Pavel Kohout: Jak střelit Evropu do nohy

18. února 2013, 09:46 - Pavel Kohout
18. února 2013, 09:46

Daň z finančních transakcí je pěknou a zdaleka ne první ukázkou toho, že cesty dlážděné dobrými úmysly vedou čato do pekla. Je nepochybné, že evropští politici a úředníci mají ty nejlepší úmysly. Jistě je nelze podezírat, že si přejí Evropu postiženou vysokou nezaměstnaností, ochromeným hospodářstvím, rozpadlou sociální strukturou a bankovní krizí japonského typu.

Jistěže si nikdo z propagátorů eura nepřál, aby se eurozóna již po deseti letech fungování propadla do marazmu, v němž se nyní nachází. Jenže se propadla. Co teď?

Z politických důvodů je zakázáno poukazovat na skutečné viníky situace, tedy na společnou měnu, která poškodila prakticky všechny státy, které ji používají. A na nabubřelý sociální stát, který sežere zhruba polovinu hrubého domácího produktu podle toho, o jaké zemi konkrétně mluvíme, a přece není schopen vyřešit nezaměstnanost ani jiné sociální problémy.

Co tedy zbývá? Je nutno vymyslet zástupné viníky. Svalit vinu na někoho nebo na něco jiného, než jsou uvedené dvě posvátné krávy Evropy. Tradiční obětní beránek – Žid – již není použitelný. Zbývá ovšem ještě nepřítel, kterému se před válkou říkalo „mezinárodní plutokracie“. Ano, banky, burzy a finanční trhy obecně. Málokdo jim rozumí. Pracují v nich dobře placení lidé. Ideální cíl ideologického bombardování.

Evropský parlament obdržel návrh zákona, který má zavést daň z finančních transakcí. Daň má mít sazbu desetiny procenta pro akcie a dluhopisy, setiny procenta pro deriváty. Autoři návrhu si dali velkou práci, aby postihli veškeré obchodování, které se nějak týká eurozóny. Když například londýnská banka bude prodávat newyorské bance akcie Volkswagenu, daň zaplatí také.

Sazby daně z finančních transakcí mohou zdánlivě vypadat zanedbatelně, ale nejsou. Při mnoha obchodech hrají roli i desetiny procenta. Platí to zejména pro obchody s dluhopisy; akciovým trhům daň ublíží méně. Ale obchod s dluhopisy je kriticky důležitý pro předlužené evropské země. Kdykoli se zadrhne, hovoří se o velké krizi. Daň z finančních transakcí, byť zdánlivě malá, může tento trh zcela ochromit.

Evropská komise v dobré víře, že bojuje proti plutokratům, střelí Evropu do nohy. Nebylo by to poprvé. S rostoucí intenzitou evropské integrace lze pozorovat, jak klesá růstový potenciál evropského hospodářství a jak roste nezaměstnanost mládeže, dlouhodobá nezaměstnanost a další nepříznivé ukazatele.

Jedním z tvůrců daně je mimochodem Algirdas Šemeta z Litvy. Další důkaz, že překotné rozšíření EU do východní Evropy bylo chybné. Česká vláda, to je třeba ocenit, je proti dani. Bohužel její odpor bude nejspíš marný.


Čtěte také:

ČNB: Tobinova daň nakazí i český trh

Merkelová vyzvala k zavedení světové daně z finančních transakcí

Část EU může zavést daň z finančních transakcí


Autor je ředitelem pro strategii společnosti Partners

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry.…
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Technologie
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít