Pavel Páral: Koalice hloupých nápadů

13. prosince 2013, 09:09 - Pavel Páral
13. prosince 2013, 09:09

Pánové se dohodli, že se v budoucnu nějak dohodnou. Tak zní závěr jednání o koaličním programu. Jak se ale v budoucnu dohodnou, je fakt záhadou.

Sociální demokraté jsou posedlí zvyšováním daní. Hlavně bohatým jednotlivcům, všem živnostníkům bez výjimky a firmám. A Babišovo ANO se zase zavázalo svým voličům, že se na zvyšování daní podílet nehodlá. Zatím to vypadá tak, že když Bohuslav Sobotka chce být premiérem, a to chce opravdu hodně, tak se s daněmi hýbat nebude. Socialistická touha po cizích penězích zůstane zatím oslyšena.

To by byla alespoň jedna dobrá zpráva v nedobré době. Ale každá dobrá zpráva má svůj rub ve zprávě špatné. Tou špatnou zprávou je skutečnost, že vzhledem k tomu, že se pánové vlastně dohodli jen na tom, že chtějí vládnout, budou se v budoucnu prát o to, jaké to vládnutí bude. A koalice bude značně nestabilní.

Je nicméně nesporným faktem, že zrovna v této době je uplatnění socialistických receptů na oživení ekonomiky asi tím nejhorším, co může naši zemi potkat. Jimi navrhované změny daní, pokud by k nim v budoucnu skutečně došlo, by zcela nepochybně zadusily to maličké a neduživé oživení, které nás snad v příštích dvou letech čeká. Sektorová daň, která by měla zatížit v první řadě bankovnictví, je docela vážnou hloupostí.

Na zvláštní daně doplatí malé firmy

Je sice pravda, že v současnosti mají banky u nás, na rozdíl těch evropských, přebytek kapitálu a že vyplácejí svým mateřským bankám docela velké dividendy. Jenže ty dividendy odtékají na posílení kapitálu matek, které jsou většinou v potížích kvůli krizi eura. A nejen kvůli krizi eura.

Zavádění nových regulačních pravidel, která mají začít platit už za dva roky, povede k výraznému omezení schopností bank všude na světě půjčovat peníze firmám a podnikatelům. Povinná kapitálová přiměřenost podstatně vzroste, a když v tom okamžiku budou banky zatíženy ještě nějakou absurdní zvláštní daní, hrozí, že přestanou ve značné míře úvěrovat ekonomiku. Doplatí na to zejména malé a střední firmy, které nebudou mít přístup k financování ze zahraničí.

Ekonomickými vědomostmi nedotčený Sobotka

Bohuslav Sobotka, jenž zůstal nedotčen ekonomickými vědomostmi i po čtyřech letech v čele ministerstva financí, se zřejmě domnívá, že se to vyplatí, protože na tomto opatření stát vydělá šest až osm miliard a on bude moci zvednout důchodcům penze o tři stovky. Ti pak začnou nakupovat jako zběsilí a vytáhnou ekonomiku ze svrabu. Skutečně úžasný nápad.

A aby to těm malým a středním podnikatelům nepřišlo líto, tak nakládačku měli dostat i ti nejdrobnější živnostníčci, jimž chtěli socialisté napařit minimální daň v takové podobě, že by je donutila vrátit živnostenská oprávnění. Nakonec tento nápad ze znění koaliční dohody vypadl, ale zůstala tam formulace, z níž je zřejmé, že na ty zpropadené živnostníky také ještě přijde řeč.


Čtěte také:

Strany se dohodly na koaliční smlouvě, minimální daň pro živnostníky nebude

Sobotka: Jednání o složení vlády by mohla začít v pondělí

Analýza: Daně se zatím nezvýší, léky zlevní. A má se šetřit

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít