Pavel Páral: Kam se hrabe Berlusconi

27. listopadu 2013, 08:37 - Pavel Páral
27. listopadu 2013, 08:37

Andrej Babiš rozhodně nezahálí. Vede rozhovory o vládě, chystá se usednout do křesla ministra financí, soudí se o svůj morální profil a lustrační osvědčení a do toho všeho stíhá ještě akvizice dalších médií. A stejně jako v prvním případě i nyní nakupoval v první lize. Rádio Impuls s nejvyšší poslechovostí, a tudíž i nejvyšším inzertním potenciálem mu jistě bude slušet. Zda však této zemi sluší miliardářova hyperaktivita, je trochu jiná otázka.

Přesun vlastnictví médií z rukou zahraničních vlastníků pod křídla domácích podnikatelů má svou logiku. Sektor je poměrně dramaticky zasažen krizí z minulých let. Boj o peníze z inzerce je nesmírně tvrdý. Hledají se nové obchodní modely, nové formáty, které by přitáhly nové čtenáře, posluchače, diváky.

Pro každého vydavatele je proto výhodné, když má za zády finančně silného hráče, jehož peníze nepocházejí jen z mediálního byznysu. Ten totiž dokáže počkat, než se hledání toho, co funguje a co vydělává, takříkajíc okotí.

Jistě přitom vznikají dohady o nezávislosti zpravodajství a projevujících se zájmech majitelů. Ale dokud trhu vládne konkurence, a to zatím opravdu vládne, tak se konzument médií k informacím z druhé strany vždy dostane. A řekněme si, že slovíčko „zatím“ je velmi podstatné.

Otec, Syn i Duch svatý

Babišův problém je v něčem jiném než v možném ovlivňování obsahu médií. Tkví v jeho trojjedinosti a v jeho rozhodnutí vznášet se nad českou společností jako Otec, Syn i Duch svatý v jednom těle. Spojením miliardového byznysu se silnou pozicí v médiích a sílícím postavením v politice dochází ke koncentraci moci v nebývalém měřítku.

Srovnání s italským Berlusconim kulhá. Oproti Babišovi jsou vliv a nebezpečnost excentrického Itala zanedbatelné. Ano, Berlusconi zřejmě má několikanásobný majetek, vládl Itálii nejdéle v moderní historii a má obrovské mediální impérium. Ale rozhodně nikdy neovládal celé sektory italské ekonomiky.

Centrum moci v Průhonicích

To Agrofert je největší firmou v zemi. O tom, co se bude dít v českém zemědělství a potravinářství, se už dávno nerozhoduje v kancelářích ministerstva na Těšnově, ale v Průhonicích. Prakticky každý sedlák dnes nakupuje u Babiše skoro vše, co potřebuje, a skoro vše, co vyprodukuje, od něj nikdo jiný než Babiš nekoupí. Kdo v takové situaci rozhoduje o tom, kde vznikne zisk, je poměrně dost jasné i laikovi.

Nyní může začít diktovat pravidla, podle nichž to v jeho byznysu chodí, už nejen silou kapitálu, ale i silou legislativní, a dokonce také exekutivní. A jeho média mohou vysvětlovat veřejnosti, co si o tom má myslet. A brzy to tak nemusí chodit jen v zemědělství a potravinářství.

I v jiných branžích mohou silní hráči, které dnes Babiš vlastně vůbec nezajímá, za chvíli zjistit, že časy se prostě mění. A charizmatický miliardář bude moci mít v Česku vše, na co si ukáže, za cenu, kterou sám určí. Kam se hrabe Berlusconi.


Čtěte také:

Babiš kupuje Rádio Impuls, zároveň chystá další mediální akvizice

Babiš chystá další nákupy. Akcie Mafry chce obchodovat na burze

Babiš navštívil prezidenta. Probírali vládní angažmá šéfa ANO

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít