Pavel Páral: Ministr bruslí na tenkém ledě

08. srpna 2014, 07:54 - Pavel Páral
08. srpna 2014, 07:54

Když jde o peníze, jdou rukavičky obvykle stranou. A záměr zabavovat majetek, který nejde doložit zdaněnými příjmy, proto vyvolává vášně zcela pochopitelně.

Gottwaldovské přesvědčení velké části české veřejnosti, že za každým velkým majetkem musí být krádež, bylo v minulých letech posilováno každodenním referováním médií o tom, co, kdo a kde ukradl a zpronevěřil.

Ministr financí Andrej Babiš docela právem poukazuje na případ jistého hodně bývalého magistrátního úředníka, který z bídného úřednického platu našetřil na čtyřicetimilionovou jachtu kotvící v chorvatském Zadaru. A šéf ANO má zřejmě pocit, že je docela dobré převzít dávné lidovecké heslo z církevních restitucí, že co bylo ukradeno, má být vráceno. Možná i proto, že jako zkušený muž dobře ví, že se nekrade jen na státním a že i jeho Agrofertem prošli lidé, jejichž životní úroveň tak nějak vzbuzuje pochybnosti.

Zabavovat majetek nelze jen tak

Jenže zabavovat něčí majetek by v civilizovaném a právním státě mělo být skutečně velmi obtížné. Zejména by to mělo být možné výhradně mimo dosah vlivu politiků sedících u moci. A nelegální původ zabavovaného majetku by měl být jasně a dostatečně doložen. To je samozřejmě u majetku nabytého před mnoha lety docela problém. Jestli dnes Babiš chce být tím, kdo na tenhle majetek v případě pochybností uvalí daň jen na základě úsudku finančního úřadu, tak docela hazarduje s kreditem naší země jako státu právního a demokratického.

Babišova náměstkyně pro daně alespoň navrhuje, aby tím, kdo o konfiskaci rozhodne, byl soud. To se zdá jako jediná právně korektní cesta, která má ale to úskalí, že soudy budou trvat dlouho a velmi často požadavku berňáku nevyhoví, protože budou ctít onu dávnou a velmi důležitou právní zásadu presumpce neviny. Navíc v mnoha případech může docházet ke křivým obviněním, vláčení nevinných po soudech, ničení jejich pověsti, po němž bude následovat osvobozující rozsudek. Tuhle justiční praxi už u nás známe docela dlouho. Není těžké si ji představit v nových děsivých podmínkách honu na každého, kdo si někdy vydělal nějaké peníze a dovolí si žít nad poměry svých sousedů.

V téhle hodně populistické záležitosti je dobré zachovat zdravý rozum a dívat se, jak podobné problémy řeší jinde. Andrej Babiš slíbil, že se pojede poučit do Německa a Rakouska, kde tyto věci umějí řešit efektivně, a přitom elegantně. A to udělá dobře. Už pro případ, že by u nás zase někdo začal řešit, jak dnešní pan ministr přišel k vlastnictví Lovochemie, aniž by byly splaceny privatizační úvěry IPB. Ta později kvůli podobným obchodům zkrachovala a stát za její krach zaplatil nějakých 170 miliard korun. Mohla by padnout i otázka, zda by i tady nebylo na místě nějaké dodatečné „zdanění“. Ostatně dojít by mohlo i na další zajímavé obchodní případy na té „špatné“ straně barikády.


Čtěte také:

Babiš: Schodek rozpočtu by letos mohl klesnout na 90 miliard

Zákon na prokazování původu majetku bude v září, slibuje Babiš

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít