Pavel Páral: Další kolo honu na živnostníky

23. května 2014, 09:24 - Pavel Páral
23. května 2014, 09:24

Kde pořád ty prachy brát, když se vládní strany navzájem blokují ve zvyšování daní i ve škrtání výdajů? Je to neřešitelný problém. Koalici nyní ovládla představa, že když se najde fackovací panák, samozřejmě v podobě parazitujících živnostníků, tak se problém vyřeší. Zatím přichází „jen“ příjmový strop na uplatnění paušálů. Celá ta představa je ale naivní, hloupá a hlavně naprosto chybná.

Je jistě pravda, že v minulosti nastavené daňové režimy pro osoby samostatně výdělečně činné byly velkorysé. Partaje se předháněly v soutěži o půl milionu hlasů voličů-živnostníků. Nyní je zase před volbami, ale o tyto hlasy už asi není zájem. Ale hlavně už jde tlusté do tenkých. Zbývá jen pár týdnů, než bude muset ministr financí Andrej Babiš přinést na vládu konečně nějaký realistický rozpočet včetně očekávaných příjmů. A to evidentně není nic jednoduchého v situaci, kdy nová vláda euforicky ruší poplatky ve zdravotnictví, snižuje DPH na léky a provádí další nemoudré cviky s veřejnými financemi.

Živnostníci jsou v takové chvíli snadno na ráně. Ministr průmyslu Jan Mládek se svým legendárním výrokem o parazitech nemá tak daleko k Babišovi. Pro toho už v loňské předvolební kampani hrála prim podpora velkých firem, nikoli maličkých živnostníků, protože ti jsou velkými firmami fakticky živeni. Pro majitele Agrofertu nijak překvapivý názor. Pohybuje se však na dost tenkém ledě. Ti, kteří každý měsíc čekají týdny po splatnosti svých faktur na peníze od velkých podnikatelů, o tom vědí svoje.

Přes všechny výhrady je však diskuze o daních OSVČ zcela legitimní a měla by být vedena. Výběr této daně za poslední roky mnohonásobně poklesl a je jistě třeba najít cestu, jak od těchto lidí přece jen něco vybrat tak, aby je to nenutilo utíkat ze systému a podnikat načerno, navíc s podporou ze sociálky. Na to ale pár květnových dní mediální výměny názorů určitě nestačí.

Navíc zjišťujeme, že názor ministerstva financí není názorem ministra financí, což už je tak trochu případ pro Chocholouška. Ano, je trochu nespravedlivé vládě vyčítat její nemohoucnost, protože stejně nemohoucí byla i koalice minulá, přestože i v ní hlasy o nespravedlivém zvýhodnění živnostníků zaznívaly. Ani pravice nenašla cestu, jak lépe a spravedlivěji stříhat tuhle skupinu ekonomicky aktivních spoluobčanů. Jen se Kalouskovi podařilo trochu vytlačit vzhůru platby živnostníků za sociální a zdravotní pojištění.

Už je to ale trochu obehraná písnička. Bylo by třeba konečně najít nějaký model zdanění malého podnikání, který přežije alespoň dvě po sobě následující volební období beze změn. Živnostníci si to zaslouží. Jsou to totiž lidé, kteří nenatahují ruku ke státu ani pro sociální dávky, ba ani pro dotace či investiční pobídky. A v neposlední řadě i díky nim se v této zemi pořád žije docela dobře.


Čtěte také:

Slevy pro živnostníky se neruší, strop pro paušály ale bude dva miliony

Koalice: Daňová sleva na děti by měla růst, o výši bude jednat

Lidovci kritizují Babiše. „Živnostníci zaslouží podporu,“ říká Bělobrádek

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít