Pavel Páral: Kádruje se jako vždycky. Jen rychleji

19. března 2014, 08:40 - Pavel Páral
19. března 2014, 08:40

A máme to tu zase. Sobotkova vláda hodlá zavádět lepší výběr členů dozorčích rad ve státních firmách a tvrdí, že to tentokrát bude opravdu podle odborných kritérií. Dočasně na to má dohlédnout jakýsi výbor tvořený třemi kádrováky navrženými vládou. Veřejnost by ovšem musela být slepá, kdyby neviděla, že si to kluci rozdávají jako za starých časů, jen snad ještě rychleji.

Vedou v tom zejména ministři za ANO. Včera exceloval Martin Stropnický, který promptně vyrazil generálního ředitele Vojenských lesů, jenž se státní firmou dosahoval nejlepších výsledků v historii. Vojenské lesy jsou druhým největším vlastníkem lesů po Lesích ČR, jejichž vedení si ohlídají na ministerstvu zemědělství lidovci, kteří se zatím trochu stydí přiznat své plány s tímto úžasným zlatonosným oslíčkem.

Největším lesnickým uskupením prodávajícím své služby majitelům státních i vojenských lesů se pomalu, ale jistě stávají firmy pod kontrolou ministra financí Andreje Babiše. To je jistě jen náhoda, která nebude mít žádný vliv na výběr nového šéfa Vojenských lesů. Nic takového by se Martinu Stropnickému bezesporu nemohlo přihodit.

Napadnout to může jen nějakého zlého šťourala hledajícího za vším konflikty zájmů. Ty jistě nelze hledat ani za tím, že šéfem Českých drah se stal bývalý Babišův zaměstnanec Daniel Kurucz. Nakonec do představenstva jej přivedl již dávno odvolaný Petr Žaluda.

Ale budiž. Každý politik chce mít v čele státní firmy člověka, kterému může důvěřovat a kterého zná. Jen to chce trochu kontroly. Kontroluje dozorčí rada, tu drážní také čekají změny, ale v dceřiné společnosti ČD Cargo se měnilo promptně.

Ekonomy z éry Petra Nečase, na něž nesáhl ani zběsilý Zdeněk Žák, vystřídali socialistický bafuňář s nulovou praxí v řízení velké firmy a lidovecký matador Jan Kasal. Ten měl v ČD Cargo alespoň pár let malou trafiku, a tak trefí do kanceláře. Jestli nám tedy hnutí ANO tvrdí, že takhle bude řídit stát jako firmu, pak dojde u řady jeho voličů ke značnému zklamání.

A další změny přijdou. A bude to další ztráta iluzí. Jsou zde dobře placené pozice v ČEB a v EGAP, spousta fleků v rezortu dopravy. A dobré to bude mít i každý, kdo bude mít dobré kontakty na ministerstvo životního prostředí. Takže nic nového pod sluncem.

Vládní koalice nenechá dobyté území ležet ladem. Na kvalitě současných manažerů a členů dozorčích rad vůbec nesejde. Až na jednu velmi podstatnou výjimku – dozorčí radu a představenstvo ČEZ. O ty jde Andreji Babišovi nejvíce, ale je to zároveň velmi citlivé místo pro Bohuslava Sobotku, který kdysi do funkce jmenoval Martina Romana. Ani dnes nebude chtít zrovna to nejtučnější sousto pustit z ruky, takže nás asi čeká nějaká koaliční přetahovaná těžkých vah. Bude kolem toho asi dost hluku. Nějací vládní kádrováci si pak neškrtnou.


Čtěte také:

Babiš odvolal šéfa tiskárny cenin, vadilo mu, že dával "zlatíčka"

Stropnický odvolal ředitele vojenských lesů Jiřího Janotu

„Státní“ manažery nominuje do podniků vládní výbor

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít