Pavel Páral: Babiš zřejmě nakupuje předvolební klid

09. dubna 2014, 09:11 - Pavel Páral
09. dubna 2014, 09:11

Trvalo to jen pár dní a ministr financí Andrej Babiš předvedl názorový veletoč, za nějž se sice v byznysu někdy sklízejí velké peníze, ale v politice tak trochu ztrácí tvář. Po razantním odmítnutí participace státu na útlumu těžby v dole Paskov z minulého týdne se v pondělí karta zcela otočila a Babiš najednou nemá s pomocí vlastně žádný problém.

Pondělní demonstrace manažerských kvalit ministerského miliardáře ale netrvala dlouho. Dohodl se výhodný byznys, podle nějž místo 1,1 miliardy korun dostane Bakalovo OKD jen šest set milionů. A těžit se nebude jen do roku 2016, ale ještě o rok déle. Jenže tato dohoda se vzápětí zase rozplynula v podivné mlze, protože tahle varianta dohody může prý platit jen v případě, že dále neklesne cena uhlí a OKD se nebude kvůli Paskovu propadat do další ztráty. Což zjistil při setkání s těžaři ministr průmyslu Jan Mládek.

Řekněme si otevřeně a napřímo, že státní pomoc horníkům z Paskova je sice možná přijatelná, ale jedině v případě, že by byla adresována přímo propuštěným horníkům z ohrožených sociálních skupin věkových či zdravotních. Taková pomoc by musela proběhnout prostřednictvím úřadu práce, správy sociálního zabezpečení nebo přes místní samosprávy. V žádném případě prostřednictvím podnikatelského subjektu OKD či jeho vlastníka NWR. Babiš jako podnikatel dobře ví, že jinak je to jen pomoc majiteli a nikoli horníkům.

Anketa

Má se stát finančně podílet na útlumu těžby v dole Paskov?

Ano   7% Ne   90% Nevím   3%

V anketě hlasovalo 229 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

Proč tedy ministr financí od svého původního a logického stanoviska couvá? Je to proto, že přece jen moc zatlačil na pilu? Že útok jeho deníku na premiéra Sobotku, v němž už nejde jen o jeho politickou kompromitaci, ale o kriminalizaci jeho chování v případě privatizace zbytkového podílu státu v OKD, nyní Babiš vyhodnotil jako příliš riskantní? Přece jen asi potřebuje, aby tato vláda ještě nějakou chvíli vydržela a on mohl demonstrovat, jak to všechno umí řídit s přehledem a lacino.

Nebo o Sobotku až tak nejde, ale jde o Bakalu, jednoho z nejmocnějších miliardářů v zemi. Že by si ostatní velcí kluci najednou uvědomili, že příště mohou být na řadě oni? A že by proto hrozilo, že začne tvrdý boj špiček českého byznysu, který v notně předvolební době Babišovo hnutí opravdu, ale opravdu nepotřebuje? Koupit si pár měsíců klidu za pár státních kaček by pak vůbec nebyl špatný byznys. A Andrej Babiš takovému byznysu rozumí lépe než kdokoli jiný.
Každopádně se zdá, že si koaliční partneři s tímto Babišovým pojetím politiky moc nevědí rady a ANO bude ještě nějaký čas sbírat voličské preference. A média si budou všímat těchto hrátek více než personálních čistek a obsazování klíčových pozic ve státě a jeho firmách lidmi z líhně Agrofertu.

A to nakonec také není špatné. Tedy pro Babiše a jeho partu. My ostatní, co to budeme platit, na tom budeme o dost hůře.


Čtěte také:

Mládek: Dohoda o dole Paskov ještě není hotová, NWR chce záruky

Analytici: Ceny uhlí, na nichž by závisela kompenzace OKD, by neměly klesat

Zeman: Miliarda na záchranu OKD? Stát tím přiznává bezradnost

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít