Pavel Páral: Babiš zřejmě nakupuje předvolební klid

09. dubna 2014, 09:11 - Pavel Páral
09. dubna 2014, 09:11

Trvalo to jen pár dní a ministr financí Andrej Babiš předvedl názorový veletoč, za nějž se sice v byznysu někdy sklízejí velké peníze, ale v politice tak trochu ztrácí tvář. Po razantním odmítnutí participace státu na útlumu těžby v dole Paskov z minulého týdne se v pondělí karta zcela otočila a Babiš najednou nemá s pomocí vlastně žádný problém.

Pondělní demonstrace manažerských kvalit ministerského miliardáře ale netrvala dlouho. Dohodl se výhodný byznys, podle nějž místo 1,1 miliardy korun dostane Bakalovo OKD jen šest set milionů. A těžit se nebude jen do roku 2016, ale ještě o rok déle. Jenže tato dohoda se vzápětí zase rozplynula v podivné mlze, protože tahle varianta dohody může prý platit jen v případě, že dále neklesne cena uhlí a OKD se nebude kvůli Paskovu propadat do další ztráty. Což zjistil při setkání s těžaři ministr průmyslu Jan Mládek.

Řekněme si otevřeně a napřímo, že státní pomoc horníkům z Paskova je sice možná přijatelná, ale jedině v případě, že by byla adresována přímo propuštěným horníkům z ohrožených sociálních skupin věkových či zdravotních. Taková pomoc by musela proběhnout prostřednictvím úřadu práce, správy sociálního zabezpečení nebo přes místní samosprávy. V žádném případě prostřednictvím podnikatelského subjektu OKD či jeho vlastníka NWR. Babiš jako podnikatel dobře ví, že jinak je to jen pomoc majiteli a nikoli horníkům.

Anketa

Má se stát finančně podílet na útlumu těžby v dole Paskov?

Ano   7% Ne   90% Nevím   3%

V anketě hlasovalo 229 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

Proč tedy ministr financí od svého původního a logického stanoviska couvá? Je to proto, že přece jen moc zatlačil na pilu? Že útok jeho deníku na premiéra Sobotku, v němž už nejde jen o jeho politickou kompromitaci, ale o kriminalizaci jeho chování v případě privatizace zbytkového podílu státu v OKD, nyní Babiš vyhodnotil jako příliš riskantní? Přece jen asi potřebuje, aby tato vláda ještě nějakou chvíli vydržela a on mohl demonstrovat, jak to všechno umí řídit s přehledem a lacino.

Nebo o Sobotku až tak nejde, ale jde o Bakalu, jednoho z nejmocnějších miliardářů v zemi. Že by si ostatní velcí kluci najednou uvědomili, že příště mohou být na řadě oni? A že by proto hrozilo, že začne tvrdý boj špiček českého byznysu, který v notně předvolební době Babišovo hnutí opravdu, ale opravdu nepotřebuje? Koupit si pár měsíců klidu za pár státních kaček by pak vůbec nebyl špatný byznys. A Andrej Babiš takovému byznysu rozumí lépe než kdokoli jiný.
Každopádně se zdá, že si koaliční partneři s tímto Babišovým pojetím politiky moc nevědí rady a ANO bude ještě nějaký čas sbírat voličské preference. A média si budou všímat těchto hrátek více než personálních čistek a obsazování klíčových pozic ve státě a jeho firmách lidmi z líhně Agrofertu.

A to nakonec také není špatné. Tedy pro Babiše a jeho partu. My ostatní, co to budeme platit, na tom budeme o dost hůře.


Čtěte také:

Mládek: Dohoda o dole Paskov ještě není hotová, NWR chce záruky

Analytici: Ceny uhlí, na nichž by závisela kompenzace OKD, by neměly klesat

Zeman: Miliarda na záchranu OKD? Stát tím přiznává bezradnost

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít