státní kasy sype jako nikdy v minulosti. Zafungovala také opatření proti daňovým únikům v oblasti DPH i spotřební daně. Paradox, že při schodkovém hospodaření neroste státní dluh, je dán existencí státní pokladny, kterou vybudoval – zase Kalousek. Ve státní pokladně lze sledovat a řídit všechny příjmy a výdaje v reálném čase, což snižuje nutnost držet hotovostní rezervu. Ta v minulosti musela dosahovat výše mezi jednou a dvěma stovkami miliard. Státní pokladna začala fungovat na počátku roku 2013. Babiš ji pohodlně zdědil a nyní ji prodává jako vlastní zásluhu.

Demontáž úsporného chování vlády

To vše je ale jen klasický politický nevděk. Co je horší a co pocítíme až za dva tři roky, je zřetelná demontáž úsporného chování vlády. Nejde o miliardy navíc na dopravní infrastrukturu, tam to uvolnění muselo přijít. Spěchat se ale zdaleka tolik nemuselo s navýšením platů státních zaměstnanců o tři a půl procenta. To není zrovna málo, když si vezmeme, že celkový objem výdajů na státní platy je kolem 140 miliard korun. A kdo si myslí, že stát platí mizerně, tak o tom asi zase tak moc neví.
Mohutně rostou platby státu za děti a důchodce do systému zdravotního pojištění. Letos o šest miliard, příští rok o dalších šest. To je dohromady 12 miliard proti loňsku, což je vražedné tempo, jemuž zdaleka neodpovídá tlak státu na pojišťovny a zejména na zdravotnická zařízení, aby konečně začaly lépe hospodařit.

V neposlední řadě se opět zrychlují valorizace penzí, což určitě není zločin, ale bylo by fér situaci v penzijním systému pojmenovat a řešit i jinak než jen řečmi v zoufalé komisi pro penzijní reformu. Dohromady porostou výdaje v dalších letech o desítky miliard.

Navíc Sobotka s Babišem začali rozebírat onu DPH, která drží rozpočet na příští rok, a dál pokračují v úsilí snížit sazby. Navíc excelentní výnosy současné korporátní daně jsou dány do značné míry tím, že firmy neinvestovaly, takže jim klesly daňově uznatelné odpisy. To se brzy změní. Takže i nad příjmovou stranou rozpočtu se smráká. Zvláště když chorvatským pohádkám o zázračných on-line registračních pokladnách už věří jenom děti.


Čtěte také:

Pavel Páral: To se to rozdává

Schodek státního rozpočtu: 100 miliard

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít