Pavel Páral: Kádruje se jako vždycky. Jen rychleji

19. března 2014, 08:40 - Pavel Páral
19. března 2014, 08:40

A máme to tu zase. Sobotkova vláda hodlá zavádět lepší výběr členů dozorčích rad ve státních firmách a tvrdí, že to tentokrát bude opravdu podle odborných kritérií. Dočasně na to má dohlédnout jakýsi výbor tvořený třemi kádrováky navrženými vládou. Veřejnost by ovšem musela být slepá, kdyby neviděla, že si to kluci rozdávají jako za starých časů, jen snad ještě rychleji.

Vedou v tom zejména ministři za ANO. Včera exceloval Martin Stropnický, který promptně vyrazil generálního ředitele Vojenských lesů, jenž se státní firmou dosahoval nejlepších výsledků v historii. Vojenské lesy jsou druhým největším vlastníkem lesů po Lesích ČR, jejichž vedení si ohlídají na ministerstvu zemědělství lidovci, kteří se zatím trochu stydí přiznat své plány s tímto úžasným zlatonosným oslíčkem.

Největším lesnickým uskupením prodávajícím své služby majitelům státních i vojenských lesů se pomalu, ale jistě stávají firmy pod kontrolou ministra financí Andreje Babiše. To je jistě jen náhoda, která nebude mít žádný vliv na výběr nového šéfa Vojenských lesů. Nic takového by se Martinu Stropnickému bezesporu nemohlo přihodit.

Napadnout to může jen nějakého zlého šťourala hledajícího za vším konflikty zájmů. Ty jistě nelze hledat ani za tím, že šéfem Českých drah se stal bývalý Babišův zaměstnanec Daniel Kurucz. Nakonec do představenstva jej přivedl již dávno odvolaný Petr Žaluda.

Ale budiž. Každý politik chce mít v čele státní firmy člověka, kterému může důvěřovat a kterého zná. Jen to chce trochu kontroly. Kontroluje dozorčí rada, tu drážní také čekají změny, ale v dceřiné společnosti ČD Cargo se měnilo promptně.

Ekonomy z éry Petra Nečase, na něž nesáhl ani zběsilý Zdeněk Žák, vystřídali socialistický bafuňář s nulovou praxí v řízení velké firmy a lidovecký matador Jan Kasal. Ten měl v ČD Cargo alespoň pár let malou trafiku, a tak trefí do kanceláře. Jestli nám tedy hnutí ANO tvrdí, že takhle bude řídit stát jako firmu, pak dojde u řady jeho voličů ke značnému zklamání.

A další změny přijdou. A bude to další ztráta iluzí. Jsou zde dobře placené pozice v ČEB a v EGAP, spousta fleků v rezortu dopravy. A dobré to bude mít i každý, kdo bude mít dobré kontakty na ministerstvo životního prostředí. Takže nic nového pod sluncem.

Vládní koalice nenechá dobyté území ležet ladem. Na kvalitě současných manažerů a členů dozorčích rad vůbec nesejde. Až na jednu velmi podstatnou výjimku – dozorčí radu a představenstvo ČEZ. O ty jde Andreji Babišovi nejvíce, ale je to zároveň velmi citlivé místo pro Bohuslava Sobotku, který kdysi do funkce jmenoval Martina Romana. Ani dnes nebude chtít zrovna to nejtučnější sousto pustit z ruky, takže nás asi čeká nějaká koaliční přetahovaná těžkých vah. Bude kolem toho asi dost hluku. Nějací vládní kádrováci si pak neškrtnou.


Čtěte také:

Babiš odvolal šéfa tiskárny cenin, vadilo mu, že dával "zlatíčka"

Stropnický odvolal ředitele vojenských lesů Jiřího Janotu

„Státní“ manažery nominuje do podniků vládní výbor

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít