Pavel Páral: Koaliční partneři poznávají Babiše

01. července 2014, 06:58 - Pavel Páral
01. července 2014, 06:58

Babišovi koaliční partneři jsou zděšeni a pobouřeni tím, že ministr financí nedodržuje dohody a ve státních firmách si prosadil personální změny podle vlastních představ. Na rozdíl od lidí z byznysu, kteří někdy s Babišem obchodovali, dodnes nepochopili, že on prostě dodržuje pouze dohody, které jsou pro něj výhodné. A dodržuje je tak dlouho, dokud je to pro něj výhodné.

Pozice ve státních firmách, s nimiž Agrofert vlastněný ministrem financí obchoduje či mají významný vliv na prostředí, v němž působí, prostě obsazeny být musí. To není věc názoru, ale instinktu. Miroslav Kalousek mluví o „chování tygra v masně“. A náš ministr financí je tygr. Kdyby nebyl, nebyl by druhým nejbohatším člověkem v zemi, nevybudoval by impérium, ale objížděl by jezeďáky s dodávkou s hnojivy. To, co se odehrálo v pátek odpoledne a večer, je prostě další projev konfliktu zájmů, v němž je Andrej Babiš každou vteřinu svého působení v politice.


Čtěte také: Babiš dosazuje své koně do státních podniků, ohrožuje tím koalici


Nejprůhlednější je situace v Čepro. Tato firma přimíchává do paliva biosložky, jejichž producentem jsou firmy z Agrofertu. Nakupuje jich za miliardy. Dozorčí radu obsadili lidé, kteří dříve působili v Unipetrolu. Dříve znamená v době, kdy byl Babiš zájemcem o privatizaci chemického holdingu a vyhrál příslušný tendr, jen firmu nepřebral. Ti lidé jistě dělali vše, aby zůstali na svých postech i po privatizaci.

Její výsledek se přitom zdál více než jistý do chvíle, než miliardář začal vyžadovat od státu nadstandardní slevu. Proto nebyli zadobře s PKN Orlen, která se nakonec stala vlastníkem Unipetrolu. A Unipetrol potřebuje aktivní spolupráci s Čepro, k čemuž jistě mohou být nakloněni i Babišovi lidé. Jak si je naklonit? Těžko říci. Ale Agrofert vede arbitráž s PKN Orlen o nemalé miliardy. Co takhle dohodnout nějaké kulantní, oboustranně výhodné narovnání?

V případě ČEZ je situace složitější a jde zřejmě o jiné kšefty. Agrofert se angažuje v obnovitelných zdrojích, proti nimž ČEZ lobbuje. A hlavně je to obrovská a napěchovaná kasička. Babiš se musí k ovládnutí firmy probíjet rafinovaněji, což se mu nyní zrovna dvakrát nepovedlo, neboť popudil koaliční partnery.

Finální převzetí se i tak blíží

Z byznysu však dobře ví, že když něco obsadí silou a neprávem, tak i v případě ústupu mu nějaké zisky zůstanou. A finální převzetí se tak jako tak přiblíží. Nyní dostal přinejmenším možnost hledat ve firmě šibenici, na níž by pověsil generálního ředitele. Podobné je to i v Českém aeroholdingu.

Jestli se ministr hájí, že jmenuje do funkcí odborníky, měl by jejich kvalifikaci nějak věrohodně doložit. Kromě naftařů v Čepro a bývalého člena představenstva ČEZ Borovce by se mu to dařilo dost obtížně.

A jestli pořád trvá na své představě, že stát je jako firma patřící akcionářům-občanům, tak by měl vzít na vědomí, že zastupuje jen osmnáct procent akcionářů a dvaaosmdesát zatím pořád hlasuje proti němu. Česko není Agrofert. Zatím.


Čtěte také:

Babiš dosazuje své koně do státních podniků, ohrožuje tím koalici

Babiš překopal vedení Aeroholdingu, v dozorčí radě zasedne Švejnar

Michal Šnobr: Babiš si otevřel dveře do ČEZ. Dokořán

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít