Pavel Páral: Bomba v rukách šéfa GIBS

 Páral 08. prosince 2015, 07:34  -  Pavel Páral
08. prosince 2015, 07:34

Jmenování plukovníka Michala Murína šéfem Generální inspekce bezpečnostních sborů vypadá jako nudná zpráva. Ale jen dokud nezačnete přemýšlet o tom, proč se vlastně v čele nesmírně důležité bezpečnostní složky přepřahá.

Murínův předchůdce Ivan Bílek byl odejit údajně pro špatné fungování inspekce. Murín je jeho náměstek, Bílek si jej sám vybral a jmenoval ho do vysoké funkce. Řeči o tom, jak je třeba fungování GIBS změnit, jsou tedy evidentně liché. Takže Bílkova poprava má nějaké složitější pozadí.

Odcházející ředitel byl považován za muže zlopověstného Ivana Langera, čímž byl u současné politické garnitury předem diskvalifikovaný. Slavná olomoucká akce Vidkun, do níž byl demonstrativně zatažen i Langer, se prostě hodila do krámu. A premiér Sobotka, vědom si toho, že nesmí nechat uvolněnou funkci dlouho volnou, protože by se kolem ní mohly začít dít věci, jednal rychle. Že nechtěl, aby se mu do toho začal montovat Andrej Babiš s jeho všestrannými zájmy privátního charakteru, je pochopitelné.

O Murínovi nejsou prakticky žádné veřejné zprávy kromě pár kauz, jimiž se zabýval, a medaile od Lessyho za třicet let věrných služeb policii. To je pro policajta dobrá vizitka. A nový šéf má nyní na krku tu nejvážnější záležitost, již dosud generální inspekce vyšetřovala. A tu je nutné co nejdříve dotáhnout do fáze, kdy bude možné zveřejnit, o co vlastně jde.

Tou kauzou je zásah GIBS na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Inspekce zatkla jeho důstojníka Luďka Vokála a obvinila Albina Arifoviče, Vokálova informátora a konfidenta šéfa ÚOOZ Šlachty, z úniků informací ze spisů a jejich zneužívání. Šlachta s Vokálem znají Arifoviče navázaného na albánskou mafii v Česku ze svého působení v Brně a znají ho dobře. Někteří novinářští kolegové tvrdí, že si s nimi tykal.

O Murínovi nejsou prakticky žádné veřejné zprávy. To je pro policajta dobrá vizitka.

Jestli tento člověk opravdu měl u sebe dokumenty ze spisů vedených ÚOOZ, neměl by Šlachta působit v čele tohoto útvaru už ani minutu. I bez definitivního vyšetření, zda se na tom úniku klíčových informací podílel, nese odpovědnost šéfa, které se zbavit nemůže.

A to pomíjíme skutečnost, že Šlachtův útvar se výsledky boje s násilnickými, drogovými a jinými mafiemi, k jejichž potlačování byl zřízen, moc chlubit nemůže. Největším hitem, který má momentálně v rukávu, je údajný 700tisícový daňový únik Jany Nečasové. Prý vedlejší produkt honu na kmotry. Jeden z původních cílů megaakce v roce 2013, Roman Janoušek, byl podle investigativního novináře Janka Kroupy v častém kontaktu s Arifovičem. A kdyby Janoušek na rušné ulici nepřejel ženu nalitý, jak zákon káže, seděl by dodnes ve své kanceláři nad cukrárnou Myšák v klidu a v pohodě.

Murína tak hned po jmenování čeká hodně těžká zkouška. Na jejím výsledku nezáleží jen třicetiletá dobrá pověst jednoho policajta.
V sázce je také důvěra veřejnosti v zákony a v to, že policie je zde opravdu od toho, aby chránila a pomáhala, a že celý systém bezpečnosti je schopen samočištění.


Čtěte také:

Inspekci bezpečnostních sborů povede její dosavadní náměstek Murín

Schváleno. Generální inspekci bezpečnostních sborů povede Michal Murín

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít