Paulsonova bazuka

26. září 2008, 14:49 - (red)
26. září 2008, 14:49

Autentické vyprávění z londýnské City...

Celý podtitul: Autentické vyprávění z londýnské City za dva zářijové týdny, které změnily světový finanční systém

Pondělí 8. září Tak nám zachránili Fannie a Freddie. Z nějakého důvodu mě ta zpráva moc nerozrušuje, stejně byly tyto instituce vnímané jako kvazistátní (i když cena akcií a postoj ratingových agentur tomu v poslední době moc nenasvědčovaly). Vstup vlády by měl mít pozitivní efekt na cenu hypoték, což by pomohlo zklidnit krachující americký trh s nemovitostmi. Trh to ale vesměs ignoruje. Napadá mě, kolik by vlastně teď stál ten Standův byt na Floridě. Večer při posezení s bývalým kolegou probíráme trh a shodneme se na tom, že Lehman a Merrill je dobrá investiční příležitost na „short“ (spekulovat na pokles ceny akcie).

Úterý 9. září Vypadá to, že Lehman je ve velkých problémech. Deal s korejskou bankou se nekoná a akcie padá o 45 procent. Včera jsme asi viděli do budoucnosti.

Středa 10. září Lehman oznamuje kvartální výsledky a strategický plán na záchranu. Komentáře jsou skeptické. Cena akcie jde dolů. Nevypadá to dobře. Lehman je přece jenom jedno z tradičních jmen a je mezinárodně aktivnější než dříve padlý Bear Stearns. Pokud padne, zasáhne to nějakým způsobem nás všechny. Terminál agentury Bloomberg ukazuje zajímavou anomálii - kurz akcií Lehmanů je zobrazen jako nula. Graf okamžitě stahuji a posílám vybraným kolegům - že by náš finanční terminál začal předpovídat budoucnost?

Čtvrtek 11. září Pár klientů stále přemýšlí, zda bude ještě letos příležitost pro získání peněz na trhu. Výhled do konce roku na rozbouřeném moři těžko odhadnout, avšak situace se může zlepšit a pár „oken“ se může objevit. Radíme proto být připraveni, i když září je už nejspíš odepsané.

Pátek 12. září O víkendu se určitě něco stane, jak už začíná být tradicí. Sázíme se, že někdo koupí Lehman a v neděli v noci budou oznámeny podmínky. Bloomberg ukazuje podobnou anomálii i u akcií Merrillu. Co se děje?

Víkend 13. až 14. září Stále prohlížím zprávy, kdy už se objeví něco o novém majiteli Lehman Brothers. Bank of America nebo Barclays… hmm, samozřejmě, velké komerční banky toužící po expanzi do investičního bankovnictví. Jméno Bank of America mě pobaví, pořád si pamatuji citát současného šéfa Kennetha Lewise o tom, že investiční bankovnictví mu připravilo tolik zábavy, že už víc snést nemůže.

Pondělí 15. září Lehman zbankrotoval. Tak tohle jsem nečekal! Sice jsem je už před týdnem odepsal, ale že padnou tak rychle na vlastní meč, na to asi nikdo nesázel. Při výměnách názorů s kolegy poznamenáváme, že Lehman se stal obětí vlastních kreací v oblasti hypotečních financí a že jejich generální ředitel byl ve firmě a své současné funkci asi příliš dlouho na to, aby dokázal racionálně uřídit situaci. To kolega z Merrill Lynch se činil. Sledoval jsem sice minulý týden, jak Merrill padá, ale dával jsem mu ještě pár dní a šancí na řešení až následující víkend. Prezident Merrillu John Thain nás ale všechny vypekl a přes víkend dokázal připravit elegantní deal s Bank of America. Moji kamarádi z Merrillu vydechli úlevou, ale stejně se začali poohlížet po místech jinde. Akcie AIG začínají viditelně „blbnout“.

Úterý 16. září Objevují se zprávy, že v londýnské City se bude propouštět. Odhady jsou „desítky tisíc“, Daily Telegraph přinese druhý den zprávu o 110 tisících ohrožených. Pamatuji si ještě, když jsem tu nastupoval - bylo krátce po dokončení restrukturalizací v reakci na globální zpomalení kvůli korporátním skandálům, 11. září a splasknutí dot-com bubliny. Polovina prostoru v našem open space patře byla prázdná. Diskutujeme o tom, jaký rozměr lze čekat teď. Trh je neuvěřitelně rozkolísaný, AIG se propadá, stejně jako většina ostatních.

Středa 17. září AIG je hotová. Společnost, která kdysi stála přes 100 miliard dolarů, je na kolenou. Není to samozřejmě kvůli pojistným aktivitám, ale hlavně kvůli investicím do aktiv, jež se zprvu tvářila nevinně, avšak ukázala se být vysoce toxická. AIG je jedním z velkých hráčů na poli derivátových kontraktů a je natolik vpletena do mezinárodní finanční pavučiny, že okamžitý kolaps by mohl složit celý systém.
Tah americké vlády vypadá jako nejrozumnější řešení. Bývalý šéf AIG a největší akcionář Hank Greenberg radost nemá, hodnota jeho podílu klesla desetinásobně. Kolega pokládá otázku, zda-li to teď znamená, ze Manchester United bude nosit na dresech místo AIG americkou vlajku. Akcie čistých investičních bank kopírují vývoj Merrillu a propadají se o desítky procent. Trh se zaměřil na další jména poté, co AIG vypadla ze hry. Vypadá to, že není žádné rychle fungující obrany. Před lety stačila častokrát pouze správně volená slova a trh zareagoval patřičným způsobem. Teď nezafungovala ani pověstná „bazuka“ amerického ministra financí Hanka Paulsona, který se nechal slyšet, že pokud lidé vědí, že má v kapse pancéřovku, s největší pravděpodobností ji ani nebude muset vytasit, aby dosáhl kýženého efektu. Ne zcela. V Londýně zase kolují spekulace kolem hypoteční banky HBOS - převezme ji Lloyds TSB. Barclays chce koupit severoamerické operace Lehmana. Ruský trh kolabuje a z příkazu regulátora se přestává obchodovat.

Čtvrtek 18. září Jsem v Moskvě a nálada tu panuje zvláštní. Můj kolega, který tu vede naši trading desk a oddělení sales, mi řekl, že to, co se děje, vypadá jako rok 1998 (ruská krize). Všichni místní brokeři jsou údajně ve stavu bankrotu. Agresivní investování včetně využívání úvěru na nákupy akcií vymazalo miliardy dolarů. Řada majitelů kótovaných společností si půjčila proti akciím svých firem. Rozsah problému není přesně znám a moskevské burzy zůstávají zavřeny.
Jiný kolega vypráví na obědě s klientem historku o známém, který přišel téměř o všechno a prodává teď byt a auto. Poté, co mu portfolio provětral konflikt v Gruzii, se rozhodl, že ztráty otočí a vrátil se agresivně za pomoci úvěru v poměru 1:4. Jenže přišel tento týden… Vybavuji si známou černobílou fotku z Velké deprese třicátých let minulého století, kdy na ulici stojí člověk s autem a v ruce drží ceduli, že prodává, protože na burze přišel o všechno.
Objevují se zprávy, že regulátoři na hlavních trzích zavádějí restrikce na „short selling“ akcie z finančního sektoru. Není se čemu divit, dnešní den byl mimořádně volatilní.

Pátek 19. září V USA mezitím dobíjejí bazooku kvalitnějším střelivem – objevují se záhy potvrzené zprávy, že bude vytvořen speciální fond, ve kterém se koncentrují špatná aktiva bank. Prostě taková americká verze České konsolidační agentury. Ironie stranou, vypadá to na docela dobrý „krizový“ nápad, jak konečně vnést do systému trochu klidu.
Šílenost a bungee na druhou stranu! Některé akcie „brutálně“ stoupají. Ruský trh se zase zastavuje, tentokrát na krátkou dobu v důsledku přílišného nárůstu kurzu. Uklidnění je v nedohlednu, index měřící volatilitu dosáhl mnohaletého maxima. Moudří stratégové říkají, že to je zpravidla znakem blížícího se dna nebo rovnou jeho dosažení.
A je tu víkend. Všichni doufáme, že tentokrát bude mnohem klidnější a v pondělí snad nebudeme zase číst zprávy o dalších padlých. I když bych si na to nevsadil.

P.S. A dobře jsem udělal. V pondělí oznámila firma Renaissance Capital, jeden z hlavních místních hráčů v Rusku, že poloviční podíl kupuje ve formě emise nových akcií ruský oligarcha Michail Prochorov. Zveřejněná cena je až osminásobně nižší než dřívější spekulace ohledně hodnoty společnosti. Asi nešlo o dlouhodobě plánovaný a plně dobrovolný prodej.

Autor, který si přeje zůstat v anonymitě, je londýnským manažerem americké investiční banky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít