Pavel Páral: Druhý Babišův útok na ČEZ

 Páral 11. června 2015, 06:56  -  Pavel Páral
11. června 2015, 06:56

Dalo by se to na první pohled považovat za obyčejnou schválnost a projev lidské malosti. Ministrovi financí se loni nepodařilo v polostátní společnosti ČEZ uskutečnit svou noc dlouhých nožů, jak to provedl ve všech dalších státních firmách. Tak se chce mstít. Ale zablokování odměn statutárním orgánům ČEZ má i jiný rozměr. A možná je prvním signálem začátku nového pokusu Andreje Babiše dostat z firmy management Daniela Beneše.

Je úplně jedno, že Beneš je nesporně dobrým manažerem a výsledky firmy jsou i přes pokles zisku excelentní. Český energetický gigant vzdoruje vážné krizi v odvětví asi nejlépe ze všech významných evropských hráčů a sanuje Babišův mizerný výběr daní patnácti miliardami dividend. Na ničem z toho nezáleží.

Podstatné je, že ministr financí chce ČEZ ovládat. Loňský pokus ovládnout dozorčí radu a pak Beneše odvolat neprošel přes ČSSD. Ta trvala na neformálně uzavřené personální koaliční dohodě, podle níž Beneš zůstane na svém místě a ČEZ mimo vliv Babišových agroferťáků. Po zákulisním střetu musel Babiš přenechat jeden post lidovcům a zachovat v čele rady akademika Pačese. Že to vnímal jako prohru bitvy, ale nikoli celé války, bylo jasné už tehdy. Nepomohlo ani nasazení Lukáše Wagenknechta, který prošmejdil všechny účty, na které přišel. Nic zásadního neobjevil. Natož argument pro odstřelení managementu.

Políbit prsten nového Capo di tutti capi

Babiš tedy nemůže ani letos otevřeně změnit dozorčí radu k obrazu svému, aniž by ohrozil trvání kabinetu, který bude k splnění svých obchodních cílů ještě nějaký čas potřebovat. Zkusí proto změnit její chování a postoje. Škrtnutí těch pětadvaceti milionů sice pocítí všichni členové statutárních orgánů, kterým v pobírání odměn za funkci nebrání to, že jsou státními úředníky.

Více než dobře placené manažery to ale asi bude bolet členy dozorčí rady zastupující třeba zaměstnance nebo zrovna předsedu Pačese. A není vůbec vyloučeno, že jim nějaký úplně neznámý pán přijde vysvětlit, že příště to může být jinak a vše může být kompenzováno. Jen to má jakousi maličkou podmínku. Třeba že v personálních otázkách začnou hlasovat spolu s Babišovými lidmi. Je přece tak snadné políbit prsten nového Capo di tutti capi, a zajistit si tak skvělou a hojnou budoucnost.

Navíc politickou situaci v koalici může změnit blížící se soud v kauze privatizace OKD, u níž byl až příliš blízko premiér Sobotka. Ten sice stojí mimo policejní vyšetřování, ale to neznamená, že se jeho křeslo nezačne zahřívat a že nebude muset hledat podporu koaličních partnerů. Že jsou to zlé spiklenecké teorie? Možná. Je ale fakt, že Andrej Babiš prohrává přinejmenším stejně nerad jako ostatní „velcí kluci“ českého byznysu. A ten ČEZ chce ještě více než opakované vítězství kosteleckých špekáčků v letním spotřebitelském testu deníku Dnes.


Čtěte také:

Ministerstvo financí nechce manažerům ČEZ vyplatit odměny

Do dozorčí rady ČEZ míří kandidát lidovců Šťastný, nahradí Babišova muže

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít