Paul Krugman: Americký útok na objektivitu

06. listopadu 2012, 11:47 - Paul Krugman
06. listopadu 2012, 11:47

Nate Silver, jehož blog na stránkách New York Times by měl číst každý, kdo se zajímá o americké volby, nedávno psal o tom, že je zmaten poslední analýzou společnosti Intrade. Ta totiž dává Mittu Romneymu mnohem větší šance na zvolení než Silverovy vlastní analýzy. Silver bývá obviňován z toho, že záměrně manipuluje s čísly – nepochybně tím slouží velkému spiknutí, jež zahrnuje kdeco od Úřadu statistiky práce po Oblast 51.

Nate Silver, jehož blog na stránkách New York Times by měl číst každý, kdo se zajímá o americké volby, nedávno psal o tom, že je zmaten poslední analýzou společnosti Intrade. Ta totiž dává Mittu Romneymu mnohem větší šance na zvolení než Silverovy vlastní analýzy. Silver bývá obviňován z toho, že záměrně manipuluje s čísly – nepochybně tím slouží velkému spiknutí, jež zahrnuje kdeco od Úřadu statistiky práce po Oblast 51.

Raději vědátory

Pokud jste v tomto oboru noví – existují dva základní přístupy k volební analýze. Jeden stojí na reportážním stylu, je plný dojmů a psaní o tom, kdo vyhrál zpravodajský cyklus a kdo má „našlápnuto“, ať už to znamená cokoli. Druhý přístup je založen na průzkumech veřejného mínění. To v tuto chvíli obvykle znamená průzkumy na úrovni států – máme systém volitelů vybíraných v jednotlivých státech.

Onen barvitý impresionistický styl vesměs vyprávěl o Mittu Romneym na vzestupu, což je příběh z velké části živený samotnou Romneyho kampaní. Jenže průzkumy mínění jej nepotvrzují. Ve skutečnosti mluví spíše o tom, že prezident Obama vyhraje, neboť získá Ohio, Wisconsin a Iowu, dost možná i Virginii. Na Floridě je to tělo na tělo. V týdnech po první úspěšné debatě není vidět u Romneyho žádný další vzestup. Proč se tedy Intrade začíná přiklánět k Romneymu? Je možné, že Romneyho podporovatelé se snaží průzkumy manipulovat. Jak uvádí Silver, jiné agentury či sázkové kanceláře jsou k Romneymu mnohem méně přátelské.

Ať je to, jak chce, blížíme se k jasnému rozuzlení boje mezi oběma styly politické analýzy. Ze svého založení přirozeně inklinuji k vědátorům. Ale brzy uvidíme.

Válka o objektivitu

Ekonom Brad DeLong mě navedl na nedávný útok proti Silverovi v listu National Review, který nesl titulek „Falešný model Nata Silvera“ a který myslím jasně ukazuje, co se nyní ve Spojených státech děje.

Připomeňme, že pan Silver je původem sportovní statistik, z nějž se stal statistik politický. Pracuje s modelem, který sbírá velké množství dat z průzkumů – vesměs na úrovni států, protože na té se prezidentské volby rozhodují – a přetváří je ve volební modely. Stejně jako jiné modely pracující na podobném principu ukazoval ten Silverův, že Obama těsně vede. Ukazoval to i po první debatě, již Obama prohrál. A od té doby se podle těchto modelů náskok současného prezidenta postupně zvyšuje.


Čtěte také:

Kandidáti vyhlížejí čísla o stavu ekonomiky, zvláště z trhu práce

Republikáni před volbami tlumí Ryanův radikalismus

Analytici: USA čekají lepší časy, ať už vyhraje kdokoli


Může to být samozřejmě špatně. Uvidíme o volebním dnu. Ale metodologie je zcela jasná a všichni tvůrci volebních modelů svým výtvorům věří bez ohledu na to, na čí stranu se zrovna čísla přiklánějí. Jenže pravice, a nemluvíme tu o okrajových silách, mluvíme o mainstreamových komentátorech, křičí „Podvod!“. Tito lidé vědí, prostě vědí, že Silver zkrátka musí falšovat čísla. Jak to vědí? Inu, jeho výsledky favorizují Obamu, takže to musí být podfuk. Je jedno, že nám Silver přesně říká, jak to dělá, a že už léta svou metodiku nezměnil.

Politická zkouška

Připomíná to útoky na Úřad statistiky práce, nemluvě o útocích na klimatologii a mnohé další. Jako by na pravici neexistovalo nic takového jako objektivní výpočet. Vše musí mít politický motiv. Je to dost strašidelné. Znamená to, že pokud tito lidé zvítězí, věda nebo jakákoli učenost nebudou moci existovat. Vše bude muset projít politickou zkouškou. A nebude-li to právě to, co chce pravice slyšet, stane se autor objevu či zprávy terčem špinavé kampaně.

Autor je nositelem Nobelovy ceny za ekonomii © 2012 New York Times

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít