Pavel Páral: Babišova loď vyplouvá. Co přiveze?

11. února 2016, 07:30 - Pavel Páral
11. února 2016, 07:30

Šéf a majitel hnutí ANO se konečně dočkal a jeho elektronická evidence tržeb prošla sněmovnou. Bič na živnostníky může zapráskat už letos na podzim. Stalo se tak ústavně sporným způsobem, koaliční většina silově uťala debatu v rozporu s jednacím řádem, opozice se tedy celkem logicky obrátí na Ústavní soud.

Jeho verdikt nelze předjímat, nicméně půjde o velmi choulostivou záležitost. Není to tak dlouho, co socialisté žalovali u Ústavního soudu vládu ODS a TOP 09 kvůli daňovým a penzijním zákonům. A ústavní žaloba padla v podstatě jen za to, že tehdejší Nečasova koalice omezila diskuzní vystoupení poslanců na dvakrát deset minut – jinak nechala všechny vymluvit. Tím se babišovci tentokrát ani neobtěžovali. Nakonec pro Babiše je podle jeho vlastních slov parlament stejně jen zbytečnou bohapustou žvanírnou.

Bylo by ale asi naivní si myslet, že zrovna tohle přihraje opozici nějaké politické body, které přitom tak nutně potřebuje. Dokonce je otázkou, zda by nebylo pro jejich sklízení lepší, kdyby si ministr Babiš svou vlajkovou loď zprovoznil dříve. To by se totiž do příštích voleb stihlo přesvědčivě dokázat, jak mizivý prospěch ze zavedení Velkého bratra bude mít stát a jak to zdaleka nepostihne jen lumpačící hospodské, ale také jejich zákazníky.

Sám ministr financí si je zřejmě vědom toho, že on-line pokladnami politicky nic nezíská, zato proti sobě poštve nikoli zanedbatelnou část voličů. Je totiž běžné, že živnostníci zamlčující příjmy se o daňovou úsporu dělí se svými klienty. Šidí sice na daních a získávají černé fondy na černé výplaty personálu nezatížené zdravotním a sociálním pojištěním. Ale také tu úsporu promítají do cen svých služeb. To platí zejména pro hospody a restaurace. Jsou samozřejmě i hostinští, kteří to nedělají, a nebude jich málo. Ti vcelku pochopitelně cítí konkurenční znevýhodnění, protože jsou dražší.

Jenže pokud budou dražší všichni, ti poctiví toho paradoxně moc nezískají, protože klesne celková poptávka, tržby se odpovídajícím způsobem nezvýší a ani výnos na tom nemůže být lépe. Jen bude pár lidí naštvaných, protože jedni přijdou o práci, další o pár stovek na výplatě a jiným podraží jejich tři piva po šichtě.

Ministr financí to evidentně dávno tuší, takže navrhuje snížení daně z přidané hodnoty na jídlo v restauracích a nyní přišel navíc s bizarním nápadem daňové slevy na čepované pivo a nealkoholické nápoje, aby těch peněz v kapsách hostinských ubylo co nejméně.

A tak celá elektronická evidence tržeb, jakkoli bylo její schvalování dlouhé a hlasité a dramatické, není v tuto chvíli až tak politickým tématem. Tím se ovšem stane ve chvíli, kdy tahle vládní loď, která má ze své výpravy přivézt miliardy korun, schrastí jen almužnu a lidé pocítí, jak doopravdy funguje.


Čtěte také:

Poslanci schválili zavedení EET, opozice chystá ústavní stížnost

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít