Pavel Páral: Rok nového režimu

09. června 2014, 08:09 - Pavel Páral
09. června 2014, 08:09

Necelý týden před prvním výročím zásahu v Úřadu vlády jde z Vrchního zastupitelství v Olomouci první žaloba k soudu. V kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství hrozí třem zpravodajským důstojníkům a Janě Nagyové trest s horní hranicí sazby tři roky vězení. Nemá asi moc smysl zabývat se na první pohled velmi špatnou důkazní situací obžaloby.

Všimněme si spíše, že trvalo rok, než jde případ k soudu. Případ, kdy byli všichni obžalovaní více než rok odposloucháváni, sledováni a strávili dva měsíce ve vazbě, dali dohromady státní zástupci trestnou činnost, za níž by soud ve standardní situaci, i v případě, že by tam ty důkazy byly, s vysokou pravděpodobností vynesl podmíněný trest. Ondrej Páleník byl ve vazbě držen kvůli výslechu jediného svědka, který byl ale vypovídat na policii den po jeho zadržení. Protože však z toho policisté udělali pouze podání vysvětlení a nikoli výpověď svědka, seděl generál, který nasazoval život za tuhle zemi v Afghánistánu, dva měsíce v díře, než byl dotyčný řádně vyslechnut.

Čtěte také: Nagyová a spol. byli obžalováni v kauze zneužití vojenského zpravodajství

Druhá část případu, tedy údajná korupce bývalých poslanců přidělením míst v dozorčích radách státních firem je ještě na chatrnějších základech. Nejvyšší soud jasně sdělil, že vzdání se mandátu nemůže být nikdy skutkovou podstatou trestného činu. Navíc přidělování trafik spřáteleným politikům je zcela běžnou, i když jistě nehezkou, praxí dodnes. Naposledy včera zveřejnil server ihned zprávu o tom, kterak se prezident Zeman dohodl s ministrem Zaorálkem na trafikách na českých ambasádách pro přední lidovecké politiky výměnou za to, že nejmenší koaliční strana nebude mít svého ministerského náměstka v Černínském paláci. Už předtím si Zeman prosadil na místa ambasadorů lidi, kteří ho podporovali v prezidentské volbě. A podobných případů jsou desítky.

Jistě mnoho lidí je přesvědčeno, že za konáním obžalovaných je korupce tak jako tak a své kriminalizování si prostě a jednoduše zaslouží. Korupce objektivně existuje a k podezírání je důvodů milion. Jenže zhnusení se stavem veřejné správy došlo tak daleko, že dokonce i ti, kteří se tady dlouho tváří jako bojovníci za slušnou politiku, dnes v klidu publikují v novinách soukromé a intimní rozhovory, které se skutečně slušný člověk štítí i číst, natož dávat do novin. Ale není většího a nebezpečnějšího omylu než vydávat veřejné mínění za důkaz v trestním řízení. Až se tahle praxe bude týkat běžného člověka, který má třeba větší dům než jeho soused, tak bude pozdě. A ten čas už nemusí být tak daleko. V městečku Ostravice je stíhána celá obecní rada včetně ředitelky místní školy za škodu ve výši 22 500 korun českých, která sice nevznikla, ale vzniknout mohla v naprosto absurdní kauze.

Kdysi bylo možné zavřít chlapa, když tvrdil, že Husák je komunistická svině. I k tomu ale bylo potřeba svědka, nebo hmatatelného důkazu. Dnes k tomu slouží odposlech, kde jeden pověstný pražský lump říká druhému: „Každej přece ví, že Ivoš nosí Nagyový ty kabelky.“ A to by fakt estébákům nestačilo.


Čtěte také:

První dokument: Nagyová tlačila na Nečase, aby se rozvedl

Kauza Nagyová: Policie definitivně přišla o část důkazů

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít