Paušál na dial-up snad bude

28. července 2003, 00:00 - Vladimíra Bezecná, it@profit.cz
28. července 2003, 00:00

Připravuje se několik modelů vytáčeného připojení k internetuUvažuje se o časovém kreditu ve výši 100 hodin za 500 korun měsíčně, existuje i varianta pevného paušálního poplatku pro neomezené vytáčené připojení k síti.Na přelomu letošního jara a léta se rozhořela diskuze o možnosti zavedení měsíčních paušálů pro vytáčené připojení k internetu, takzvaný dial-up.

Připravuje se několik modelů vytáčeného připojení k internetu

Uvažuje se o časovém kreditu ve výši 100 hodin za 500 korun měsíčně, existuje i varianta pevného paušálního poplatku pro neomezené vytáčené připojení k síti.

Na přelomu letošního jara a léta se rozhořela diskuze o možnosti zavedení měsíčních paušálů pro vytáčené připojení k internetu, takzvaný dial-up. Podle telekomunikačních odborníků nedokáže vysokorychlostní internet ve formě ADSL uspokojit všechny surfaře, přičemž hlavní roli v rozvoji internetu v domácnostech by mělo hrát právě vytáčené připojení k síti a zejména atraktivní tarif i samotná cena. Proto vzniklo Fórum pro dial-up, které má za úkol připravit model pro paušální vytáčené připojení k internetu. Model paušálního zpoplatnění uvažoval buď o plném neomezeném paušálu pro připojení v kteroukoli denní dobu, nebo o paušálu intervalovém - např. pro připojení v době mimo špičku, o víkendech apod. Podle anglického názvu služby se služba začala nazývat FRIACO a v rovině finanční se hovořilo zhruba o tisícikoruně měsíčně za neomezené připojení. Ještě dříve, než spatřila světlo světa konkrétní, alespoň pracovní verze na FRIACO, začal Český Telecom uvažovat o zavedení časového kreditu pro připojení k síti.

Pět stovek pro domácnost

První návrh operátora zněl: uživatelům vytáčeného internetu bychom nabídli 100 hodin měsíčně za poplatek 500 korun, přičemž 20 procent (tedy 20 hodin) bude možné vyčerpat ve špičce, zbytek v ostatním čase. Tolik zní první návrh pro takzvanou verzi Home, tedy pro domácnosti. Cena 500 korun je kalkulována pro pětiprocentní sazbu DPH, po jejím zvýšení na 22 procenta by tak domácí uživatelé tohoto časového kreditu zaplatili za 100 hodin na síti 580 korun. Za vytáčené připojení v rámci nejrozšířenějšího tarifu Home Standard se v současnosti platí 18 korun za hodinu mimo špičku a 54 korun ve špičce. Existuje však také návrh, který je pojmenován jako verze Office, tedy zejména pro malé firmy, živnostníky, případně domácnosti, které se připojují více v průběhu dne. Tato verze totiž počítá s tím, že všech 100 hodin časového kreditu lze čerpat libovolně, bez ohledu na dobu špičky, či mimo ni. Logicky by taková služba byla dražší, návrh Českého Telecomu hovoří o koncové ceně 760 korun bez DPH, s pětiprocentní daní to dělá 798 Kč a s 22procentní DPH 927 korun.

Dál podle tarifu

Otázkou zůstává, jakým způsobem by probíhalo zpoplatnění připojení poté, co by uživatel vyčerpal stohodinový kredit. Podle dosavadních informací by zákazník dál platil po minutách (jako je tomu dosud) podle běžných tarifů, avšak s tou výhodou, že připojení v době špičky by bylo zpoplatněno jako kdyby se uživatel připojil mimo špičku. Výše popsaný návrh časového kreditu však není pro Český Telecom ani žádné další subjekty zavazující a především nejde o žádná definitivní rozhodnutí, nýbrž Jen“ o pracovní návrhy. I přesto lze konstatovat, že výsledná realita snad nebude od těchto návrhů příliš odlišná a uživatelé vytáčeného připojení k internetu budou mít konečně možnost nějaké volby. Stovka hodin měsíčně není rozhodně málo, řadě uživatelů by mohla tato suma bohatě stačit na „měsíční spotřebu“ připojení k síti. Ani tento argument a navrhovaná verze časového kreditu by neměla zbrzdit uvedení opravdového paušálu na dial-up pomocí modelu FRIACO. Neměřený neomezený paušál, případně intervalový paušál pro víkendy, nebo připojení v době mimo špičky, by zcela určitě pomohlo rozvoji „internetové gramotnosti“ českých domácností. Zatímco v EU má přístup k internetu zhruba 45 procent domácností, v ČR je to pouze 17 procent. Oproti ostatním kandidátským zemím na tom Češi nejsou nejhůře, ale v porovnání se západní Evropou (která ale např. zahrnuje „internetově nepříliš rozvinuté“ Řecko, Španělsko či Portugalsko) silně zaostáváme. I proto by cenově zajímavý paušál rozvoji internetu v Česku jistě pomohl.

Současné ceny dial-up

(Internet 2002)

Ve špičce každá z prvních 10 minut 1,40 koruny

každá další minuta 0,80 koruny

Mimo špičku každá z prvních 10 minut 0,55 koruny

každá další minuta 0,25 koruny

Pozn.: ceny vytáčeného připojení v rámci měsíčního paušálu Home Standard (299 korun měsíčně s 90korunovým volným kreditem pro volání); špička - pracovní dny 6 -18 hodin, mimo špičku - 18 -6 hodin v pracovní dny + celých 24 hodin o víkendech a svátcích

Pramen: Český Telecom

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Finance.cz pozvaly klienty na curling

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít