Pavel Páral: Hraběcí rady pro exportéry

09. září 2014, 09:17 - Pavel Páral
09. září 2014, 09:17

Je jistě fajn, když státní úředníci za státní peníze slouží daňovým poplatníkům. V tomto případě menším firmám při hledání exportních odbytišť. A to platí nejen v dobách, kdy se zavádějí sankce proti Rusku. Ty na mnoho firem dopadnou hodně nepříjemně, jakkoli celkový důsledek by pro ekonomiku neměl být fatální. Export do Ruska představuje nějaká čtyři procenta z exportu celkového a sankcionované položky jsou i z tohoto malého objemu zatím jen nepříliš významným dílkem.

Jestliže nyní CzechTrade hledá nějaké sofistikovanější cesty pro pomoc exportérům, dělá dobře a plní tak to, co měl dělat už dávno. Velké společnosti už dnes většinou disponují solidním informačním zázemím a jsou schopné si cesty na nové trhy hledat samy. Pro ty menší je to ale problém. Jestliže státní úředníci dokážou analyzovat trhy a porovnávat, které země jsou významnými dovozci zboží, jež patří mezi zajímavé české exportní artikly, a zároveň je v těchto zemích participace českých exportérů mizerná či žádná, je to docela zásadní informace, kterou firmy potřebují. Zbytek už si zvládnou většinou zařídit samy. Už dávno se vzdaly nadějí, že by se jim dostalo nějakého solidního informačního servisu a podpory od české diplomacie, která se dlouhodobě podpory českých firem obecně řečeno tak nějak štítí.

Válka ministerstva zahraničních věcí, jež se stará o zahraniční politiku, a ministerstva obchodu, které obhospodařuje zahraniční obchod, je letitým a dodnes nevyřešeným problémem. Státní úředníci ze dvou rezortů si hájí své písečky a zájem státu je jim v zásadě ukradený. Někdy se to odehrává velmi veřejně, někdy dosti skrytě, ale ty party se nemají rády a ten stav se nezměnil.

V poslední době se zdá, že do tohoto podivného a nedobrého vztahu vstupuje i ministerstvo financí, které je tím, kdo řídí dvě nejdůležitější státní proexportní organizace – Českou exportní banku a EGAP. Ty nyní inkasují ztráty, protože svět je nebezpečnější, regionální válečné konflikty častější a financované a pojištěné kontrakty čelí potížím. To se ministerstvu financí nelíbí, protože tahle utrácivá vláda potřebuje peníze na jiné utrácení, než je krytí rizik spojených s exportem do nestabilních regionů.

CzechTrade nyní nabízí jako alternativu za Rusko a Ukrajinu třeba Kazachstán a Ázerbájdžán, dnes pokojné a prosperující země. Jenže při hodnocení rizik si musíme přiznat, že jsou to autoritativně spravované země ležící někde mezi Ruskem a zeměmi, kde vesele operují Al-Káida a Islámský stát. Ani v Brazílii není moc veselo, neboť tamní prezidentští kandidáti se stále více podobají Hugu Chávezovi. A Turecko je zřejmě jen v přechodném období, kdy sekulární část turecké společnosti načas polevila v protestech proti islamizaci země vládnoucí stranou. Stručně řečeno, bez zajištění financování a solidních státních garancí jsou to jen hraběcí rady.


Čtěte také:

Medveděv vyhrožuje: Uzavřeme vzdušný prostor

CzechTrade podpoří vývozce na osmi nových trzích

Český vývoz by místo do Ruska mohl směřovat do Jižní Ameriky a SNS

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít