Pavel Páral: Babišova loď vyplouvá. Co přiveze?

11. února 2016, 07:30 - Pavel Páral
11. února 2016, 07:30

Šéf a majitel hnutí ANO se konečně dočkal a jeho elektronická evidence tržeb prošla sněmovnou. Bič na živnostníky může zapráskat už letos na podzim. Stalo se tak ústavně sporným způsobem, koaliční většina silově uťala debatu v rozporu s jednacím řádem, opozice se tedy celkem logicky obrátí na Ústavní soud.

Jeho verdikt nelze předjímat, nicméně půjde o velmi choulostivou záležitost. Není to tak dlouho, co socialisté žalovali u Ústavního soudu vládu ODS a TOP 09 kvůli daňovým a penzijním zákonům. A ústavní žaloba padla v podstatě jen za to, že tehdejší Nečasova koalice omezila diskuzní vystoupení poslanců na dvakrát deset minut – jinak nechala všechny vymluvit. Tím se babišovci tentokrát ani neobtěžovali. Nakonec pro Babiše je podle jeho vlastních slov parlament stejně jen zbytečnou bohapustou žvanírnou.

Bylo by ale asi naivní si myslet, že zrovna tohle přihraje opozici nějaké politické body, které přitom tak nutně potřebuje. Dokonce je otázkou, zda by nebylo pro jejich sklízení lepší, kdyby si ministr Babiš svou vlajkovou loď zprovoznil dříve. To by se totiž do příštích voleb stihlo přesvědčivě dokázat, jak mizivý prospěch ze zavedení Velkého bratra bude mít stát a jak to zdaleka nepostihne jen lumpačící hospodské, ale také jejich zákazníky.

Sám ministr financí si je zřejmě vědom toho, že on-line pokladnami politicky nic nezíská, zato proti sobě poštve nikoli zanedbatelnou část voličů. Je totiž běžné, že živnostníci zamlčující příjmy se o daňovou úsporu dělí se svými klienty. Šidí sice na daních a získávají černé fondy na černé výplaty personálu nezatížené zdravotním a sociálním pojištěním. Ale také tu úsporu promítají do cen svých služeb. To platí zejména pro hospody a restaurace. Jsou samozřejmě i hostinští, kteří to nedělají, a nebude jich málo. Ti vcelku pochopitelně cítí konkurenční znevýhodnění, protože jsou dražší.

Jenže pokud budou dražší všichni, ti poctiví toho paradoxně moc nezískají, protože klesne celková poptávka, tržby se odpovídajícím způsobem nezvýší a ani výnos na tom nemůže být lépe. Jen bude pár lidí naštvaných, protože jedni přijdou o práci, další o pár stovek na výplatě a jiným podraží jejich tři piva po šichtě.

Ministr financí to evidentně dávno tuší, takže navrhuje snížení daně z přidané hodnoty na jídlo v restauracích a nyní přišel navíc s bizarním nápadem daňové slevy na čepované pivo a nealkoholické nápoje, aby těch peněz v kapsách hostinských ubylo co nejméně.

A tak celá elektronická evidence tržeb, jakkoli bylo její schvalování dlouhé a hlasité a dramatické, není v tuto chvíli až tak politickým tématem. Tím se ovšem stane ve chvíli, kdy tahle vládní loď, která má ze své výpravy přivézt miliardy korun, schrastí jen almužnu a lidé pocítí, jak doopravdy funguje.


Čtěte také:

Poslanci schválili zavedení EET, opozice chystá ústavní stížnost

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít